Szukaj

By-passy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

By-passy to skrócona nazwa odnosząca się do pomostowania aortalno-wieńcowego. Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów nie tylko w Polsce, ale także w większości krajów europejskich. W związku z tym częstość zakładania by-passów ostatnimi czasy znacznie wzrosła. Ich celem jest stworzenie prawidłowego przepływu krwi z aorty do zwężonych lub zamkniętych tętnic wieńcowych serca.

By passy

By-passy – charakterystyka

By-pass to naczynie krwionośne (tętnica lub żyła), której celem jest przywrócenie funkcji zwężonego lub zamkniętego naturalnego naczynia pacjenta. Dzięki takiemu rozwiązaniu krew omija część naczynia z zaawansowanym procesem miażdżycowym i bez przeszkód dociera do mięśnia sercowego, odżywiając go. Do stworzenia by-passów pobiera się zdrowe naczynie krwionośne od pacjenta, najczęściej z kończyny dolnej. Ze względu na wytrzymałość ścian, tętnice znacznie lepiej nadają się do wykonania pomostowania, choć w przypadku żył również jest to możliwe.

By-passy – jak wygląda zabieg?

Zakładanie by-passów to zabieg kardiochirurgiczny polegający na wszczepieniu pomostu (by-passu) od aorty do tętnicy wieńcowej za miejscem jej zwężenia. Pomija się więc część naczynia objęte procesem miażdżycowym. Operacja przebiega w znieczuleniu ogólnym i trwa około 3-5 godzin. Może być wykonana zarówno na bijącym sercu pacjenta, jak i po zastosowaniu sztucznego aparatu. Po znieczuleniu pacjenta, dezynfekcji miejsca zabiegowego i przygotowaniu pacjenta, kardiochirurg rozcina klatkę piersiową, uwidacznia mięsień sercowy, a następnie wykonuje pomostowanie aortalno-wieńcowe z pobranym wcześniej naczyniem. Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu na około 7 dni. Musi bowiem być poddany stałej obserwacji.

By-passy – wskazania

Podstawowymi wskazaniami do wykonania by-passów są:

Patronite
Patronite

To lekarz kardiochirurg kwalifikuje pacjenta do wykonania by-passów na podstawie szczegółowych badań laboratoryjnych i obrazowych. Warto zaznaczyć, że choć o by-passach najczęściej mówi się w kontekście mięśnia sercowego i naczyń wieńcowych, tego typu pomostowanie jest możliwe do wykonania w dowolnej części układu naczyniowego. By-passy można założyć np. w obrębie kończyny dolnej (tzw. by-pass udowo-piszczelowy), gdy zmiany miażdżycowe lokalizują się właśnie w tym miejscu.

By-passy – przeciwwskazania

Operacja pomostowania jest rozległa i związana z wysokim ryzykiem powikłań, także ze zgonem pacjenta. Dlatego istnieje wiele przeciwwskazań do jej wykonania. Najważniejszymi są:

Przed zakwalifikowaniem się do operacji pacjent przechodzi szereg badań i testów. Mają one na celu maksymalne sprawdzenie, czy stan zdrowia pacjenta umożliwia bezproblemowe wykonanie pomostowania.

Życie po założeniu by-passów

Życie po założeniu by-passów nie musi się wiele różnić od życia osoby zdrowej (właśnie taki jest cel wykonania pomostowania). Przez pierwszy okres po zabiegu pacjent musi uczęszczać na intensywną rehabilitację. Trwa ona około 3 miesiące. Po tym czasie dalej uczęszcza na rehabilitację, jednak rzadziej i ma ona na celu głównie podtrzymanie dobrej wydolności organizmu. Pacjent może wówczas wrócić do pracy, a także do aktywności, np. nordic walking, jazdy na rowerze, pływania. Po operacji wszczepienia by-passów niezmiernie ważny jest zdrowy tryb życia. Bezwzględnie wskazane jest utrzymywanie zdrowej diety (ubogiej w tłuszcze nasycone, fast-foody, słodycze, sól), unikanie używek (papierosów, alkoholu), stresu oraz systematyczna, umiarkowana aktywność fizyczna. Osoby ciężko pracujące fizycznie powinny jednak zmienić swój zawód, ponieważ nie zaleca się dźwigania ciężarów po operacji pomostowania.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dyszy S., Kluszczyńska M., Porównanie zabiegów pomostowania aortalno-wieńcowego metodą CABG, OPCAB i MIDCAB wykonanych u pacjentów z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym – opisy przypadków, Piel Zdr Publ. 2020;10(3):189-195.
  2. Pruszczyk P., Hryniewiecki T., Wielka interna – kardiologia z elementami angiologii, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.