Szukaj
Szukaj

Ablacja RF

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ablacja RF to zabieg kardiologiczny wykonywany celem leczenia zaburzeń rytmu serca, wykorzystujący fale o częstotliwości radiowej. Polega na wprowadzeniu przez żyłę lub tętnicę udową specjalnej elektrody, która (rozgrzana do wysokiej temperatury) wytwarza na mięśniu sercowym mikroblizny. Mają one za zadanie zatrzymać nieprawidłowe przewodzenie sygnałów elektrycznych w sercu. Ablacja RF cieszy się wysoką skutecznością i stosunkowo dużym profilem bezpieczeństwa.

Ablacja RF

Ablacja RF – wskazania

Do zabiegu zawsze kwalifikuje lekarz kardiolog. Wskazaniem są różnego rodzaju zaburzenia rytmu serca. Aby pacjent mógł zostać zakwalifikowany musi przejść liczne badania diagnostyczne, w tym badanie elektrofizjologiczne, test wysiłkowy, EKG czy Holter. Bierze się również pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta.

Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach po wykonaniu ablacji zaburzenia rytmu serca powracają. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem celem oceny konieczności ponownego wykonania ablacji.

Zobacz również: Angiografia.

Przebieg ablacji

Zazwyczaj nie jest konieczne ogólne znieczulanie pacjenta. Zabieg wykonuje się na sali, w pozycji leżącej. W pierwszej kolejności pacjenta się znieczula, aby następnie wprowadzić do żyły lub tętnicy udowej metalową igłę. Zamienia się ją później na plastikową koszulkę naczyniową. Przez koszulkę lekarz wprowadza do serca elektrody, kierując je do miejsc, w których pojawia się arytmia. Końcówka elektrody ulega nagrzaniu do około 60 stopni Celsjusza, a sam proces jest ściśle kontrolowany i sterowany komputerowo. Celem jest termiczne uszkodzenie najważniejszej części obwodu częstoskurczu, co wymaga precyzji i doświadczenia ze strony personelu medycznego.

Przebieg wszystkich etapów jest dodatkowo kontrolowany przez niskoenergetyczną aparaturę rentgenowską, podobnie jak ma to miejsce w przypadku koronarografii lub wszczepiania rozrusznika serca. Cały proces trwa do kilku godzin. Po zabiegu zaleca się pozostanie w pozycji leżącej przez około 6 godzin, dzięki czemu nakłute naczynie krwionośne będzie miało odpowiednie warunki do zagojenia się. Nie należy w tym czasie zginać kończyn dolnych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać delikatne pieczenie w klatce piersiowej, co jest całkowicie naturalne i nie stanowi powodu do niepokoju. Po zabiegu otrzymuje leki przeciwbólowe i pozostaje w szpitalu na obserwacji przez kilka dni.

Ablacja RF – powikłania

Ablacja, jak każda metoda inwazyjna, wiąże się z ryzykiem powikłań. Częstość ich występowania oraz rodzaj zależą od doświadczenia lekarza, jak również od rodzaju leczonej arytmii. Możliwymi powikłaniami są:

  • krwiaki w miejscu wkłucia i założenia koszulek;
  • infekcje;
  • przebicie ściany naczynia lub mięśnia sercowego;
  • krwawienie do osierdzia;
  • powikłania zakrzepowo-zatorowe;
  • odma opłucnowa;
  • blok przedsionkowo-komorowy przejściowy lub trwały.

Powikłania przy migotaniu przedsionków dochodzą aż do 4% wszystkich pacjentów, co jest sporym odsetkiem. Mogą ujawnić się kilka dni lub nawet kilka tygodni po zabiegu. Natomiast przy leczeniu innych dolegliwości ryzyko powikłań maleje.

Rokowania

Ablacja RF uznawana jest za zabieg wyjątkowo skuteczny – oczekiwane efekty uzyskuje się w ponad 90% przypadków. Nieco mniej efektywna jest w przypadku leczenia migotania przedsionków, skuteczność dochodzi wówczas do około 60%. Rokowania są dobre.

Zobacz również: Jak uspokoić serce?

Jak przygotować się do zabiegu ablacji?

W dniu zabiegu pacjent powinien wstawić się do szpitala na czczo, posiadając przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty. Konieczne jest zaszczepienie się przeciwko WZW B oraz oznaczenie grupy krwi. Lekarz zawsze kieruje na podstawowe badania: morfologię, badanie ogólne moczu, RTG klatki piersiowej. Dodatkowo rekomenduje się dokładne wygolenie obu pachwin.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Przybylska K., Kalarus Z., Nowe możliwości leczenia zaburzeń rytmu serca, Family Medicine & Primary Care Review, 2/2012.
  2. Jedynak Z., Kępski R., Walczak F., Ablacja – fascynująca metoda usuwania arytmii, Forum Medycyny Rodzinnej, 1/2010.
  3. Sikorska A., Piotrowski R., Kryński T., Kułakowski P., Inwazyjne leczenie zaburzeń rytmu serca u ludzi starszych, Postępy Nauk Medycznych, 11/2015.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *