Reklama

Objaw Goldflama

Spis treści

Objaw Goldflama jest charakterystycznym objawem występującym u pacjentów z zastojem moczu w układzie kielichowo-miedniczkowym. Badanie to często wykonuje się u pacjentów z kolką nerkową. Ciekawostką jest, że objaw ten po raz pierwszy opisał polski neurolog Samuel Goldflam.

 

Wykonanie

Nie należy obawiać się tego testu, ponieważ nie trzeba wykorzystywać dużej siły, aby go wywołać – jeśli rzeczywiście istnieje patologia w obrębie nerek. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się jednak wykonywania testu samodzielnie w warunkach domowych, gdyż niedoświadczona osoba może uderzyć w złe miejsce lub niechcący użyć większej siły, czego konsekwencje mogą być przykre – rozpoczynając od silnego bólu.

Badanie objawu Goldflama polega na przyłożeniu płasko ręki w okolicy kąta żebrowo-kręgosłupowego po stronie bolesnej i uderzeniu w nią drugą ręką zaciśniętą w pięść. Objaw może wywołać również wstrząsanie tej okolicy.

Przed wykonaniem testu pacjent powinien być rozebrany od pasa w górę, ponieważ w pierwszej kolejności warto ocenić stan skóry grzbietu w okolicy nerek. Badanie należy wykonać osobno dla każdej z nerek. Przyjmuje się, aby rozpocząć od nerki mniej bolesnej.

Interpretacja

W warunkach prawidłowych wstrząsanie wywołane uderzeniem nie powoduje dolegliwości bólowych. Ostry i przeszywający ból pojawiający się podczas wykonywania testu w okolicy lędźwiowej świadczy o dodatnim objawie Goldflama. Podsumowując, dodatki objaw Goldflama jest charakterystyczny dla:

  • kolki nerkowej;
  • zaburzeń odpływu moczu z nerki;
  • ostrych stanów zapalnych nerki;
  • rzadziej przyczyną może być rak nerki.

Dodatni objaw pojawia się w momencie uderzenia, ponieważ dochodzi do wstrząśniecia tkanek w tej okolicy, a przede wszystkim torebki nerkowej. To właśnie ona jest bardzo silnie unerwiona i powoduje charakterystyczny ból w dole pleców.

Dodatni objaw Goldflama – co dalej?

Dodatni wynik testu jest wskazaniem do wykonania rozszerzonej diagnostyki, ponieważ objaw może występować w różnych patologiach nerek. Konieczne jest dokładniejsze sprecyzowanie przyczyn objawu. W tym celu w pierwszej kolejności należy skierować pacjenta na badanie moczu, badanie krwi oraz USG nerek.

Bibliografia

  1. Wójcik G., Piskorz J., Niecharakterystyczny ból imitujący lewostronną rwę kulszową – opis przypadku, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2015.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *