Staw krzyżowo-biodrowy – budowa, funkcje, testy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Staw krzyżowo-biodrowy stanowi połączenie między kością miedniczną a kością krzyżową. W stawie tym możliwe są niewielkie ruchy wokół osi poprzecznej.

Staw krzyżowo-biodrowy - budowa, funkcje, testy

Budowa

Staw krzyżowo-biodrowy składa się z kości krzyżowej i kości biodrowej. Jest to staw płaski o niewielkiej ruchomości i wzmocniony bardzo silnymi więzadłami.

Kość krzyżowa jest zawieszona w stawach krzyżowo-biodrowych na niezwykle silnych więzadłach krzyżowo-biodrowych grzbietowych, a także nieco słabszych więzadłach krzyżowo-biodrowych brzusznych i więzadłach międzykostnych.

Funkcje

W stawach krzyżowo-biodrowych występują stabilizatory bierne, których zadaniem jest utrzymywanie ciężaru tułowia i kończyn górnych oraz zapobieganie dalszemu wklinowaniu kości krzyżowej między kości miedniczne.

Zobacz również: Więzozrosty miednicy.

Dzięki więzadłom następuje zmniejszenie wstrząsów przenoszonych z miednicy na kręgosłup, ponieważ więzadła krzyżowo-guzowe i więzadła krzyżowo-kolcowe są dodatkowym wzmocnieniem i zapobiegają nadmiernym ruchom w stawie krzyżowo-biodrowym. Zapobiegają również odchylaniu się wierzchołka kości krzyżowej do tyłu.

Staw krzyżowo-biodrowy – testy funkcjonalne

Do testów funkcjonalnych badających stawy krzyżowo-biodrowe zalicza się następujące testy:

  • dystrakcji
  • kompresji
  • pchnięcia uda
  • Gaenslena
  • pchnięcia kości krzyżowej
  • test stabilności stawu krzyżowo-biodrowego
  • test wyprzedzania

Wszelkie patologia dotyczące więzadeł, mięśni bądź samego połączenia stawów będą w konsekwencji prowadzić do destabilizacji stawów i dolegliwości bólowych.

Zobacz również: Testy funkcjonalne w fizjoterapii.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Test dystrakcji

Pozycją wyjściową pacjenta jest leżenie tyłem na kozetce. Fizjoterapeuta przykłada siłę skierowaną od przodu do tyłu na oba kolce biodrowe przednie górne. Czynność wywołująca ból wskazuje na dolegliwości w stawach krzyżowo-biodrowych.

Test kompresji

Pozycje wyjściowa to leżenie bokiem przy stawie biodrowym i stawie kolanowym zgiętym do 90 stopni. Osoba badająca przykłada siłę skierowaną do podłoża przez szczyt grzebienia biodrowego w celu wywołania kompresji w stawie.

Test pchnięcia uda

Pacjent leży tyłem z jedną kończyną dolną zgiętą w stawie biodrowym do 90 stopni i lekko przywiedzioną. Fizjoterapeuta stabilizuje jedną ręką kość krzyżową, natomiast drugą wywiera osiowy nacisk na kość udową w kierunku kozetki. Tym sposobem wywoływana jest tylna siła ścinająca na staw krzyżowo-biodrowy.

Test Gaenslena

Pacjent leży tyłem z jedną kończyną dolną zwieszoną poza kozetkę. Fizjoterapeuta zgina drugą kończynę w stawie biodrowym i kolanowym w kierunku klatki piersiowej. Następnie wykonuje mocny nacisk przemieszczając i oddalając kończyny od siebie. W ten sposób na staw krzyżowo-biodrowy aplikowana jest siła skręcająca.

Test pchnięcia kości krzyżowej

Pacjent leży przodem na kozetce. Fizjoterapeuta aplikuje siłę wywołującą ślizg skierowany od tyłu do przodu na środek kości krzyżowej. Tym sposobem wytwarza siły ścinające w obu stawach krzyżowo-biodrowych. Dolegliwości bólowe wskazują na patologiczne zmiany w obrębie stawów.

Test stabilności stawu krzyżowo-biodrowego

Pacjent leży na brzuchu oraz prostuje staw biodrowy do 10 stopni. Jeśli podczas wykonywania tego ruchu miednica ulegnie skręceniu w stronę unoszonej kończyny, prawdopodobnie doszło do dysfunkcji stawu.

Test ten można wykonać również leżąc na plecach. Wówczas pacjent wykonuje lekkie zgięcie kończyny dolnej w stawie biodrowym. W warunkach fizjologii w trakcie wykonywania tego lub wspomnianego wyżej ruchu miednica nie ulega skręcaniu ani nie pojawia się ból.

Objaw wyprzedzania

Aby wykonać objaw wyprzedzania, należy ustawić pacjenta w pozycji wyjściowej, czyli stanie prosto. Fizjoterapeuta znajdujący się z tyłu przykłada palce tuż poniżej kolców biodrowych tylnych górnych. Następnie pacjent wykonuje powolny i głęboki skłon w przód przy wyprostowanych kończynach dolnych w stawach kolanowych. Jeśli fizjoterapeuta wyczuje, że jeden z jego kciuków przemieszcza się bardziej niż drugi, można podejrzewać ograniczenie ruchomości stawu krzyżowo-biodrowego.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.
Enedu
Enedu

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *