Szukaj

Polipy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Polipy to miękkie, guzowate twory wyrastające ze śluzówki, powstające na skutek przewlekłych stanów zapalnych. Mogą dotyczyć każdej części ciała, która objęta jest błoną śluzową.

Polipy

Rodzaje polipów

Przeważnie w medycynie opisuje i bada się polipy:

Charakterystyka omawianych zmian jest bardzo różnorodna. Biorąc pod uwagę lokalizację i przyczyny wyróżnia się zatem wiele postaci polipów.

Polipy nosa

Polipy nosa zwykle rozwijają się w przebiegu alergicznego nieżytu nosa. Mogą dotyczyć do 5% chorych. Stanowią gładkie, niebolesne twory w kształcie winogron, powstające z zapalnie zmienionej błony śluzowej zatok przynosowych. Mogą się wpuklać do światła jamy nosowej i ograniczać jej drożność. W większości przypadków w nacieku zapalnym dominują eozynofile. Polipy nosa pojawiają się często w przebiegu astmy, przy czym zwykle towarzyszy temu nadreaktywność oskrzeli.

W przypadku polipów nosa stosuje się leczenie chirurgiczne lub za pomocą glikokortykosteroidów podawanych donosowo za pomocą aerozoli. Inną opcją jest doustne zażywanie glikokortykosteroidów przez 1-2 tygodni, ale nie częściej niż co 4 miesiące.

Polipy żołądka i dwunastnicy

W przeciwieństwie do np. jelita grubego, polipy w żołądku stwierdza się znacznie rzadziej, przy czym tylko kilka procent z nich to polipy gruczolakowe. Z kolei spośród wszystkich niezłośliwych guzów jelita cienkiego około 25% to gruczolaki (polipy gruczolakowe) najczęściej występujące w dwunastnicy, szczególnie w okolicy brodawki Vatera. Mimo tego, polipy dwunastnicy są stosunkowo rzadko spotykaną zmianą. Jeśli już wystąpią, mogą być zarówno pojedyncze, jak i mnogie. Histologicznie stanowią zazwyczaj zmiany o charakterze łagodnym.

tubapay
tubapay

Polipy jelita grubego

Polipem nazywa się każde uwypuklenie ponad powierzchnię błony śluzowej w kierunku światła jelita. Wyróżnia się zmiany nienowotworowe oraz nowotworowe. W związku z tym polip nowotworowy jest rozrostem nabłonka jelita z cechami dysplazji, natomiast polip rzekomy powstaje w wyniku zniszczenia błony śluzowej z oszczędzeniem jej fragmentu, który  wystaje w kierunku światła. Na podstawie kształtu polipy podzielono na uszypułowane i siedzące (o szerokiej podstawie).

Najczęstszym typem u dorosłych są polipy nowotworowe – gruczolaki. Ich istotą jest rozrost komórek nabłonka gruczołowego, a wspólną cechą – dysplazja komórek nabłonkowych, czyli takie zmiany cytologiczne i architektoniczne, które jednoznacznie wskazują na ich nowotworowy charakter. W zależności od nasilenia wyróżnia się dysplazję małego i dużego stopnia. Jeśli komórki z dysplazją dużego stopnia przekraczają blaszkę mięśniową błony śluzowej i naciekają tkankę podśluzową, mówimy o raku inwazyjnym.

Wiele polipów jelita grubego rozwija się bezobjawowo, w związku z czym wykrywa się je zupełnie przypadkowo, podczas rutynowych badań. W przypadku objawowych polipów główną ich manifestacją jest krwawienie z odbytnicy. Stwierdzenie polipa jelita grubego jest wskazaniem do jego usunięcia.

Rodzaje polipów nienowotworowych jelit

Wyróżnia się kilka rodzajów polipów zlokalizowanych w obszarze jelit (zarówno cienkiego, jak i grubego), które jednocześnie wykazują charakter nienowotworowy. Są to polipy:

  • młodzieńcze;
  • Peutza i Jaghersa;
  • hiperplastyczne;
  • zapalne.

Polipy młodzieńcze stanowią najczęstszą postać polipów i zarazem najczęstszą przyczynę krwawienia jelitowego wśród dzieci i młodzieży. Zazwyczaj występują one pojedynczo w odbytnicy lub esicy. Polipy Peutza i Jeghersa mogą lokalizować się w każdym odcinku układu pokarmowego, lecz przeważnie dotyczą jelita cienkiego. Ujawniają się zwykle u młodych dorosłych, u których bywają przyczyną krwawienia z odbytnicy, niedokrwistości, a nawet wgłobienia jelita. Na zespół o tej samej nazwie, dziedziczony jako cecha dominująca, składają się polipy o budowie hamartoma oraz przebarwienia skóry i błony śluzowej wokół ust. Polipy hiperplastyczne mają postać drobnych zmian o średnicy 2-3 mm, zbudowanych z wydłużonych i poszerzonych cew gruczołowych. Często są mnogie i występują w odbytnicy. Z kolei polipy zapalne (rzekome) towarzyszą zapaleniom jelita grubego o dowolnej etiologii lub są śladem przebytego zapalenia. Najczęściej występują we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Pojedyncze polipy nienowotworowe nie ulegają przemianie złośliwej. Sposób ich leczenia jest taki sam jak w przypadku gruczolaków. Należy pamiętać, że to twory, które mogą rozwinąć się u każdej osoby, bez względu na wiek czy płeć.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom I i II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Niedzielska I., Orawczyk T., Szaniewski K., Ziaja K., Polip a rak jelita grubego, Chirurgia Polska, 1/2008.
  3. Zasada J., Rembiasz K., Budzyński A., Gwóźdź A., Matłok M., Budzyński P., Dyduch G., Endoskopowa, kęsowa polipektomia dużego polipa gruczolakowatego dwunastnicy, Przegląd Lekarski, 4/2009.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.