Szukaj
Szukaj

Libido

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Libido to pojęcie związane z motywacją seksualną. Określa zainteresowanie seksualne i pociąg do płci przeciwnej w danym momencie.

 

Czy libido jest ważne?

Wysokie libido warunkuje poziom podniecenia seksualnego i pożądanie wobec partnera. To właśnie ono napędza fantazje seksualne czy zwiększa chęć do masturbacji i kopulacji. Można zatem powiedzieć, że wysokie libido urozmaica życie seksualne, przez co wpływa korzystnie na stan psychiczny (zwiększa się produkcja endorfin, poprawia się samopoczucie). Libido to ważne pojęcie dla osób w wieku produkcyjnym, ponieważ utrzymywane na optymalnym poziomie umożliwia podjęcie stosunku płciowego, a tym samym poczęcie potomstwa.

Charakterystyka

Jak wspomniano na wstępie, libido określa podniecenie seksualne w danym momencie. Obejmuje ono zatem zwiększenie przywspółczulnego przepływu krwi to tkanek narządów płciowych, co warunkuje erekcję, a także zwiększenie współczulnego przepływu krwi do serca, mięśni gładkich i mięśni poprzecznie prążkowanych. Towarzyszy temu zwiększona częstotliwość oddechów, przyspieszenie pracy serca czy rozszerzenie źrenic. Podniecenie obejmuje również centralny składnik, jakim jest pobudzenie psychiczne. Zwie się je również gotowością psychiczną do reagowania na wszelkie zachęty seksualne.

Należy wspomnieć, że w kontekście fizjologicznym libido zależy w dużej mierze od gospodarki hormonalnej, w tym od poziomu estrogenów, testosteronu, progesteronu, prolaktyny, endorfin, dopaminy, hormonów tarczycy i kortyzolu.

Spadek libido

Obniżenie libido charakteryzuje się przede wszystkim brakiem chęci do współżycia i podejmowania kontaktów seksualnych z drugą osobą. W przypadku mężczyzn zauważa się problemy z erekcją (np. jej brak lub erekcja trwająca bardzo krótko), natomiast w przypadku kobiet typowe jest niedostateczne wydzielanie śluzu, dzięki któremu możliwa jest penetracja.

Istnieje wiele przyczyn tego stanu. Współcześnie coraz częściej odnotowuje się obniżenie libida, co ma związek z trybem życia wielu osób. Wiele ludzi śpieszy się, żyje w stresie, nie ma czasu na zdrowe posiłki, zbyt mało pije, sięga po używki czy ma ogólnoustrojowe schorzenia. Wszystko to powoduje zmniejszenie chęci do kontaktów seksualnych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Obniżenie libido może mieć różne przyczyny. W przypadku kobiet może to być np. menopauza, natomiast u mężczyzn najczęściej stwierdza się problemy w zakresie syntezy testosteronu. Brak chęci do seksu może jednak wynikać zarówno z czynników psychologicznych, jak i fizjologicznych. Wśród możliwych przyczyn obniżonego libido można wyróżnić między innymi:

  • kłótnie z partnerem, nieprawidłowe relacje w związku, brak szczerej rozmowy;
  • problemy w pracy, rodzinne, partnerskie, finansowe;
  • przewlekły lub nadmierny stres;
  • brak zdrowej, zbilansowanej diety i aktywności fizycznej;
  • zbyt małą ilość snu;
  • przewlekłe stosowanie leków, które mogą wpływać na obniżenie libido;
  • kompleksy;
  • choroby ogólnoustrojowe;
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Przyczyn może być wiele. Trudności pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy obniżenie libido wiąże się z chorobami, ponieważ najpierw należy je dokładnie zdiagnozować.

Jak zwiększyć libido?

W wielu przypadkach libido można szybko podnieść domowymi sposobami. Jeśli przyczyną problemów są relacje związkowe, warto przeprowadzić z partnerem szczerą rozmowę. Jeśli to nie pomoże, skuteczne są wizyty u terapeuty związkowego – to psychoterapeuta, który ma spore doświadczenie w rozwiązywaniu problemów partnerskich. Z pewnością rzuci nowe światło na dotychczas nierozwiązane problemy, przez co partnerzy będą mogli zobaczyć je z innej strony.

Niekiedy brak ochoty na stosunki seksualne wiąże się po prostu z brakiem odpowiednich warunków. Może to być mieszkanie ze współlokatorami, dziecko czy inne osoby w pokoju obok lub brak intymnej, romantycznej atmosfery. Wówczas dobrym rozwiązaniem może być wyjazd na weekend tylko we dwoje. Niekiedy wystarczy zapewnić odpowiednią atmosferę w domu, np. zadbać o przyciemnione oświetlenie, nastrojową muzykę i przyjemny zapach w pomieszczeniu. Przed stosunkiem można zjeść romantyczną kolację, należy jednak pamiętać, żeby nie była obfita ani ciężka. Tutaj z pomocą mogą przyjść afrodyzjaki.

Jeśli przyczyny problemów posiadają naturę fizjologiczną, warto udać się do lekarza, który zdiagnozuje problem i rozpocznie leczenie przyczynowe. Lekarzem zajmującym się tego typu problemami jest seksuolog. W razie konieczności może on jednak skierować pacjenta na dalsze badania, np. do hematologa.

Bibliografia

  1. Pfaus J., Scepkowski L., The Biologic Basic for Libido, Current Sexual Health Reports, 2/2005.
  2. Wróbel M., Mosiołek A., Dysfunkcje seksualne w przebiegu zaburzeń depresyjnych, Psychiatria, 1/2015.
  3. Davis S., Moreau M., Kroll R., Testosteron w terapii kobiet z niskim libido w okresie postmenopauzalnym, które nie przyjmują estrogenów, Gerontologia Polska, 3/2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *