Szukaj
Szukaj

Terapia skojarzona

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Terapia skojarzona jest niezwykle popularna zarówno w fizjoterapii, jak i farmakoterapii. W pierwszym przypadku odnosi się do zaplanowanego łączenia różnych zabiegów ze sobą, aby tym samym uzyskać intensywniejszy efekt zdrowotny. Z kolei w przypadku farmakoterapii, terapia skojarzona odnosi się do łączenia różnych leków w taki sposób, aby ich działanie się uzupełniało, a nie wykluczało.

Terapia skojarzona

Terapia skojarzona w fizjoterapii

Celem terapii skojarzonej w fizjoterapii (a dokładniej w fizykoterapii) jest połączenie poszczególnych zabiegów, których działanie jest do siebie zbliżone, dzięki czemu mogą one się wzajemnie uzupełniać. W literaturze światowej z łatwością znaleźć można zagadnienie o nazwie KFT – kompleksowa fizykalna terapia. Bazuje ona właśnie na skojarzeniu zabiegów. Choć wciąż często praktykuje się wykonywanie pojedynczych zabiegów, w wielu placówkach wprowadza się terapię skojarzoną, polegającą na łączeniu rozmaitych form energii, które można aplikować jednocześnie w trakcie wykonywania zabiegów, zachowując odpowiednie zasady bezpieczeństwa.

W efekcie natężenie poszczególnych bodźców leczniczych związanych z danym zabiegiem fizykalnym jest zwykle mniejsze niż w przypadku samodzielnego ich stosowania. Mimo tego rezultat działania zazwyczaj jest większy w związku z występowaniem zjawiska synergii. Uzyskanie takiej synergii jest możliwe na drodze:

  • sumowania się działania miejscowego i ogólnego poszczególnych zabiegów fizykalnych;
  • wykonywania zabiegów oddziałujących na identyczne punkty uchwytu w ustroju;
  • wykorzystywania metod o podobnym działaniu terapeutycznym, lecz różnych mechanizmach działania.

Prawdopodobnie najczęściej wykorzystywanym połączeniem w fizykoterapii jest jednoczesne użycie fali ultradźwiękowej oraz prądów z zakresu przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS). Inne, równie efektywne połączenia obejmują fale ultradźwiękowe z prądami wysokonapięciowymi.

Patronite
Patronite

Wskazania do terapii skojarzonej

Terapia skojarzona sprawdzi się praktycznie w każdym przypadku, gdy konieczne pojawi się zastosowanie zabiegów fizykalnych. Różnica polega na tym, że podczas zastosowania terapii skojarzonej efekty będą szybsze i trwalsze, w związku ze wspomnianym wcześniej zjawiskiem synergii. Wskazaniami są więc m.in.:

I wiele innych.

Terapia skojarzona w farmakoterapii

Terapia skojarzona w farmakoterapii polega na przemyślanym połączeniu ze sobą różnych leków. Aby tego dokonać należy posiadać ogromną wiedzę i doświadczenie, ponieważ nieumiejętne połączenie leków może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Należy więc znać nie tylko dokładny skład wybranych leków, ale również ewentualne interakcje zachodzące pomiędzy jego składnikami. Terapię skojarzoną rozpoczyna się od podania jednego leku, aby zaobserwować reakcję organizmu pacjenta. Po pewnym czasie dołącza się do tego kolejny lek lub jeszcze kolejny. Przerwa pomiędzy poszczególnymi lekami w przypadku chorób przewlekłych wynosi około 3-6 miesięcy. To wystarczający czas, aby zauważyć nieprawidłowe reakcje organizmu i zmienić lek.

Na przykładzie leczenia nadciśnienia płucnego, obecnie w Polsce mamy możliwość leczenia się czterema grupami leków, które mogą być stosowane w rozmaitych konfiguracjach. Ogólna zasada mówi, że zastosowanie 2 leków daje lepsze wyniki niż zastosowanie 1 leku. Z kolei zastosowanie 3 leków będzie skuteczniejsze niż zastosowanie 2 leków. Dlatego zazwyczaj rekomenduje się terapię trójlekową i dąży właśnie do niej.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dymarek R., Ptaszkowski K., Słupska L., Taradaj J., Podstawy biofizyczne i kliniczne fizykoterapii skojarzonej, Rehabilitacja, 2/2011.
  2. Pasek J., Cieślar G., Sieroń A., Wprowadzenie do zagadnienia terapii skojarzonej w fizjoterapii, Rehabilitacja, 4/2017.
  3. Danysz A., Buczko W., Kompendium farmakologii i farmakoterapii, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *