Szukaj

Elongacja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Elongacja to pojęcie odnoszące się do wydłużania. Ma zastosowanie w różnych dziedzinach, także w medycynie. Wówczas może opisywać wydłużanie kości, tkanek miękkich czy stosowanie ćwiczeń pozwalających na elongację postawy. Na czym może polegać elongacja?

Elongacja

Ćwiczenia elongacyjne

Zwłaszcza w fizjoterapii dużą popularnością cieszą się ćwiczenia elongacyjne, czyli wydłużające, które skupiają się na wyciągnięciu kręgosłupa i uzyskaniu większej przestrzeni pomiędzy poszczególnymi kręgami. Przykłady takich ćwiczeń to:

  • zawiśnięcie na drążku poziomym, trzymając się go wyłącznie dłońmi i luźne zwieszenie reszty ciała ponad podłożem;
  • poranne przeciąganie się z wyprostowanymi kończynami górnymi;
  • kocie grzbiety;
  • ukłon japoński z dążeniem do jak najdalszego sięgnięcia dłońmi po podłożu.

Tak naprawdę ćwiczenia elongacyjne mogą dotyczyć jednak każdej części ciała, nie tylko kręgosłupa. Równie dobrze mianem tym nazwać można wszelkie ćwiczenia rozciągające, np. rozciąganie mięśnia czworogłowego uda poprzez przyciąganie pięty do pośladka w staniu na jednej (przeciwnej) nodze. Dochodzi bowiem do wydłużenia jego przyczepów, a więc do elongacji.

Ćwiczenia elongacyjne mają zastosowanie na co dzień – są istotnym elementem rehabilitacji ruchowej po porodach, operacjach, podczas korekcji wad postawy lub w przebiegu leczenia licznych chorób przewlekłych. Łagodzą bóle kostno-stawowe i bóle mięśniowe, pozwalają uzyskać lepsze osiągi sportowe. Powinni wykonywać je wszyscy ludzie, ponieważ są warunkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, ścięgien i powięzi.

Elongacja wędzidełka

Pojęcie elongacji ma też zastosowanie w chirurgii tkanek miękkich, a przykładem takiego zabiegu jest choćby elongacja krótkiego wędzidełka u mężczyzn. Wędzidełko to tkanka (fragment skóry) łącząca napletek z żołędzią. U niektórych może być jednak skrócone, np. wskutek stanów zapalnych, wrodzonych wad anatomicznych, urazów. Wówczas patologia może prowadzić do bólu i dyskomfortu podczas stosunku seksualnego (przy wzwodzie), przedwczesnego wytrysku, a nawet zerwania się wędzidełka, co prowadzi do krwotoku. Przy skróceniu wędzidełka zastosowanie znajduje operacja jego wydłużenia.

Polish Fascia Symposium
Polish Fascia Symposium

Elongacja krótkiego wędzidełka odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Polega na przecięciu poprzecznym tej struktury i zszyciu jej podłużnie w ten sposób, aby znacznie zwiększyć jej długość. Do zabiegu niezbędna jest kwalifikacja lekarza urologa.

Metoda Ilizarowa – elongacja kości

Elongacja może dotyczyć nie tylko tkanek miękkich, ma zastosowanie także w przypadku struktur twardych, a więc np. kości. Wówczas podstawowym przykładem jest tzw. metoda Ilizarowa. Elongacja kości dokonuje się poprzez zadawanie za pomocą gwintowanych prętów określonej wartości skokowej przemieszczeń. Mówiąc w uproszczeniu, metoda ta polega na wykorzystaniu przestrzennego stabilizatora zewnętrznego (aparatu Ilizarowa) do wydłużania, scalania oraz korekcji kształtu kości. Znajduje zastosowanie np. przy leczeniu asymetrii długości kończyn dolnych, jeśli nie wynika ona z zaburzeń w obrębie tkanek miękkich, lecz jest strukturalna, co potwierdza się badaniami RTG i testami funkcjonalnymi.

Elongacja – inne przykłady

Pozostałe wybrane przykłady elongacji mogą dotyczyć:

  • wydłużania się komórki roślinnej podczas podziałów jej i przy wzroście rośliny;
  • wydłużania szyjki macicy podczas jej skrócenia;
  • elongacji translacji – tRNA donosi do rybosomu kolejne, zakodowane na matrycy mRNA aminokwasy, w efekcie czego enzymy rybosomalne katalizują powstanie wiązań peptydowych pomiędzy aminokwasami.

To pojęcie wykorzystywane niemal w każdej dziedzinie medycyny.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zembaty A., Kinezyterapia, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2003.
  2. Raban M., Żak A., Litak J., Smoliński R., Budny A., Turska M., Stulejka – jeszcze fizjologia czy już patologia?, Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(7):605-613.
  3. Mazurkiewicz S., Tutaj J., Juda Z. (i inni), Innowacyjny mechatroniczny system w leczeniu nierówności kończyn u dzieci metodą Ilizarowa, Problemy Nauk Stosowanych, 2/2014.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.