Fotodepilacja Wrocław

Suche igłowanie (z ang. dry needling) lub tzw. igłoterapia, wykorzystuje igły, które wprowadzane są do ciała poprzez nakłuwanie skóry. Porównując zdjęcia z zabiegu tej metody i akupunktury można mieć trudności z rozpoznaniem, który sposób wykorzystano. Sprawdźmy czym jest suche igłowanie, czy warto je stosować, a także co na ten temat mówią badania naukowe.

Suche igłowanie (igłoterapia)

Do zabiegu wykorzystuje się igły do akupunktury, które są wprowadzane w skórę. Suche igłowanie uważane jest za skuteczną metodę i wykorzystuje się ją jako jeden ze sposobów leczenia bólu. Jednak czy jest tak na pewno? Sprawdźmy.

Dlaczego nazwa suche igłowanie?

Suche igłowanie pojawiło się w ostatnich dekadach i w tym czasie stało się bardzo popularną metodą wykorzystywaną m.in. w terapii punktów spustowych. Ma ona za zadanie zmniejszyć ból w mięśniach. Igły, które stosuje się podczas zabiegu są bardzo cienkie, wykonane ze stali nierdzewnej, a co najważniejsze nie wprowadza się nimi żadnego płynu. Stąd nazwa tego rodzaju terapii, czyli suche igłowanie.

Zabieg ten polega na palpacyjnym znalezieniu przez fizjoterapeutę miejsc na mięśniach lub tkankach, w których znajdują się punkty spustowe. Następnie umieszcza się w nich igły, co powoduje mechaniczne oddziaływanie i stymulację na tkanki. Pozostają one w skórze przez krótki czas, bo od 10 do 30 minut. Jednak nie bez ruchu.

W międzyczasie terapeuta najczęściej wykorzystuje jedną z technik zabiegowych. Porusza igły na zmianę w kierunku górnym i dolnym (wysuwanie na zewnątrz i wsuwanie do wewnątrz). Ma to za zadanie spowodowanie większej penetracji i rozbicie punktu spustowego. Jednak jak pokazują wyniki, taka technika suchego igłowania nie została poparta badaniami naukowymi [1].

Drugi sposób wykorzystywany w tego rodzaju igłoterapii to technika nie związana z punktem spustowym. Bierze ona pod uwagę globalne spojrzenie na ośrodkowy układ nerwowy. Zamiast umieszczać igłę bezpośrednio w miejscu bólu, fizjoterapeuta wsuwa kilka igieł dookoła. Technika ta opiera się na założeniu, że ból jest wynikiem znacznie większego problemu i może być zlokalizowany w układzie nerwowym lub mięśniowym, a nie wyłącznie w miejscu odczuwania dyskomfortu.

Suche igłowanie metodyka

Na poniższym filmie pokazujemy jak wygląda metodyka suchego igłowania. Zabieg wykonuje się z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa, o których należy pamiętać stosując tę metodę:

Zalety suchego igłowania

Suche igłowanie może przynieść ulgę, w niektórych przypadkach jak np. sztywność mięśni lub przy bólach mięśniowych. Może ono wpłynąć na poprawę elastyczności mięśni, a także złagodzić obecne w nich punkty spustowe. Igłoterapię stosuje się najczęściej przy różnego rodzaju urazach, bólach, także w tych związanych z fibromialgią.

Sklep Spirulina

Wady i niepożądane skutki uboczne

Zdarza się, że podczas zabiegów igłoterapii mogą pojawić się łagodne skutki uboczne [2]. Jednak poważne efekty niepożądane są bardzo rzadkie. Do najczęstszych wad suchego igłowania można zaliczyć:

  • krwanienie
  • siniak
  • chwilowa bolesność
  • w przypadku niezachowania środków bezpieczeństwa i sterylności, może pojawić się ryzyko zakażenia

Badania naukowe na temat suchego igłowania

W chwili obecnej nie ma zbyt dużo badań na temat suchego igłowania, jednak ich liczba stale rośnie. Większość z nich wspiera założenia, że wykorzystywanie igieł w ten sposób wspomaga łagodzenie umiarkowanych objawów bólowych. [3] Niektóre badania pokazały, że suche igłowanie zapewniło większą ulgę niż leczenie placebo. [4] Z kolei jedno wykazało, że korzystanie z igieł w celu złagodzenia bólu mięśni nie jest skuteczniejsze niż prawidłowo wykonane rozciąganie. [5]

Autor: mgr fizjoterapeuta Kamil Radlak

Bibliografia:

1. James Dunning; Raymond Butts; Firas Mourad, Ian Young, Sean Flannagan, and Thomas Perreault. Dry needling: a literature review with implications for clinical practice guidelines. Phys Ther Rev. 2014 Aug; 19(4): 252–265.

2. Sarah Brady, Johnson McEvoy, Jan Dommerholt & Catherine Doody. Adverse events following trigger point dry needling: a prospective survey of chartered physiotherapists. Pages 134-140 | Published online: 06 Dec 2013.

3. James Dunning, Raymond Butts, Firas Mourad, Ian Young, Sean Flannagan & Thomas Perreault. Dry needling: a literature review with implications for clinical practice guidelines. Journal Physical Therapy Reviews. Pages 252-265 | Published online: 06 Feb 2014.

4. David M. Kietrys, PT, PhD, OCS1, Kerstin M. Palombaro, PT, PhD, CAPS2, Erica Azzaretto, PT, DPT3, Richard Hubler, PT, DPT4, Bret Schaller, PT, DPT5, J. Mathew Schlussel, DPT, Mary Tucker, PT, DPT6. Effectiveness of Dry Needling for Upper-Quarter Myofascial Pain: A Systematic Review and Meta-analysis. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, 2013 Volume:43 Issue:9 Pages:620–634 DOI: 10.2519/jospt.2013.4668.

5. Kathleen Geist, Claire Bradley, Alan Hofman, Rob Koester, Fenella Roche, Annalise Shields, Elizabeth Frierson, Ainsley Rossi, Marie Johanson. Clinical Effects of Dry Needling Among Asymptomatic Individuals With Hamstring Tightness: A Randomized Controlled Trial. Volume: 26 Issue: 6 Pages: 507-517.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław