Osoby z problemami kardiologicznymi (i nie tylko takie) często zastanawiają się, jak uspokoić serce w bezpieczny sposób. Coraz popularniejsza staje się medycyna alternatywna, ludzie dążą do odstawienia farmakoterapii. W niektórych przypadkach kołatania serca czy jego nadmiernego pobudzenia można osiągnąć swój cel domowymi sposobami.
Niespokojne serce – czym jest i z czego wynika?
Terminem „niespokojne serce” określa się często subiektywne uczucie szybkiej i nierównej pracy tego narządu. Inną stosowaną powszechnie nazwą tego zjawiska jest kołatanie serca. Przyczyn może być wiele:
- arytmia;
- nerwica serca oraz wszelkie inne zaburzenia nerwicowe;
- menopauza, ciąża i inne fizjologiczne zmiany hormonalne;
- choroby tarczycy;
- nadmierna aktywność fizyczna;
- bardzo duży stres;
- silne, skrajne emocje.
Jak więc widać, przyczyny niespokojnego serca mogą być zupełnie fizjologiczne, jak również patologiczne. Pierwszym krokiem powtarzających się palpitacji serca jest diagnostyka. Należy udać się do kardiologa, który wykona niezbędne badania i oceni stan zdrowia swojego pacjenta. Jeśli wykryta zostanie choroba serca, podstawą będzie jej leczenie, czyli terapia przyczynowa kołatania serca.
Jak uspokoić serce dietą?
Aby cieszyć się równą pracą mięśnia sercowego w każdych warunkach, należy zadbać o właściwą dietę. To ona gwarantuje odpowiednie odżywienie i ukrwienie serca, utrzymuje naczynia tętnicze we właściwym stanie i zapewnia prawidłowy przepływ krwi. Należy wykluczyć z diety alkohol, ciężkie, tłuste i smażone na głębokim oleju dania oraz fast-foody. Warto natomiast codziennie spożywać warzywa i owoce (zaleca się ich porcję do każdego posiłku), zdrowe tłuszcze nienasycone, pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie oraz sięgać po antyoksydanty. Są one obecne głównie w owocach i warzywach, ale również ziołach, algach takich jak Spirulina czy koenzymie Q10.
W chwili wystąpienia kołatania serca należy napić się wody lub co lepsze, naparu o działaniu uspokajającym. Może to być lawenda, melisa czy waleriana. W sklepach zielarskich i aptekach można zaopatrzyć się także w gotowe mieszanki ziołowe przeznaczone dla osób z problemami kardiologicznymi.
Zdrowa farmakoterapia
W aptece można zakupić preparaty w pełni naturalne, o leczniczym działaniu. Nie są to typowe leki z licznymi, chemicznymi składnikami, lecz produkty na bazie ziół, ekstraktów roślinnych i witamin. Osoba skarżąca się na napady palpitacji serca powinna zawsze mieć przy sobie ziołowe tabletki na stres i nerwy, z takich roślin jak np. z głóg, kozłek lekarski lub waleriana. Dodatkowo warto wprowadzić suplementację omega-3 i omega-6. Udowodniono, że współcześnie spożywa się zbyt małe ilości zdrowych tłuszczów i ciężko jest zmienić swoje nawyki tak, aby rzeczywiście uzupełnić niedobory dietą. Dlatego z pomocą przychodzą kapsułki i wszelkie inne suplementy diety zawierające ten składnik.
Terapia uspokajająca – jeden ze sposobów jak uspokoić serce
Osoby mające problemy z niespokojnym sercem z powodu nadmiernego stresu w życiu powinny rozważyć wizytę u psychoterapeuty. Taki specjalista pomoże zrozumieć dokładne źródła stresu. Pacjent dowie się, co jest przyczyną jego nadmiernej reakcji na te wydarzenia. W efekcie, po kilku lub kilkunastu terapiach nauczy się radzić sobie ze stresem. Dodatkowo dobrze sprawdzą się uspokajające zabiegi typu masaż relaksacyjny. Pomocna może się okazać wizyta u fizjoterapeuty lub osteopaty.
W warunkach domowych można zainteresować się medytacją, jogą lub treningiem autogennym Schultza. Przy ataku kołatania serca (jeśli jest taka możliwość) warto wziąć ciepłą kąpiel, kilka głębszych, spokojnych wdechów lub puścić uspokajającą muzykę. Każdy z pewnością ma coś, co go relaksuje – w momentach palpitacji serca będzie to ulubiona metoda. Przy ataku palpitacji najlepiej przyjąć pozycję leżącą.
Polecane produkty:
![]() |
Koenzym Q10 kapsułki
Koenzym Q10 to jeden z najważniejszych antyoksydantów. Nie tylko tylko chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Bierze on również udział w każdej, podstawowej funkcji komórki ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Korewicki J., Problemy i błędy w postępowaniu z chorymi z niewydolnością serca, Choroby Serca i Naczyń, 2/2010.
- Sokołowski G., Zaburzenia rytmu serca w praktyce ratownika medycznego – możliwości terapeutyczne.
- Kózka M., Majda A., Rumian B., Uwarunkowania napadowych zaburzeń rytmu serca u pacjentów hospitalizowanych w oddziale kardiologii, Hygeia Public Health, 1/2015.