Szukaj

Ciemiączko

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ciemiączko (łac. fonticulus) to charakterystyczna struktura anatomiczna występująca u noworodków i niemowląt. Stanowi nieskostniałe, elastyczne połączenie poszczególnych kości czaszki, dzięki czemu możliwe jest w miarę bezproblemowe przejście dziecka przez kanał rodny kobiety. Ciemiączka wraz z upływem czasu zaczynają kostnieć, dzięki czemu w efekcie czaszka dorosłego człowieka stanowi wytrzymały stelaż chroniący mózgowie i narządy zmysłów.

Ciemiączko (łac. fonticulus)
Ryc.1. Poszczególne etapy zrastania się ciemiączka (I-V).

Ciemiączko – rodzaje

U każdego człowieka wyróżnia się następujące ciemiączka:

  • ciemiączko przednie (łac. fonticulus anterior) – zlokalizowane w linii pośrodkowej, a dokładniej: na skrzyżowaniu szwu wieńcowego, szwu strzałkowego, szwu czołowego. Znaleźć je można między kośćmi czołowymi a kośćmi ciemieniowymi. Ciemiączko przednie ulega zrośnięciu w okolicach 9. a 18. miesiąca życia dziecka. Ciekawostką jest natomiast, że przez nie lekarz jest w stanie wyczuć tętnienie tętnic mózgu;
  • ciemiączko tylne (łac. fonticulus posterior) – o charakterystycznym, trójkątnym kształcie. Jest raczej niewielkie, przyjmuje do 1 cm długości, podczas gdy ciemiączko przednie może mieć nawet do 5 cm. Lokalizuje się pomiędzy kością potyliczną a kośćmi ciemieniowymi. To ciemiączko zaczyna zrastać się w okolicach 4. miesiąca życia, a więc dość wcześnie;
  • ciemiączka boczne (łac. fonticuli laterales) – dzieli się je na przednio-boczne oraz tylno-boczne. Tylno-boczne znajduje się poniżej kąta sutkowego kości ciemieniowej, zaś przednio-boczne u wierzchołka skrzydła większego kości klinowej. Z reguły ciemiączka boczne występują wyłącznie u płodów, jednak w niektórych przypadkach zaobserwować je można także u noworodków (zwykle jednak wcześniaków).

Jako że wszystkie ciemiączka występują u człowieka parzyście, w okresie życia płodowego jest ich 6, natomiast po narodzinach najczęściej obserwuje się wyłącznie 3.

Ciemiączko – funkcje

Ciemiączko to miękkie miejsce na głowie niemowlęcia, w którym kości czaszki jeszcze się nie zrosły. Dzięki temu głowa dziecka może się łatwiej dopasować w trakcie porodu do ciasnego kanału rodnego matki. Dodatkowo mózg dziecka ma miejsce do wzrostu w pierwszych miesiącach życia. Podsumowując, ciemiączka:

  • ułatwiają poród, sprawiając, że główka dziecka jest bardziej elastyczna;
  • umożliwiają sprawny i bezproblemowy rozwój mózgowia, co zachodzi niezwykle intensywnie w pierwszych miesiącach życia;
  • pomagają lekarzom ocenić stan zdrowia dziecka,  np. zapadnięte ciemiączko może wskazywać na odwodnienie, z kolei wypukłe na podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe.

Posługując się oceną rozmiaru ciemiączka, można próbować określić wiek niemowlęcia, na przykład w sytuacjach, w których rodzice są nieznani, a dziecko odnalezione. Błonowa budowa ciemiączka umożliwia wykonanie poprzez nie badania USG i ocenienie stanu mózgu dziecka.

Zobacz również: Rozwój noworodka i niemowlęcia.

Patronite
Patronite

Patologie ciemiączek

Zbyt wczesne zamykanie się ciemiączka, w szczególności przedniego uznawanego za najważniejsze, może wywołać wzrost ciśnienia śródczaszkowego przez ograniczenie miejsca dla mózgu. Niekiedy przyczyną wcześniejszego zarastania jest nadmiar witaminy D w organizmie, co jednak zdarza się stosunkowo rzadko. Jej niedobór może z kolei skutkować tym, że ciemiączko przestanie się zrastać. Ciemiączko przednie medycznie uznaje się za nieprawidłowe, jeśli nie zamyka się po 18.–24. miesiącu życia.

Poza niedoborem witaminy D możliwymi przyczynami takiego stanu są:

Przyczynami zbyt wczesnego zamykania się ciemiączka są natomiast także:

  • mikrocefalia;
  • genetyczne zespoły przebiegające z nieprawidłową budową czaszki (np. zespół Pfeiffera, zespół Crouzona).

Dość częstym problemem medycznym jest też zapadnięte ciemiączko przednie, najczęściej będące konsekwencją odwodnienia. Możliwe przyczyny to:

  • przewlekła biegunka;
  • odmowa picia;
  • zbyt mała podaż płynów u noworodka.

Tętniące, napięte, zbyt wypukłe ciemiączko jest już wysoce niepokojącym objawem, mogącym wskazywać na poważne infekcje, krwotoki śródczaszkowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy wodogłowie. Wymaga natychmiastowej diagnostyki lekarskiej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kopyta I., Neurologia dziecięca – niezbędnik pediatry, Wydawnictwo Medi Pres, Warszawa 2025.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.