Osteopata to specjalista zajmujący się kompleksowym, holistycznym leczeniem problemów zdrowotnych swoich pacjentów. Jest przedstawicielem działu medycyny, który zdobywa coraz większą popularność zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
Czym jest osteopatia?
Osteopatia to dziedzina medycyny z ponad 100-letnią tradycją. Jej głównym założeniem jest traktowanie organizmu człowieka jako integralnej całości, w której zachodzą powiązane ze sobą procesy. Osteopata zakłada więc, że diagnozując i lecząc konkretny problem pacjenta nie warto ograniczać się wyłącznie do części ciała, w której on występuje. Uznaje, że dolegliwości i patologie są ze sobą powiązane. Opisując proste przykłady – problemy bolesnego miesiączkowania mogą wynikać z zaburzenia czynności przepony, zaś ból prawego barku może mieć swoje podłoże w dysfunkcjach wątroby. Podsumowując, osteopatia podchodzi holistycznie do zdrowia pacjentów, biorąc pod uwagę zarówno aspekty fizyczne, jak i psychiczne.
Osteopata – czym się zajmuje?
Osteopata może okazać się najlepszym rozwiązaniem w przypadku między innymi chorób i schorzeń takich jak:
- rwa kulszowa;
- zawroty głowy, migreny;
- dyskopatie, problemy z kręgosłupem;
- dolegliwości w obrębie stawów skrowniowo-żuchwowych, bruksizm;
- nerwice, zaburzenia o podłożu psychicznym;
- nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, w tym narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej;
- szumy uszne;
- problemy ze snem;
- wady postawy;
- zaparcia, biegunki, kolki – także u niemowląt;
- astma;
- kręcz szyi;
- bóle stawów;
- zastoje limfatyczne, obrzęki kończyn;
- problemy urologiczne i ginekologiczne;
- nadmierne napięcie w ciele.
Osteopata podchodzi kompleksowo do problemów osób w każdym wieku. Zajmuje się zarówno leczeniem noworodków i dzieci, jak i osób dorosłych czy starszych. Może się okazać, że inni specjaliści nie są w stanie usunąć niektórych dolegliwości – wówczas warto wybrać się do osteopaty.
Osteopata wykorzystuje do pracy przede wszystkim techniki manualne. Oznacza to, że za pomocą pracy własnych rąk jest w stanie uwolnić napięcia obecne w ciele nawet długi czas oraz wpłynąć na poprawę stanu zdrowia. Coraz częściej osteopaci wspierają się różnymi narzędziami pomocniczymi, np. igłami do suchego igłowania czy pinami.
Kto może zostać osteopatą?
Aby zostać osteopatą w Polsce trzeba ukończyć podyplomowe studia z medycyny osteopatycznej. Na takie studia może uczęszczać absolwent medycyny lub fizjoterapii, który ukończył 5-letnie studia, zdał wszystkie egzaminy i obronił swoją pracę dyplomową. Osteopatami najczęściej zostają więc lekarze ortopedzi, fizjoterapeuci oraz lekarze rehabilitacji.
Osteopata to osoba mająca ogromną wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki ludzkiego organizmu. Szczegółowo wie jak pracuje dany narząd oraz potrafi wskazać jego patologie. Zna także dobrze powiązania pomiędzy poszczególnymi narządami i układami, a innymi tkankami – nawet jeśli są odległe od pierwotnego miejsca patologii.
Jak wygląda wizyta u osteopaty?
Na wizytę u osteopaty nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jeśli jednak posiadamy wcześniejsze wyniki badań, warto je ze sobą zabrać. Wcześniej należy także pomyśleć, o co chcemy zapytać oraz przygotować się na pytania ze strony osteopaty. W zależności od problemu, z którym się zgłaszamy, może on chcieć wiedzieć:
- jak długo trwa dolegliwość, kiedy dokucza nam najbardziej;
- czy są sposoby, które ją skutecznie, chwilowo uśmierzają;
- jakie większe wypadki i urazy mieliśmy w ciągu całego swojego życia, jakie przebyliśmy operacje i zabiegi;
- czy przyjmujemy długotrwale leki i suplementy;
- jak spędzamy wolny czas, czy jesteśmy aktywni;
- jaki mamy tryb pracy, czym się zajmujemy zawodowo;
- jaki poziom stresu towarzyszy nam każdego dnia;
- czy zdrowo się odżywiamy;
- po jakie używki sięgamy.
Pytania są oczywiście uzależnione od dolegliwości, z którą się zgłaszamy. Na wizycie, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, osteopata obejrzy dokładnie sylwetkę pacjenta zwracając uwagę na jego nawyki (na które pacjent często nie zwraca już uwagi, a mogą mieć duży wpływ na jego zdrowie i samopoczucie). Następnie przechodzi do właściwego badania, czyli palpacyjnej oceny wybranych części ciała oraz przeprowadzenia wybranych testów diagnostycznych. Już na pierwszej wizycie wprowadza się terapię, która często okazuje się skuteczna. Niekiedy jednak wymaga się kilku wizyt.
Polecane produkty:
Mata z kolcami
Mata z kolcami została wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych, a zarazem bezpiecznych. Regularnie stosowana w domowym zaciszu, niweluje liczne dolegliwości bólowe. Zobacz więcej... | |
Mata do akupresury (mata z igłami)
Mata do akupresury posiada specjalne igły. Ma działanie terapeutyczne i wykorzystywana jest na różne okolice ciała w celu zmniejszenia bólów, regulacji napięcia mięśniowego i wielu innych schorzeń. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Arienti C., Bosisio T., Ratti S., Miglioli R., Negrini S., Osteopathic Manipulative Treatment Effect on Pain Relief and Quality of Life in Oncology Geriatric Patients: A Nonrandomized Controlled Clinical Trial, Integr Cancer Ther, 17/2018.
- Liem T., Tsolodimios C., Osteopatia, Wydawnictwo Aba, Warszawa 2016.
- Liem T., Dobler T., Techniki osteopatyczne, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2011.