Szukaj
Szukaj

Kardiochirurg

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kardiochirurg to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób mięśnia sercowego w sposób inwazyjny. Posiada rozległą wiedzę o układzie sercowo-naczyniowym, udziela pomocy zarówno dzieciom, jak i pacjentom dorosłym. Aby zostać kardiochirurgiem należy ukończyć 6-letnie studia medyczne na kierunku lekarskim, a następnie odbyć 13-miesięczny staż zakończony egzaminem. Po jego zdaniu można rozpocząć specjalizację trwającą kilka lat.

Kardiochirurg

Czym zajmuje się kardiochirurg?

Kardiochirurg zajmuje się leczeniem operacyjnym między innymi:

Leczenie odbywa się drogą interwencji chirurgicznej. Kardiochirurg ocenia dokładnie stan pacjenta, a następnie dobiera metodę operacji indywidualnie do jego potrzeb, wieku i możliwości. Operacje mogą przebiegać zarówno na otwartym sercu, jak i metodami pośrednimi (co ma miejsce np. w przypadku ablacji RF). Inwazyjnymi zabiegami wykonywanymi przez tego specjalistę są przede wszystkim:

  • rotablacja;
  • wszczepianie rozrusznika serca;
  • ablacja RF;
  • kardiowersja;
  • angioplastyka wieńcowa;
  • operacyjne leczenie miażdżycy;
  • wszczepianie kardiowertera-defibrylatora;
  • przezskórne wszczepianie zastawek.

Bardzo ważna jest przedoperacyjna ocena pacjenta, ponieważ nie każda z powyższych metod będzie mogła zostać zastosowana, nawet jeśli istnieją ku temu wskazania. Kardiochirurgia jest ściśle powiązana z transplantologią, ponieważ to właśnie kardiochirurdzy dokonują takich zabiegów jak m.in. przeszczep serca oraz sprawują opiekę po zakończeniu procedur zabiegowych.

Zobacz również: Kardiolog.

Patronite
Patronite

Kardiochirurg dziecięcy

Ważną specjalizacją jest także kardiochirurgia dziecięca, zajmująca się leczeniem wad i chorób serca u najmłodszych pacjentów. Z pomocy takiego specjalisty mogą skorzystać dzieci od 2. miesiąca życia aż do ukończenia 18. roku życia. To zupełnie inna dziedzina medycyny, ponieważ serce dziecka różni się od serca osoby dorosłej zarówno pod względem anatomicznym, jak i czynnościowym. Nauka ta wymaga więc nieco odmiennej wiedzy. Także równowaga wodno-elektrolitowa czy gospodarka hormonalna jest zupełnie inna, a znajomość prawidłowych parametrów ma ogromne znaczenie dla postępów leczenia.

Kardiochirurg – skierowanie

Aby móc udać się na wizytę do kardiochirurga w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) konieczne jest skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Czas oczekiwania, w zależności od wielkości miasta i placówki, wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Z pomocy kardiochirurga można skorzystać także prywatnie, wówczas czas oczekiwania znacznie się skraca. W takim przypadku trzeba jednak samodzielnie opłacić wizytę.

Zobacz również: Jak wzmocnić serce.

Jakie badania wykonuje kardiochirurg?

Kardiochirurg przede wszystkim zleca podstawowe badania, na podstawie których kwalifikuje pacjenta do operacji. Są to głównie:

  • EKG (elektrokardiografia) – obejmuje rejestrację czynności serca, umożliwiając wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w jego pracy. Rozszerzeniem badania jest EKG wysiłkowe oraz EKG Holter;
  • Echo serca (echokardiografia) – badanie obrazowe, obejmuje analizę budowy serca z wykorzystaniem fal dźwiękowych;
  • koronarografia – badanie RTG obejmujące ocenę zwężeń i niedrożności naczyń sercowych. Bywa więc często wykonywane przy podejrzeniu choroby niedokrwiennej serca;
  • cewnikowanie serca – nakłucie żyły lub tętnicy, a następnie wprowadzenie specjalnego cewnika do komór serca. Umożliwia ocenę ciśnienia w komorach i wysycenia krwi tlenem.

Kardiochirurg zalecić może również inne badania obrazowe takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Ważne są badania krwi i moczu. Na tej podstawie ustala optymalne metody leczenia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Parol G., Ścibisz A., Cacko A., Przedoperacyjna ocena kardiologiczna pacjentów poddawanych operacjom pozasercowym, Folia Cardiologica, 1/2016.
  2. Łaciński M., Dytfeld D., Sarkowski W., Kardiochirurgia – historia i teraźniejszość, Wydawnictwo UM Poznań, Poznań 2002.
  3. Skalski J., Kołcz J., Kardiochirurgia dziecięca, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.