Szukaj
Szukaj

Hematolog

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hematolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych z układem krwionośnym. Innymi słowy, wszystkich schorzeń dotyczących krwi.

Hematolog

Co to jest hematologia?

Hematologia jest nauką zajmującą się dolegliwościami związanymi z krwią. To bardzo ważna dziedzina medycyny, ponieważ krew stanowi jedną z istotniejszych tkanek organizmu człowieka. Pełni wiele funkcji, w tym transport tlenu do wszystkich komórek organizmu, usuwanie dwutlenku węgla z tkanek i transport tych cząsteczek do płuc, regulowanie homeostazy, utrzymywanie temperatury ciała czy warunkowanie reakcji odpornościowych i obronnych organizmu (ze względu na obecność we krwi krwinek białych). Dodatkowo krew odpowiada za procesy krzepnięcia.

Badanie krwi

Powodem do wizyty u tego specjalisty jakim jest hematolog są nieprawidłowe wyniki badań krwi. Badanie krwi stanowi najbardziej podstawowe badanie diagnostyczne, niekiedy wykonywane rutynowo (np. podczas przyjmowania pracownika do pracy). Umożliwia ono ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a także rozpoznanie zaburzeń wielu narządów wewnętrznych. To właśnie głównie dzięki badaniom krwi można przykładowo zdiagnozować u pacjenta niedoczynność lub nadczynność tarczycy – wówczas wykonuje się badanie pod kątem hormonów tarczycy.

Dzięki temu badaniu można określić między innymi poziom hormonów, ilość erytrocytów, trombocytów i leukocytów, a także stwierdzić ewentualną obecność patologicznych związków. Ponadto określa się dzięki niemu profil lipidowy, glikemię oraz obecność czynników wskazujących na wiele chorób, np. czynnika reumatoidalnego (RF). Badanie krwi umożliwia wykrycie toczących się w organizmie osoby badanej stanów zapalnych.

Kiedy udać się do hematologa?

Jak wspomniano wcześniej, do hematologa należy wybrać się wówczas, gdy wykonane badania krwi wyjdą nieprawidłowo. Także wówczas, gdy istnieje podejrzenie:

Patronite
Patronite

Także znaczne niedobory składników odżywczych mogą wskazywać na rozwój różnych chorób. Zwłaszcza, gdy pacjent odżywia się prawidłowo. Przykładem może być niedobór żelaza, który może sugerować niedokrwistość.

Do hematologa warto wybrać się również wówczas, gdy zauważa się u siebie nadmierną podatność organizmu do tworzenia siniaków czy krwiaków na ciele. Sygnałem alarmowym dla pacjenta powinny być też częste, przewlekłe nadżerki w jamie ustnej lub krwawienia z nosa. Wprawdzie przyczyn tych zjawisk może być wiele, niekoniecznie związanych z krwią (a przykładowo z problemami stomatologicznymi), jednak wykluczając problemy związane z krwią znacznie zacieśnia się pole poszukiwań dolegliwości.

Co robi hematolog?

W pierwszej kolejności należy postawić odpowiednią diagnozę. Dlatego hematolog zaleca wykonanie badania krwi, a cel badania zależy od podejrzenia danej choroby. W związku z tym, w zależności od potrzeb pacjenta i zaleceń hematologa można zbadać między innymi poziom:

Wykonując rozmaz krwi można potwierdzić bądź wykluczyć choroby zakaźne i zaburzenia w obrębie szpiku kostnego.

Hematolog posiada również uprawienia do skierowania pacjenta na biopsję węzłów chłonnych lub szpiku – zwłaszcza, jeśli podejrzenia lekarza oscylują wokół chorób nowotworowych. W wielu przypadkach hematolog będzie potrzebował konsultacji z innymi specjalistami. Przykładowo, po zdiagnozowaniu białaczki pacjent będzie leczony również przez onkologa, zaś w przypadku hemofilii u kobiet konieczna może się okazać pomoc ginekologiczna. Należy pamiętać, że do lekarza hematologa wymagane jest skierowanie.

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2009.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *