Objaw wyprzedzania służy do oceny funkcji stawu krzyżowo-biodrowego. Znany jest także pod nazwą standing flexion test.
Objaw wyprzedzania
Test należy do stosunkowo prostych i zwykle prawidłowo wskazujących na istnienie pewnej dysfunkcji. W związku z tym można go wykonać nawet w warunkach domowych. Jednak w razie wątpliwości oraz celem potwierdzenia wyniku należy skonsultować się z fizjoterapeutą.
Warunki fizjologiczne
Kość krzyżowa przemieszcza się w stawach krzyżowo-biodrowych wzdłuż osi poziomej w stosunku do kości biodrowych (talerza miednicy). Ruch ten wymaga obniżenia się kości krzyżowej. W warunkach fizjologicznych, z powodu swobodnego ruchu w stawach krzyżowo-biodrowych przy końcu pochylania tułowia, kolce biodrowe znajdują się na tej samej wysokości, jak na początku badania.
Wykonanie
Pacjent stoi odwrócony plecami do badającego. Badający wyczuwa kciukami jednocześnie oba kolce biodrowe tylne górne. Następnie prosi pacjenta, aby postawił równo obie stopy na podłodze, wyprostował stawy kolanowe i powoli pochylił się do przodu. W tej pozycji badający ocenia położenie i ruchomość obu kolców biodrowych tylnych górnych.
Na filmie poniżej fizjoterapeuta Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wywołać objaw wyprzedzania w prawidłowy sposób u pacjenta:
Skośne ustawienie miednicy spowodowane różną długością kończyn dolnych należy wyrównać przez podłożenie pod krótszą z nich deseczek.
Interpretacja
Jeśli staw krzyżowo-biodrowy po jednej stronie obniży się, to kolec biodrowy tylny górny wraz z kością krzyżową w porównaniu z drugą stroną przemieszcza się ku górze. Jest to właśnie tak zwany objaw wyprzedzania. Brak obniżania się kolca lub obecność objawu wyprzedzania świadczy głównie o zablokowaniu po stronie badanej stawu krzyżowo-biodrowego.
Wiarygodność testu
Czułość testu: 17%
Specyficzność testu: 79%
Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowych
Patologie stawu krzyżowo-biodrowego lub więzadeł pośrednio i bezpośrednio wpływających na funkcje tego stawu są jedną z przyczyn dolegliwości w obrębie odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Dolegliwości bólowe pochodzące z zablokowanych stawów myli się często z objawami pochodzenia korzeniowego. Właśnie dlatego tak korzystne wydaje się być zastosowanie odpowiednich diagnostycznych testów funkcjonalnych. Umożliwią one różnicowanie poszczególnych jednostek chorobowych i wstępnie określą przyczynę dolegliwości.
Mechanika zablokowania
Zablokowanie czynnościowe polega na przemieszczeniu się kości krzyżowej względem kości biodrowej. Dochodzi wówczas do zaryglowania na wyniosłościach stawu, co uniemożliwia wykonanie ruchu powrotnego.
Więzadła pośrednio i bezpośrednio działające na staw krzyżowo-biodrowy mogą doprowadzić do zablokowania tego stawu, a pokrywająca się topografia bólu może mieć różne pochodzenie. Rzadko kiedy w gabinecie lekarskim badane są wyżej wymienione więzadła. Najczęściej lekarze sugerują się widocznymi zmianami w badaniach obrazowych. Dlatego też ważnym wydaje się porównanie bólu pochodzącego z zaburzonych więzadeł i innych patologii.
Przyczyny
Do dysfunkcji stawu krzyżowo-biodrowego mogą przyczyniać się m.in. czynniki zewnętrzne (mechaniczne), takie jak:
- urazy związane z upadkiem;
- wypadki komunikacyjne;
- przeciążenia;
- podnoszenie ciężarów w nieprawidłowej pozycji, w której dochodzi do wyłączenia mięśni stabilizacyjnych miednicy.
Zobacz również: Anatomia kręgosłupa i ból pleców.
Zagrożenie zablokowaniem stawu wzrasta wraz z wiekiem, zmniejszeniem aktywności ruchowej oraz siedzącym charakterem pracy, natomiast nie zależy od płci. Długotrwałe dysfunkcje tych stawów z czasem prowadzą do powstania zaburzeń na wyższych piętrach kręgosłupa, będących źródłem stałego bólu, który najczęściej zlokalizowany jest w okolicy kręgosłupa lędźwiowego, pośladka lub też kończyny dolnej.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jagucka-Mętel W., Machoy-Mokrzyńska A., Nowicki A., Sobolewska E., Dolegliwości bólowe wynikające z zaburzeń stawów krzyżowo-biodrowych oraz więzadeł działających bezpośrednio i pośrednio na stawy, Pomeranian Journal of Life Science, 4/2017.
- Levangie K P., Four Clinical Tests of Sacroiliac Joint Dysfunction: The Association of Test Results With Innominate Torsion Among Patients With and Without Low Back Pain, Physical Therapy, Volume 79, Issue 11, 1 November 1999, Pages 1043–1057.
- Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.