Prostata to inaczej gruczoł krokowy, czyli stercz. Jest nieparzystym narządem mięśniowo-gruczołowym, zlokalizowanym na wysokości części początkowej cewki moczowej męskiej. Pod względem położenia pozornie stanowi część układu moczowego, czynnościowo należy jednak do układu płciowego.
Gdzie znajduje się prostata?
Prostata leży głęboko w miednicy mniejszej u mężczyzn, poniżej pęcherza i powyżej przepony moczowo-płciowej. Lokalizuje się ku tyłowi od dolnej części spojenia łonowego oraz od przodu od bańki odbytnicy. Obejmuje część sterczową cewki moczowej. Prostata jest silnie umocowana w jamie miednicy. Nawet gdy pęcherz moczowy czy odbytnica są silnie wypełnione, czy też gdy dno miednicy unosi się ku górze, prostata ulega niewielkim tylko zmianom położenia.
Budowa gruczołu krokowego
Gruczoł krokowy jest zbudowany w większości z miąższu gruczołowego. Przenikają go pasma mięśniówki gładkiej. Cała struktura składa się z nieregularnie ukształtowanych jednostek, układających się promieniście dokoła wzgórka nasiennego. Sąsiednie gruczoły posiadają przewodziki uchodzące do cewki moczowej, wyścielone jednowarstwowym nabłonkiem walcowatym.
Fizjologia prostaty
Prostata odpowiada za produkcję i wydzielanie substancji o odczynie zasadowym. Jest to mętna, biaława ciecz o charakterystycznym zapachu. Stanowi do 30% nasienia i zawiera w swoim składzie duże ilości fosfatazy oraz innych enzymów. U młodych mężczyzn – mniej więcej do 20. roku życia – w świetle pęcherzyków wydzielniczych spotyka się charakterystyczne, koncentrycznie zbudowane ciałka. U starszych mężczyzn ciałka te mogą zawierać pewne ilości soli wapnia. Wówczas noszą nazwę kamyków sterczowych.
Uciskając gruczoł krokowy przez odbytnicę można wycisnąć nieco wydzieliny do cewki moczowej. Im więcej wytwarza się wydzieliny, tym bardziej mięśniówka gruczoły rozluźnia się. Dopiero podczas wytrysku mięśniówka nagle napina się i wyciska swoją zawartość do cewki moczowej.
Badanie prostaty
Prostata zaczyna się powiększać około 45. roku życia. Przyczyną tego jest spadek męskich hormonów płciowych, androgenów. Jej łagodny przerost (tak zwany gruczolak stercza) jest jednym z objawów starzenia się. Może jednak mieć podłoże nowotworowe – rak prostaty jest jednym z najczęściej diagnozowanych u mężczyzn. Badanie prostaty należy wykonać przy objawach takich jak:
- zatrzymanie moczu;
- ból podczas oddawania moczu;
- potrzeba mikcji w nocy;
- zwolniony strumień moczu;
- kłopoty z utrzymaniem moczu;
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego.
Przerost prostaty może powodować zaleganie moczu w pęcherzu, co jest przyczyną infekcji dróg moczowo-płciowych oraz tworzenia się kamieni. Do ważnych badań profilaktycznych prostaty należą:
- badanie per rectum (przez odbyt) – zalecane raz do roku od 40. roku życia;
- USG jamy brzusznej – przy podejrzanych wynikach badania przez odbyt;
- test PSA – badanie krwi na oznaczenie poziomu markerów antygenu swoistego dla prostaty;
- płynna biopsja prostaty – najbardziej precyzyjny i zaawansowany technologicznie test genetyczny umożliwiający wykrycie raka stercza. Jest to nieinwazyjne badanie z moczu.
Takich badań jest znacznie więcej. W przypadku podejrzenia problemów z prostatą należy udać się do urologa.
Unerwienie
Ruchowe i wydzielnicze elementy autonomiczne, jak również włókna czuciowe, pochodzą ze splotu sterczowego. Z kolei gruczoły opuszkowo-cewkowe są unerwiane przez gałęzie splotu podbrzusznego dolnego.
Unaczynienie
Tętnice są małymi gałązkami pochodzącymi głównie z tętnic pęcherzowych dolnych, częściowo również z tętnicy odbytniczej dolnej. Żyły przechodzą przez powięź i uchodzą do splotu sterczowego. Z tyłu łączą się z żyłami przestrzeni odbytniczo-sterczowej, odbytnicy i pęcherzyków nasiennych.
Naczynia chłonne wewnątrz splotów żylnych kierują się do węzłów biodrowych wewnętrznych. Drobniejsze naczynia biegną przypuszczalnie do węzłów położonych u wejścia do kanału zasłonowego.
Polecane produkty:
Koenzym Q10 kapsułki
Koenzym Q10 to jeden z najważniejszych antyoksydantów. Nie tylko tylko chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Bierze on również udział w każdej, podstawowej funkcji komórki ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Anatomia człowieka, tom 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Szczęch R., Narkiewicz K., Łagodny rozrost prostaty, Choroby Serca i Naczyń, 1/2009.