Menopauza

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Menopauza stanowi okres związany z szeregiem zmian w ciele kobiety. Jest jedną z faz klimakterium. Kobietom kojarzy się zwykle ze zjawiskiem negatywnym, ponieważ w przebiegu menopauzy zachodzą w ich organizmach nieodwracalne zmiany.

 

Klimakterium

Są to krytyczne lata życia, okres przejściowy w życiu kobiety od pełnej dojrzałości płciowej do starości. Okres ten zwie się również przekwitaniem. W 1981 roku Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła następującą terminologię dotyczącą klimakterium:

 • menopauza – ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której następuje 6-miesięczna przerwa;
 • premenopauza – okres kilku lat przed wystąpieniem menopauzy;
 • postmenopauza – rozpoczyna się po 12 miesiącach od menopauzy.

Zobacz również: Klimakterium – fizjoterapia.

Czym jest menopauza?

Menopauza wiąże się zatem z zatrzymaniem krwawień miesiączkowych oraz z zanikiem zdolności rozrodczych kobiety. Jej wystąpienie nie jest zjawiskiem nagłym, gdyż pojawia się między 46. a 52 rokiem życia i zależy od wielu czynników, w tym środowiskowych i osobniczych. Ponadto na menopauzę nie ma wpływu liczba przebytych ciąż i porodów.

Wiek

Szacuje się, że wiek menopauzalny w Polsce przypada na około 49 rok życia.

Przyczyny

Stanowi następstwo zmniejszenia się stężenia estrogenów z równoczesnym wzrostem:

 • wartości gonadotropin;
 • fizjologicznej niedoczynności jajników;
 • inwolucji jajników;
 • niewydolności ciałka żółtego.

Zmianom tym towarzyszy zanik jajeczkowania.

Przyczyną przekwitania jest zanik zdolności wyzwalania cyklicznych impulsów przez ośrodki ponadpodwzgórzowe dla podwzgórza. Prowadzi to do zmiany funkcjonowania osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Następnie zwiększa się wydzielanie FSH, a zanik rytmicznego wydzielania LH powoduje zaburzenia funkcji jajnika.

Wzrost wydzielania gonadotropin w okresie klimakterium wiąże się prawdopodobnie ze spadkiem wytwarzania inhibiny jajnikowej w płynie pęcherzykowym, biorącej udział w regulacji wydzielania hormonów z przysadki mózgowej. W efekcie zmniejsza się synteza estradiolu, co jest przyczyną zmian metabolicznych. Dochodzi do zakłóceń funkcjonowania układu jajnik-przysadka-podwzgórze.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Objawy

W okresie menopauzalnym obserwuje się całkowity brak progesteronu i względne stężenie estrogenów. Towarzyszy temu postępująca niewydolność ciałka żółtego.

W rezultacie obserwuje się nasilenie objawów neurowegetatywnych i zaburzeń metabolicznych. Prowadzi to więc do rozwoju osteoporozy i zmian zanikowych w tkankach estrogenozależnych. Wzrost poziomu estronu może być przyczyną guzów jajnika, a także łagodnych i złośliwych rozrostów endometrium. Poziom estronu zwiększa się w otyłości, nadczynności tarczycy, chorobach wątroby, przy wychudzeniu, niewydolności krążenia i nerek, jak również przy postępującym starzeniu się organizmu.

Objawy zależą między innymi od tempa obniżania się produkcji estrogenów i obejmują:

 • niepłodność;
 • zaburzenia cyklu miesiączkowego – brak owulacji, skąpe i rzadko występujące krwawienia, skracanie się cykli miesiączkowych;
 • krwawienia czynnościowe.

Ponadto w tym okresie częściej rozwijają się polipy, mięśniaki oraz rak szyjki macicy.

Zobacz również: Cytologia.

Podczas klimakterium zauważa się objawy neurowegetatywne i psychoemocjonalne. Obserwuje się uderzenia gorąca, zlewne poty, bóle i zawroty głowy, podwyższenie temperatury ciała, kołatanie serca i przyśpieszenie jego czynności. Objawy te występują w ciągu całej doby zaburzając nawet sen. Natomiast w sferze psychicznej obserwuje się chwiejność emocjonalną, wzmożoną drażliwość, osłabienie pamięci i zaburzenia koncentracji. W efekcie wszystkich powyższych zmian dochodzi do utrudnienia funkcjonowania kobiety i zmniejszenia aktywności ruchowej.

Po menopauzie obniża się elastyczność naczyń krwionośnych, zwiększa zużycie tlenu przez mięsień sercowy i wzrasta opór obwodowy. Częściej występują także choroby takie jak zawał, zator tętnic czy wylew.

Leczenie

Niestety nie ma leku na menopauzę. Wszystkie dolegliwości leczy się objawowo poprzez stosowanie suplementacji witaminy D, spożywanie kwasów omega 3 i omega 6 i zmianę stylu życia. Okres ten należy przeczekać stosując odpowiednią dietę i wprowadzając do swojego życia aktywność fizyczną. Dodatkowo warto skorzystać z metod medycyny alternatywnej (akupunktura, ziołolecznictwo). Wykazano, że terapie hormonalne nie są wskazaną metodą podczas klimakterium.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Kozłowska J., Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo AWF, Kraków 2006.
 2. Brończyk-Puzon A., Piecha D., Koszowska A., Nowak J., Kulik-Kupka K. , Zubelewicz-Szkodzińska B., Rola wybranych składników odżywczych diety u kobiet w okresie naturalnej menopauzy – przegląd piśmiennictwa, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2/2016.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *