Kręcz szyi, kręcz karku

//Kręcz szyi, kręcz karku
Fotodepilacja Wrocław

Kręcz szyi, kręcz karku (łac. torticollis, caput obstipum)

– to bolesny skręt (przechył) głowy i szyi. Są one pochylone zazwyczaj w stronę barku, czasem też ze skrętem w przeciwną stronę. Jest to pozycja wymuszona (patologiczna).

Kręcz szyi

  Stan kręczu szyi może być wrodzony (obecny od urodzenia). Może również być spowodowany: – uszkodzeniem mięśni (mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy „MOS”) lub – uszkodzeniem naczyń krwionośnych. Zdarza się, że kręcz szyi po pewnym czasie sam zanika. Niemniej jednak nie powinien być bagatelizowany, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że wystąpi nawrót. Przewlekły stan może powodować wyniszczający ból oraz trudności w wykonywaniu codziennych czynności i zadań. Na szczęście podjęcie leczenia powoduje ulgę w bólu oraz może złagodzić sztywność szyi. Leczenie jest najbardziej skuteczne gdy zostanie rozpoczęte jak najwcześniej, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Niekiedy zdarza się, że konieczna jest operacja.

Przyczyny – kręcz szyi

Schorzenie możemy nabyć w każdym wieku. 1. Asymetryczne ukształtowanie kręgosłupa w odcinku szyjnym (np. zespół Klippla-Feila); 2. Może być dziedziczny; 3. Może rozwijać się w łonie matki, gdy głowa płodu jest w złym położeniu. 4. Uszkodzenie mięśni, głównie mięśnia mostkowo-obojczykowo- sutkowego; 5. Problemy z ukrwieniem szyi. 6. Złe nawyki, w tym zła pozycja spania, zbyt dużo poduszek pod głową; 7. Nieprawidłowa postawa w momencie, gdy patrzymy na ekran komputera; 8. Przenoszenie ciężkich przedmiotów.

Rodzaje – kręcz szyi

1. Tymczasowy kręcz szyi – ten typ schorzenia zazwyczaj zanika po 1-2 dniach. Może być spowodowany: – powiększeniem węzłów chłonnych (infekcja gardła oraz górnych dróg oddechowych); – zapaleniem ucha; – zimnem („przewianie” lub np. po umyciu głowy w zimnej wodzie); – urazem głowy i szyi, który powoduje obrzęk.

2. Stały (nieruchomy kręcz szyi) – zwany ostrym kręczem szyi. Jest związany zazwyczaj z problemem z tkanką mięśniową oraz kostną.

3. Muskularny kręcz szyj – to najbardziej popularny rodzaj stałych kręczy szyi. Jest spowodowany bliznowaceniem lub mało elastycznymi, skróconymi mięśniami po jednej stronie szyi.

4. Reumatyczny kręcz szyi – to bolesny przykurcz mięśnia MOS (mostkowo-obojczykowo-stutkowego) wskutek niewygodnej pozycji podczas snu.

5. Zespół Klippel-Feila – to wrodzona forma kręczu szyi. Występuje wówczas, gdy kości odcinka szyjnego kręgosłupa u niemowlęcia nieprawidłowo się ukształtują (zrośnięcie sąsiadujących kręgów lub ich liczba jest zmniejszona). Dzieci urodzone z tą chorobą mogą mieć upośledzony słuch i wzrok.

6. Dystonia szyjna (typ spastyczny kręczu szyi) – to rzadkie zaburzenie. Jest czasami określane jako kurczowy kręcz szyi. To powoduje, że mięśnie szyi się „zaciskają”. Jeśli występuje ten rodzaj dystonię szyi, to każdy ruch skrętu, obrotu będzie bolesny. Można jednak wykonywać ruch głowy w przód i w tył. Dystonia szyi czasami zanika bez ingerencji lekarza, bez specjalnego leczenia. W takim jednak przypadku istnieje ryzyko, że schorzenie powróci. Ten typ kręczu może dotknąć każdego. Najczęściej jest diagnozowany w średnim wieku. Częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Objawy – kręcz szyi

Objawy mogą rozwijać się powoli. Z czasem pojawi się ich progresja. Najczęstsze objawy to: – niezdolność do poruszania głowy (podczas wykonywania ruchów w dniu codziennym); – ból szyi oraz jej sztywność; – jedno ramię jest wyżej niż drugie; – opuchnięte mięśnie szyi. Twarze dzieci z kręczem szyi mogą wyglądać na niesymetryczne. U dzieci takich mogą również występować problemy ze słuchem i wzrokiem, a także opóźnionym rozwojem.

Czego oczekiwać od lekarza?

Lekarz przed badaniem musi zapoznać się z historią choroby. Następnie przeprowadza badanie podmiotowe (wywiad) w celu zebrania jak największej ilości informacji oraz badanie przedmiotowe (testy). Ważne by poinformować lekarza o wszelkich przebytych urazach szyi. Kilka rodzajów testów jest w stanie potwierdzić schorzenie oraz zobrazować przyczyny kręczu szyi.

Badania wykonywane przy kręczu szyi:

– EMG (badanie elektromiograficzne) – można stwierdzić, które mięśnie są uszkodzone; – MRI (rezonans magnetyczny jądrowy) – badanie obrazujące wady układu nerwowego; – MR (rezonans magnetyczny) – radiogram może zobrazować niestabilność kręgosłupa.

Co ma na celu leczenie kręczu szyi?

Zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz sztywności mięśni.

Leczenie – kręcz szyi

Obecnie nie ma sposobu, aby zapobiec kręczu szyi. Wrodzone formy można leczyć poprzez wymuszony ruch szyi, tym samym rozciąganie mięśni. Jeśli rozpocznie się wykonywać odpowiednie ćwiczenia rozciągające w ciągu kilku miesięcy od urodzenia to leczenie może być bardzo skuteczne i przynieść pożądany efekt. Jeśli to lub inne zabiegi nie pomogą trzeba rozważyć opcję operacji.

Zabiegi – kręcz szyi:

– zabiegi z zastosowaniem ciepła (np. lampa sollux); – masaż; – fizykoterapia; – trakcja (oddalenie powierzchni stawowych); – ćwiczenia rozciągające; – wyciąg na szyję. Niekiedy stosuje się specjalne aparaty, opatrunki korekcyjne

Inne zabiegi – zwracaj uwagę na prawidłową pozycję:

1. Utrzymanie prawidłowej postawy głowy i szyi podczas siedzenia (unikaj wysunięcia i pochylenia głowy wprzód). Siedź prosto, broda przesunięta w tył. 2. Unikaj dużej ilości poduszek podczas snu, wystarczy jedna.

Rodzaje operacji:

– fuzja nieprawidłowych kręgów; – wydłużenie mięśni szyi; – w przypadku niestabilności można wykonać spondylodezę tylną kręgosłupa szyjnego.

Leczenie farmakologiczne – kręcz szyi:

– leki zwiotczające mięśnie; – leki stosowane w leczeniu drżenia w chorobie Parkinsona; – iniekcje toksyny otulinowej co kilka miesięcy; – leki przeciwbólowe; – NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Perspektywy – kręcz szyi

Rokowania są dobre. Często stan poprawia się w przeciągu 24-48 godzin. Jednakże może wydłużyć się nawet o tydzień z obecnością nieprzyjemnych objawów. Zdarza się też, że może potrwać znacznie dłużej, a często po nieprawidłowym leczeniu, bądź nie podjęciu leczenia schorzenie może powrócić.

Codzienne życie z kręczem szyi

Kręcz szyi spowodowany niewielkimi obrażeniami lub chorobą jest prawdopodobnie tymczasowy. Pod wpływem leczenia, bądź samoistnie objawy mogą zaniknąć. Wrodzone i bardziej poważne formy kręczu szyi mogą powodować długotrwałe problemy zdrowotne.

Powikłania – kręcz szyi

Przewlekłe stany kręczu szyi mogą spowodować powikłania takie jak: – opuchnięte mięśnie szyi; – objawy neurologiczne; – przewlekły ból; – trudności w wykonywaniu rutynowych zadań; – trudności w życiu towarzyskim; – izolacja od społeczeństwa; – depresja. Łatwiej jest wyleczyć kręcz szyi u niemowląt i małych dzieci niż u dorosłych.

Rehabilitacja Wrocław

5 komentarzy

 1. Ewelina 3 listopada 2018 w 10:09 - Odpowiedz

  Witam, ja mam pytanie co do meczu szyjnego . Co jakiś czas jeśli po przebudzeniu nie prawidłowo przekrece głowę łapie mnie skurcz , który paraliżuje mnie. W ciągu chwili zaciska mi się gardło uniemożliwia mi oddech . Organizm próbuje przełknąć silne i wtedy odczuwam silny ból jak by ktoś z całej siły wbijał coś ostrego w szyję. Myślę że trwa to około paru min . Później czuje silny ból mięśnia . Jak radzić sobie z tym atakiem w trakcie i aby nie powracał . Mam uczucie duszenia i nawet nie mogę krzyknąć pomocy gdy to się dzieje .

 2. Jacek 30 października 2018 w 23:36 - Odpowiedz

  Kurcze jak wy sobie radzicie w życiu towarzyskim z kreczem ? Mi jest do dupy…

 3. bea 26 października 2018 w 22:00 - Odpowiedz

  jestem załamana :,(

  • Jacek 30 października 2018 w 23:38 - Odpowiedz

   Zmieniło się coś na lepsze?

 4. Alicja 25 października 2018 w 11:41 - Odpowiedz

  Dobry artykuł dziekuje

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!