Szukaj
Szukaj

Miedniczka nerkowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Miedniczka nerkowa stanowi jeden z najważniejszych, początkowych odcinków dróg moczowych. Lokalizuje się we wnęce nerki, natomiast zwężając się łagodnie przechodzi w moczowód. Kielichy nerkowe większe bez wyraźnej granicy przechodzą w miedniczkę, która cechuje się lejkowatym kształtem.

Miedniczka nerkowa

Lokalizacja miedniczki nerkowej

Miedniczka nerkowa znajduje się w zatoce nerkowej, zaś przeważnie jedynie jej wierzchołek w przejściu w moczowód wystaje z wnęki nerkowej. Lokalizację miedniczki można określić jako wysokość wyrostka kolczystego I kręgu lędźwiowego bądź poziom przestrzeni między wyrostkami żebrowymi I i II kręgu lędźwiowego.

Miedniczka nerkowa – budowa

W budowie anatomicznej miedniczki nerkowej można wyróżnić 3 warstwy:

  • błonę zewnętrzną – łącznotkankową;
  • błonę mięśniową;
  • błonę śluzową częściowo przechodzącą na brodawki nerkowe.

W obrębie miedniczki nerkowej błona mięśniowa układa się w siatkowate pasma tworzące w miejscu przyczepu kielichów nerkowych pierścień mięśniowy. Przebiega on dokoła szyjki brodawki. Uważa się, że pierścień mięśniowy przyczynia się do opróżniania kanalików nerkowych – nie zostało to jednak do końca potwierdzone.

Patronite
Patronite

Miedniczka nerkowa może mieć różny kształt – nierzadko prowadzą do niej krótkie kielichy, a sama miedniczka przybiera formę zbliżoną do worka (typ bańkowaty). Innym razem do krótkiej miedniczki nerkowej prowadzą bardzo długie kielichy nerkowe (typ rozgałęziony). Zależy to od predyspozycji osobniczych danego organizmu.

Miedniczka nerkowa – funkcje

Główną funkcją miedniczki nerkowej jest odprowadzanie moczu z nerki do moczowodu. Pełni więc ważną funkcję pośredniczącą.

Zapalenie miedniczek nerkowych

Miedniczki nerkowe ulegają zakażeniom, co wiąże się z bardzo silnym bólem w okolicy lędźwiowej. Najczęściej choroba jest skutkiem nieleczonych lub źle leczonych infekcji dolnych dróg moczowych i może obejmować zarówno jedną nerkę, jak i obie. Czynnikami ryzyka zapalenia miedniczek nerkowych są:

Objawami zapalenia miedniczek nerkowych są przede wszystkim silne dolegliwości bólowe, którym mogą towarzyszyć nudności, gorączka i problemy z oddawaniem moczu. Diagnostyką i leczeniem chorób miedniczki nerkowej zajmuje się lekarz nefrolog lub lekarz urolog.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *