Miedniczka nerkowa stanowi jeden z najważniejszych, początkowych odcinków dróg moczowych. Lokalizuje się we wnęce nerki, natomiast zwężając się łagodnie przechodzi w moczowód. Kielichy nerkowe większe bez wyraźnej granicy przechodzą w miedniczkę, która cechuje się lejkowatym kształtem.
Lokalizacja miedniczki nerkowej
Miedniczka nerkowa znajduje się w zatoce nerkowej, zaś przeważnie jedynie jej wierzchołek w przejściu w moczowód wystaje z wnęki nerkowej. Lokalizację miedniczki można określić jako wysokość wyrostka kolczystego I kręgu lędźwiowego bądź poziom przestrzeni między wyrostkami żebrowymi I i II kręgu lędźwiowego.
Miedniczka nerkowa – budowa
W budowie anatomicznej miedniczki nerkowej można wyróżnić 3 warstwy:
- błonę zewnętrzną – łącznotkankową;
- błonę mięśniową;
- błonę śluzową częściowo przechodzącą na brodawki nerkowe.
W obrębie miedniczki nerkowej błona mięśniowa układa się w siatkowate pasma tworzące w miejscu przyczepu kielichów nerkowych pierścień mięśniowy. Przebiega on dokoła szyjki brodawki. Uważa się, że pierścień mięśniowy przyczynia się do opróżniania kanalików nerkowych – nie zostało to jednak do końca potwierdzone.
Miedniczka nerkowa może mieć różny kształt – nierzadko prowadzą do niej krótkie kielichy, a sama miedniczka przybiera formę zbliżoną do worka (typ bańkowaty). Innym razem do krótkiej miedniczki nerkowej prowadzą bardzo długie kielichy nerkowe (typ rozgałęziony). Zależy to od predyspozycji osobniczych danego organizmu.
Miedniczka nerkowa – funkcje
Główną funkcją miedniczki nerkowej jest odprowadzanie moczu z nerki do moczowodu. Pełni więc ważną funkcję pośredniczącą.
Zapalenie miedniczek nerkowych
Miedniczki nerkowe ulegają zakażeniom, co wiąże się z bardzo silnym bólem w okolicy lędźwiowej. Najczęściej choroba jest skutkiem nieleczonych lub źle leczonych infekcji dolnych dróg moczowych i może obejmować zarówno jedną nerkę, jak i obie. Czynnikami ryzyka zapalenia miedniczek nerkowych są:
- dna moczanowa;
- cukrzyca;
- kamica nerkowa;
- cewnikowanie pęcherza moczowego;
- przerost prostaty u mężczyzn;
- choroba refluksowa.
Objawami zapalenia miedniczek nerkowych są przede wszystkim silne dolegliwości bólowe, którym mogą towarzyszyć nudności, gorączka i problemy z oddawaniem moczu. Diagnostyką i leczeniem chorób miedniczki nerkowej zajmuje się lekarz nefrolog lub lekarz urolog.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.