Szukaj
Szukaj

Objaw Goldflama

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Objaw Goldflama jest charakterystycznym objawem występującym u pacjentów z zastojem moczu w układzie kielichowo-miedniczkowym. Badanie to często wykonuje się u pacjentów z kolką nerkową. Ciekawostką jest, że objaw ten po raz pierwszy opisał polski neurolog Samuel Goldflam.

 

Objaw Goldflama – wykonanie

Nie należy obawiać się tego testu, ponieważ nie trzeba wykorzystywać dużej siły, aby go wywołać – jeśli rzeczywiście istnieje patologia w obrębie nerek. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się jednak wykonywania testu samodzielnie w warunkach domowych, gdyż niedoświadczona osoba może uderzyć w złe miejsce lub niechcący użyć większej siły, czego konsekwencje mogą być przykre – rozpoczynając od silnego bólu.

Badanie objawu Goldflama polega na przyłożeniu płasko ręki w okolicy kąta żebrowo-kręgosłupowego po stronie bolesnej i uderzeniu w nią drugą ręką zaciśniętą w pięść. Objaw może wywołać również wstrząsanie tej okolicy.

Przed wykonaniem testu pacjent powinien być rozebrany od pasa w górę, ponieważ w pierwszej kolejności warto ocenić stan skóry grzbietu w okolicy nerek. Badanie należy wykonać osobno dla każdej z nerek. Przyjmuje się, aby rozpocząć od nerki mniej bolesnej.

Patronite
Patronite

Interpretacja

W warunkach prawidłowych wstrząsanie wywołane uderzeniem nie powoduje dolegliwości bólowych. Ostry i przeszywający ból pojawiający się podczas wykonywania testu w okolicy lędźwiowej świadczy o dodatnim objawie Goldflama. Podsumowując, dodatki objaw Goldflama jest charakterystyczny dla:

  • kolki nerkowej;
  • zaburzeń odpływu moczu z nerki;
  • ostrych stanów zapalnych nerki;
  • rzadziej przyczyną może być rak nerki.

Dodatni objaw pojawia się w momencie uderzenia, ponieważ dochodzi do wstrząśniecia tkanek w tej okolicy, a przede wszystkim torebki nerkowej. To właśnie ona jest bardzo silnie unerwiona i powoduje charakterystyczny ból w dole pleców.

Dodatni objaw Goldflama – co dalej?

Dodatni wynik testu jest wskazaniem do wykonania rozszerzonej diagnostyki, ponieważ objaw może występować w różnych patologiach nerek. Konieczne jest dokładniejsze sprecyzowanie przyczyn objawu. W tym celu w pierwszej kolejności należy skierować pacjenta na badanie moczu, badanie krwi oraz USG nerek.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wójcik G., Piskorz J., Niecharakterystyczny ból imitujący lewostronną rwę kulszową – opis przypadku, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.