Szukaj

Gonadotropiny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Gonadotropiny (inaczej: hormony gonadotropowe) to hormony o budowie glikoproteinowej, wydzielane przez przedni płat przysadki mózgowej. Ich funkcją jest pobudzanie rozwoju oraz czynności wewnątrzwydzielniczej gonad. Zalicza się do nich hormon luteinizujący i hormon folikulotropowy, a także wydzielaną podczas ciąży gonadotropinę kosmówkową.

 

Fizjologia

Pulsacyjne wydzielanie gonadotropin przez przedni płat przysadki mózgowej występuje w odstępach około 90-120 minut. Częstotliwość występowania i amplituda stężenia we krwi hormonów gonadotropowych są modulowane kilkoma czynnikami. Największa amplituda wydzielanych pulsacyjnie gonadotropin występuje we krwi w pierwszych dniach fazy folikularnej w porze dziennej.

Ponadto wprowadzane egzogenne estrogeny hamują wydzielanie gonadotropiny i powodują występowanie bezowulacyjnych cykli miesiączkowych.

Gonadotropiny – czynność

Prawidłowe, czyli pulsacyjne wydzielanie gonadotropin przez podwzgórze do przysadkowych naczyń wrotnych w fazie folikularnej cyklu miesiączkowego powoduje również prawidłowe, pulsacyjne wydzielanie przez płat gruczołowy przysadki hormonów: luteinizującego i folikulotropowego, a także estrogenów przez jajniki.

W ostatnich dniach fazy folikularnej zawartość estrogenów we krwi zmniejsza się. Jest to prawdopodobnie spowodowane zwrotnym, hamującym działaniem estrogenów na komórki płata gruczołowego przysadki. W efekcie wytwarzają one hormony gonadotropowe.

W wyniku zmniejszenia się zawartości estrogenów we krwi komórki podwzgórza przestają być zwrotnie hamowane przez estrogeny i zaczynają uwalniać do przysadkowych naczyń wrotnych większe ilości gonadotropin. Jako następstwo zwiększonego uwalniania przez podwzgórze tego neurohormonu, przysadka mózgowa wydziela do krwi w ciągu kilku godzin większą ilość hormonu luteinizującego, co z kolei powoduje owulację.

Patronite
Patronite

Czynność poszczególnych gonadotropin można opisać skrótowo:

  • ludzka gonadotropina kosmówkowa – syntezowana podczas ciąży, kontroluje wydzielanie hormonów steroidowych w ciałku żółtym, wpływa na funkcje wydzielnicze nabłonka gruczołowego, wpływa na grubość błony śluzowej macicy, pełni funkcje immunomodulacyjne, warunkuje prawidłowy przebieg ciąży;
  • hormon luteinizujący – warunkuje końcowe dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i wydzielanie estrogenów;
  • hormon folikulotropowy – odpowiada za wczesny wzrost pęcherzyków jajnikowych.

Oba ostatnie hormony są niezbędne do prawidłowego przebiegu cyklu miesiączkowego u kobiet. Ciekawostką jest również, że są one syntezowane w pewnej ilości (choć znacznie mniejszej niż u kobiet) także przez mężczyzn.

Niedobór gonadotropin

Niedobór gonadotropin powoduje niekorzystne objawy zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U mężczyzn może się objawiać:

  • zaburzeniami wzwodu;
  • osłabieniem libido;
  • zmniejszeniem ilości owłosienia łonowego;
  • obniżenie siły i masy mięśniowej;
  • zmniejszeniem objętości ejakulatu.

Z kolei u kobiet niedobór gonadotropin skutkuje między innymi:

  • zaburzeniami miesiączkowania lub całkowitym brakiem miesiączki;
  • obniżeniem libido;
  • zanikiem owłosienia łonowego;
  • zmianami zanikowymi pochwy;
  • osteoporozą.

W medycynie wyróżnia się stan chorobowy związany z niedostateczną produkcją gonadotropin. Jest to hipogonadyzm, fachowo definiowany jako nieprawidłowa funkcja gonad, prowadząca do zaburzeń gametogenezy i/lub wydzielania hormonów gonadowych. Niedobór gonadotropin prowadzi do niepłodności.

Zobacz również: Gonady.

Bibliografia

  1. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  3. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.