Szukaj

Nefrolog

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nefrolog to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób nerek. Nierzadko współpracuje z urologiem, którego obszarem zainteresowania są pozostałe struktury zaliczane do układu moczowego, a w określonych przypadkach również do układu płciowego. Zwłaszcza u mężczyzn, gdzie przez prącie będące narządem rozrodczym przechodzi długa cewka moczowa.

Nefrolog

Nefrolog – kto to jest?

Nefrolog jest lekarzem po ukończeniu studiów medycznych oraz specjalizacji nefrologicznej. Czas trwania studiów wynosi 6 lat, natomiast aby odbyć specjalizację na kierunku nefrologii należy uczyć się dodatkowo przez 5 lat.

Nefrolog – czym się zajmuje?

Nefrolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem głównie chorób dotyczących nerek. Takimi chorobami są między innymi:

I wiele innych. To właśnie lekarz nefrolog kwalifikuje pacjenta do przeszczepu nerek, a jeśli posiada dodatkową specjalizację z chirurgii, może wykonywać rozmaite zabiegi na otwartej jamie brzusznej lub metodą laparoskopową. Czuwa również nad prawidłowym przebieg dializoterapii, czyli metody oczyszczania roztworów koloidalnych z elektrolitów przy użyciu błony półprzepuszczalnej.

tubapay
tubapay

Kiedy udać się do nefrologa?

Zazwyczaj wizyta u nefrologa wyznaczana jest przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jeśli pojawią się wskazania do niej. Tym bardziej, że aby otrzymać pomoc nefrologiczną w ramach NFZ należy posiadać skierowanie wystawione właśnie przez lekarza rodzinnego. Niekiedy pacjenci decydują się na prywatną wizytę bez konieczności posiadania skierowania. Wówczas objawami, które mogą świadczyć o chorobie nerek, są:

  • krwiomocz;
  • silny ból podczas oddawania moczu;
  • ciągłe uczucie parcia na mocz przy oddawaniu niewielkich ilości moczu podczas wizyty w toalecie;
  • zmiana zapachu lub zabarwienia moczu;
  • przeźroczysty mocz przypominający wodę przy braku modyfikacji diety czy stylu życia;
  • ból poniżej żeber w tylnej części grzbietu;
  • dodatni objaw Goldflama, który można ocenić samodzielnie w domu;
  • opuchlizna wokół rąk, kostek, na twarzy;
  • stwierdzenie bakterii lub białka w moczu podczas badań laboratoryjnych;
  • bardzo mała lub bardzo duża ilość oddawanego moczu;
  • zmętnienie i pienienie się moczu.

Nietypowymi objawami chorych nerek są również objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, złe samopoczucie, zasinienie w okolicy oczu, nudności i wymioty, osłabienie czy brak apetytu. Mogą one sugerować chore nerki zwłaszcza, jeśli występują wspólnie z wymienionymi objawami dotyczącymi bezpośrednio układu moczowego.

Jak wygląda wizyta u nefrologa?

Wizyta u nefrologa rozpoczyna się zebraniem szczegółowego wywiadu zdrowotnego. Padną pytania dotyczące diety, nawodnienia, stylu życia, poziomu aktywności fizycznej, a także pytania medyczne dotyczące przyjmowanych leków, przebytych i obecnych chorób oraz zabiegów i operacji. Ponadto lekarz spyta o częstotliwość mikcji i wiele parametrów związanych z moczem. Niekiedy może zalecić prowadzenie dzienniczka mikcji. Przy podejrzeniu chorób nerek niemal zawsze nefrolog kieruje pacjenta na badania moczu oraz badania krwi. Panel nerkowy zawiera ocenę potasu, sodu, mocznika, kreatyniny, kwasu moczowego. Czasem wykonuje się również morfologię krwi, panel wątrobowy i D-dimery, aby mieć całościowy obraz stanu zdrowia pacjenta.

Uzupełnieniem diagnostyki nefrologicznej jest USG nerek. Wielu lekarzy posiada urządzenie do USG we własnym gabinecie, dzięki czemu pacjent w ciągu jednej wizyty może zostać wstępnie zdiagnozowany, oczekując na wyniki badań laboratoryjnych. Na wizycie lekarz może przepisać leki, zalecić obserwację moczu oraz zakwalifikować do zabiegu. Ma uprawnienia również do wystawiania zwolnienia chorobowego. Przebieg wizyty może różnić się w zależności od problemu pacjenta.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Więcek A., Nieszporek T., Choroby nerek. Kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Myśliwiec M., Wielka interna – nefrologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.