Szukaj
Szukaj

Aminokwasy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Aminokwasy są to białka w produktach spożywczych i w organizmie ludzkim. Białka są zbudowane z aminokwasów, a każda komórka naszego organizmu ich potrzebuje. Podczas jedzenia układ trawienny rozkłada białko zawarte w pożywieniu na aminokwasy, które zostają ponownie połączone w białko potrzebne organizmowi (każda komórka jest tak zbudowana, że tworzy konkretną postać białka na swoje potrzeby).

Aminokwasy

 

Suplementacja

Aminokwasy można suplementować, aby uzupełnić ich niedobór w organizmie. Należy zwrócić szczególną uwagę na ich podaż, ponieważ pełnią niezwykle ważne funkcje w organizmie. Można je kupić w każdej aptece i wielu sklepach ze zdrową żywnością czy suplementacji, gdzie są dostępne pod postacią:

 • kapsułek;
 • płynu;
 • proszku;
 • tabletek.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią, chorzy na cukrzycę i osoby cierpiące na nadciśnienie oraz choroby wątroby i nerek powinny bardzo ostrożnie korzystać z preparatów zawierających aminokwasy. Najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Zobacz również: Witaminy z grupy B.

Rodzaje aminokwasów

Wyróżniamy dwa rodzaje aminokwasów. Egzogenne, czyli niezbędne dla organizmu i endogenne. Aminokwasy endogenne organizm wytwarza sobie sam, natomiast egzogenne, które są niezbędne organizm czerpie z pożywienia.

Do aminokwasów endogennych należą:

 1. Alanina;
 2. Arginina;
 3. Asparagina;
 4. Kwas asparaginowy;
 5. Cysteina;
 6. Kwas glutaminowy;
 7. Glicyna;
 8. Prolina;
 9. Seryna;
 10. Tauryna;
 11. Tyrozyna.

Aminokwasami niezbędnymi (egzogenne) są natomiast:

 1. Histydyna;
 2. Izoleucyna;
 3. Leucyna;
 4. Lizyna;
 5. Metionina;
 6. Fenyloalanina;
 7. Treonina;
 8. Walina.

Aminokwasy – działanie

Aminokwasy są niezbędne do leczenia uszkodzeń mięśni, wiązadeł, ścięgien, skóry, narządów wewnętrznych, gruczołów wydzielania wewnętrznego, włosów i paznokci oraz do utrzymania ich we właściwym stanie. Biorą udział w wytwarzaniu hormonów zwłaszcza insuliny, neuroprzekaźników (substancji chemicznych w mózgu przenoszących impulsy elektryczne), różnych płynów ustrojowych oraz enzymów, biorących udział w różnych reakcjach organizmu.

Karnityna, wytwarzana w organizmie z lizyny i metioniny, występuje w dużym stężeniu w komórkach mięśnia sercowego. To właśnie ona:

Patronite
Patronite
 • wzmacnia serce;
 • wspomaga rekonwalescencję osób, które cierpią na niewydolność serca;
 • zwiększa szanse przeżycia zawału serca.

Karnityna bierze udział w metabolizmie tłuszczów co pomaga zmniejszyć zbyt duże stężenie trójglicerydów. Umożliwia również mięśniom spalanie tłuszczów.

Zobacz również: Leczenie otyłości.

Lizyna jest jednym z najskuteczniejszych środków w leczeniu opryszczki, a także stosuje się ja w leczeniu półpaśca i owrzodzenia ust (arginina może natomiast wywołać opryszczkę na ustach i narządach płciowych).

Arginina, która jest aminokwasem endogennym, zmniejsza ryzyko zawału serca i zatoru mózgu, rozszerzając naczynia krwionośne i obniżając ciśnienie krwi. Może złagodzić bóle i objawy choroby wieńcowej. Z kolei tauryna leczy niewydolność serca i obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi. Dodatkowo pomaga chorym na cukrzycę, ponieważ ułatwia przyswajanie glukozy przez komórki.

N- acetylocysteina (NAC) jest pochodną cysteiny, która jest łatwiej przyswajalna niż sama cysteina. Pobudza wytwarzanie przez organizm przeciwutleniaczy i sama może działać jak przeciwutleniacz. Dzięki temu wspomaga usuwanie uszkodzonych komórek i wzmacnia układ odpornościowy. Ponadto zwiększa wydzielanie śluzu podczas przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz jest stosowana jako substancja chroniąca wątrobę w przypadku przedawkowania paracetamolu. Wykazuje także działanie prewencyjne, ponieważ powstrzymuje rozwój chorób uszkadzających komórki układu nerwowego, np. stwardnienia rozsianego.

Glutamina, występująca w komórkach przewodu pokarmowego, łagodzi objawy zespołu nadwrażliwego jelita i uchyłkowatości oraz pomaga w leczeniu wrzodów. Wspomagając wytwarzanie przez mózg pewnych substancji, tauryna może się okazać dobrodziejstwem dla osób chorych na padaczkę. Jest jednym z głównych składników żółci i może zapobiegać powstawaniu kamieni żółciowych.

Niedobór aminokwasów

Przyczyną niedoboru aminokwasów w organizmie jest nieprawidłowa dieta (szczególnie dieta uboga w białka), ale może także wystąpić w wyniku infekcji, stresu, przyjmowania leków, starości i zaburzeń równowagi chemicznej organizmu. Niedobory można uzupełnić, podając preparaty zawierające aminokwasy. Można je także stosować w leczeniu wielu schorzeń. Aminokwasy i ich pochodne są bardzo skuteczne w leczeniu chorób serca.

Zobacz również: Spirulina.

Przedawkowanie

Aminokwasy przyjmowane w zalecanych dawkach nie mają żadnego działania ubocznego. Duże dawki pewnych aminokwasów mogą być szkodliwe i powodować nudności, wymioty i biegunkę.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Ferrier D., Biochemia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *