Szukaj
Szukaj

Wodogłowie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wodogłowie to inaczej poszerzenie przestrzeni płynowej czaszki. Widocznym objawem jest znaczny wzrost obwodu głowy. U zdrowego człowieka produkowane jest około 500 ml płynu mózgowo-rdzeniowego na dobę, następnie zostaje on wchłonięty do układu żylnego. Gromadzenie się tego płynu w komorach czaszki powoduje wzrost ciśnienia i ucisk na mózgowie. Wodogłowie może być zarówno chorobą wrodzoną jak i nabytą w trakcie życia dziecka. Istnieją przypadki diagnozowania wodogłowia nawet u osób dorosłych.

Wodogłowie fizjoterapia

Objawy wodogłowia

Głównym objawem wodogłowia jest wspomniane wcześniej widoczne poszerzenie obwodu główki dziecka. Do pozostałych objawów zalicza się natomiast:

  • uwypuklenie kości czołowej oraz ciemiączek u niemowląt;
  • poszerzenie żył skóry głowy;
  • objaw Parinauda (podczas patrzenia w górę gałki oczne skierowane są w dół);
  • wymioty;
  • rozdrażnienie;
  • ewentualne napady padaczki.

U dzieci starszych można zaobserwować nadmierną senność, zaburzenia koncentracji, bradykardię i zaburzenia oddychania, niedowłady, a nawet zaburzenia świadomości. Takie dzieci mają problemy z chodzeniem i poruszaniem się, zauważa się zmniejszenie ruchliwości. Dziecko rośnie zdecydowanie wolniej w porównaniu do zdrowych maluchów w tym samym wieku. Objawy uzależnione są od wieku dziecka oraz dynamiki narastania wodogłowia.

Wodogłowie – leczenie

W jednej trzeciej przypadków dochodzi do samoistnego zatrzymania wodogłowia. W pozostałych przypadkach konieczne jest chirurgiczne wszczepienie przetoki.

Bardzo ważne (bez względu na to czy zostały podjęte kroki leczenia chirurgicznego) jest postępowanie fizjoterapeutyczne. Ma ono na celu głównie prawidłowy, dalszy rozwój dziecka oraz przywrócenie ogólnego stanu zdrowia.

Kinezyterapia

W przypadku małych dzieci zwykle stosuje się metodę Vojty oraz NDT Bobath. Obie metody mają na celu:

  • zmniejszenie obecnych przykurczy;
  • wytworzenie prawidłowych wzorców ruchowych;
  • korygowanie sylwetki i ułożenia dziecka;
  • wzmacnianie siły mięśniowej i ogólnej wydolności;
  • wyrównanie deficytów rozwojowych;
  • poprawa krążenia, oddychania oraz ruchomości.

Ćwiczenia z dzieckiem powinno się prowadzić do 4 razy dziennie. Czas trwania jednego treningu jest uzależniony od wieku dziecka i jego ogólnej wydolności. Może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Należy pamiętać, że metodą Vojty mogą posługiwać się jedynie specjaliści posiadający międzynarodowy certyfikat IVG.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ćwiczenia nie mogą powodować dolegliwości bólowych. Efekt terapeutyczny w dużej mierze zależy od zaangażowania rodziców i opiekunów dziecka. Stosuje się także terapię ułożeniową.

Leczenie kinezyterapeutyczne musi być przeplatane badaniami diagnostycznymi sprawdzającymi wszelkie poprawy w stanie zdrowia pacjenta. Należy stale kontrolować symetrię ciała, rozłożenie ciężaru ciała w kolejnych etapach rozwoju, a także korzystać z konsultacji neurologopedycznych.

Zobacz również: Rozwój ruchowy niemowlęcia – kamienie milowe.

Terapia osób dorosłych skupia się głównie na metodzie PNF, ćwiczeniach czynnych i czynnych oporowych, a także na technikach terapii manualnej i technikach tkanek miękkich. U osób dorosłych w przebiegu wodogłowia często dochodzi do nietrzymania moczu, zatem można wzmacniać mięśnie dna miednicy.

Fizykoterapia

Kinezyterapię można uzupełniać zabiegami fizykalnymi. Ważne, aby każdy zabieg był dobrany indywidualnie do potrzeb dziecka biorąc pod uwagę jego wiek oraz wszelkie przeciwwskazania. Często stosuje się krioterapię, zabiegi z zakresu światłolecznictwa oraz różnego rodzaju zabiegi hydroterapii. W przypadku osób dorosłych niekiedy stosuje się zabiegi z zakresu elektrolecznictwa.

Inne metody lecznicze

W późniejszym wieku należy skorzystać z pomocy logopedy i psychologa. W przypadku znacznych zmian w aparacie ruchu, leczenie można wspomagać zaopatrzeniem ortopedycznym. Ma ono na celu utrzymywanie prawidłowej postawy ciała i korygowanie wszelkich odchyleń.

Bibliografia

  1. Kuliński W., Zeman K., Fizjoterapia w pediatrii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Kwolek A., Fizjoterapia w neurologii i neurochirurgii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *