Aminokwasy są to białka w produktach spożywczych i w organizmie ludzkim. Białka są zbudowane z aminokwasów, a każda komórka naszego organizmu ich potrzebuje. Podczas jedzenia układ trawienny rozkłada białko zawarte w pożywieniu na aminokwasy, które zostają ponownie połączone w białko potrzebne organizmowi (każda komórka jest tak zbudowana, że tworzy konkretną postać białka na swoje potrzeby).
Suplementacja
Aminokwasy można suplementować, aby uzupełnić ich niedobór w organizmie. Należy zwrócić szczególną uwagę na ich podaż, ponieważ pełnią niezwykle ważne funkcje w organizmie. Można je kupić w każdej aptece i wielu sklepach ze zdrową żywnością czy suplementacji, gdzie są dostępne pod postacią:
- kapsułek;
- płynu;
- proszku;
- tabletek.
Kobiety w ciąży i karmiące piersią, chorzy na cukrzycę i osoby cierpiące na nadciśnienie oraz choroby wątroby i nerek powinny bardzo ostrożnie korzystać z preparatów zawierających aminokwasy. Najlepiej po konsultacji z lekarzem.
Zobacz również: Witaminy z grupy B.
Rodzaje aminokwasów
Wyróżniamy dwa rodzaje aminokwasów. Egzogenne, czyli niezbędne dla organizmu i endogenne. Aminokwasy endogenne organizm wytwarza sobie sam, natomiast egzogenne, które są niezbędne organizm czerpie z pożywienia.
Do aminokwasów endogennych należą:
- Alanina;
- Arginina;
- Asparagina;
- Kwas asparaginowy;
- Cysteina;
- Kwas glutaminowy;
- Glicyna;
- Prolina;
- Seryna;
- Tauryna;
- Tyrozyna.
Aminokwasami niezbędnymi (egzogenne) są natomiast:
- Histydyna;
- Izoleucyna;
- Leucyna;
- Lizyna;
- Metionina;
- Fenyloalanina;
- Treonina;
- Walina.
Aminokwasy – działanie
Aminokwasy są niezbędne do leczenia uszkodzeń mięśni, wiązadeł, ścięgien, skóry, narządów wewnętrznych, gruczołów wydzielania wewnętrznego, włosów i paznokci oraz do utrzymania ich we właściwym stanie. Biorą udział w wytwarzaniu hormonów zwłaszcza insuliny, neuroprzekaźników (substancji chemicznych w mózgu przenoszących impulsy elektryczne), różnych płynów ustrojowych oraz enzymów, biorących udział w różnych reakcjach organizmu.
Karnityna, wytwarzana w organizmie z lizyny i metioniny, występuje w dużym stężeniu w komórkach mięśnia sercowego. To właśnie ona:
- wzmacnia serce;
- wspomaga rekonwalescencję osób, które cierpią na niewydolność serca;
- zwiększa szanse przeżycia zawału serca.
Karnityna bierze udział w metabolizmie tłuszczów co pomaga zmniejszyć zbyt duże stężenie trójglicerydów. Umożliwia również mięśniom spalanie tłuszczów.
Zobacz również: Leczenie otyłości.
Lizyna jest jednym z najskuteczniejszych środków w leczeniu opryszczki, a także stosuje się ja w leczeniu półpaśca i owrzodzenia ust (arginina może natomiast wywołać opryszczkę na ustach i narządach płciowych).
Arginina, która jest aminokwasem endogennym, zmniejsza ryzyko zawału serca i zatoru mózgu, rozszerzając naczynia krwionośne i obniżając ciśnienie krwi. Może złagodzić bóle i objawy choroby wieńcowej. Z kolei tauryna leczy niewydolność serca i obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi. Dodatkowo pomaga chorym na cukrzycę, ponieważ ułatwia przyswajanie glukozy przez komórki.
N- acetylocysteina (NAC) jest pochodną cysteiny, która jest łatwiej przyswajalna niż sama cysteina. Pobudza wytwarzanie przez organizm przeciwutleniaczy i sama może działać jak przeciwutleniacz. Dzięki temu wspomaga usuwanie uszkodzonych komórek i wzmacnia układ odpornościowy. Ponadto zwiększa wydzielanie śluzu podczas przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz jest stosowana jako substancja chroniąca wątrobę w przypadku przedawkowania paracetamolu. Wykazuje także działanie prewencyjne, ponieważ powstrzymuje rozwój chorób uszkadzających komórki układu nerwowego, np. stwardnienia rozsianego.
Glutamina, występująca w komórkach przewodu pokarmowego, łagodzi objawy zespołu nadwrażliwego jelita i uchyłkowatości oraz pomaga w leczeniu wrzodów. Wspomagając wytwarzanie przez mózg pewnych substancji, tauryna może się okazać dobrodziejstwem dla osób chorych na padaczkę. Jest jednym z głównych składników żółci i może zapobiegać powstawaniu kamieni żółciowych.
Niedobór aminokwasów
Przyczyną niedoboru aminokwasów w organizmie jest nieprawidłowa dieta (szczególnie dieta uboga w białka), ale może także wystąpić w wyniku infekcji, stresu, przyjmowania leków, starości i zaburzeń równowagi chemicznej organizmu. Niedobory można uzupełnić, podając preparaty zawierające aminokwasy. Można je także stosować w leczeniu wielu schorzeń. Aminokwasy i ich pochodne są bardzo skuteczne w leczeniu chorób serca.
Zobacz również: Spirulina.
Przedawkowanie
Aminokwasy przyjmowane w zalecanych dawkach nie mają żadnego działania ubocznego. Duże dawki pewnych aminokwasów mogą być szkodliwe i powodować nudności, wymioty i biegunkę.
Polecane produkty:
Spirulina 100% naturalna
Spirulina platensis - alga o niebiesko-zielonej barwie. Dostarcza kompleks niezwykle ważnych składników odżywczych takich jak m.in. białko, witaminy, minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomaga regulację metabolizmu … Zobacz więcej... | |
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Ferrier D., Biochemia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2018.
Jedna odpowiedź
A czym się objawia ją te niedobory aminokwasów?