Szukaj
Szukaj

Neuralgie – fizjoterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Neuralgie (nerwobóle) związane są z uszkodzeniem nerwów obwodowych, które przenoszą bodźce bólowe do mózgu. Charakteryzują się dolegliwościami bólowymi na skórze, błonie śluzowej lub w mięśniu unerwianym przez jeden nerw. Ból tego pochodzenia ma zwykle charakter ostry, rwący i szarpiący oraz promieniuje w obszarze unerwianym przez określony nerw lub jego gałęzie. Zazwyczaj ma charakter napadowy, to znaczy między epizodami dolegliwości bólowych występują okresy bezbólowe.

 

Neuralgie - fizjoterapia

Neuralgie – leczenie

W leczeniu neuralgii niezwykle pomocna bywa fizjoterapia. Dobry efekt przynosi przede wszystkim zastosowanie zabiegów fizykalnych.

W przypadku farmakoterapii lekarze często zalecają Amizepin – lek stabilizujący nadmiernie pobudzone błony neuronów. Uznaje się, że przynosi efekty w ponad 50 % przypadków. Niekiedy w zwalczaniu objawów neuralgii wystarczają ogólnie dostępne środki przeciwbólowe. W krytycznych przypadkach wskazane jest leczenie chirurgiczne (odbarczanie nerwu).

Fizykoterapia

 • Impulsowe pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości – poprzez wpływ na właściwości fizykochemiczne tkanek oraz potencjał elektryczny błon komórkowych wywołuje efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwobrzękowy. Przyspiesza się proces wchłaniania krwiaków i obniża napięcie mięśniowe. Czas trwania zabiegu zwykle nie przekracza 15 minut.
 • Promieniowanie podczerwone – z filtrem niebieskim działającym przeciwbólowo lub z filtrem czerwonym o działaniu przeciwzapalnym. Naświetlanie trwa około 10-15 minut, odległość promiennika od skóry waha się w granicach od 50 do 80 cm, w zależności od naświetlanego obszaru i subiektywnych odczuć pacjenta.
 • Kąpiel elektryczno-wodna czterokomorowa – o charakterze zstępującym, co obniża pobudliwość układu nerwowego i działa przeciwbólowo. Czas trwania kąpieli to 10 minut, a temperatura powinna wynosić od 30 do 35 stopni.
 • Aquavibron – poprawia miejscowe krążenie, zwiększa sprężystość tkanek, usprawnia krążenie krwi i limfy, działa przeciwbólowo oraz rozluźnia mięśnie. Czas trwania masażu za pomocą urządzenia aquavibron wynosi 10-15 minut.
 • Metoda TENS – często stosuje się TENS akupunkturowy, który charakteryzuje się stosunkowo niską częstotliwością przy długim czasie impulsu. Czas trwania zabiegu może dojść nawet do 30 minut.
 • Prądy interferencyjne – wykazujące silne działanie przeciwbólowe w miejscu interferencji. Zalecana częstotliwość wynosi 100 Hz, natomiast czas trwania zabiegu to 15 minut.

Zabiegi balneologiczne

Neuralgie są częstym powodem korzystania z leczenia uzdrowiskowego. Do najpopularniejszych zabiegów balneologicznych przy leczeniu nerwobólów zalicza się:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • okłady i zawijania borowinowe – lecznicze działanie borowiny polega na oddziaływaniu mechanicznym, chemicznym i cieplnym substancji zawartych w masie. Temperatura borowiny w zawijaniach wynosi około 40-45 stopni, czas trwania nie przekracza 20 minut;
 • kąpiele solankowe – temperatura 34-37 stopni Celsjusza, czas trwania 15-20 minut. Kąpiel solankowa zmniejsza napięcie mięśniowe i wpływa uspokajająco na pobudliwość układu nerwowego.

Przykładowe uzdrowiska o profilu neurologicznym: Solec-Zdrój, Busko-Zdrój, Ciechocinek, Horyniec-Zdrój, Wysowa-Zdrój, Krynica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Kołobrzeg.

Zobacz również: Uzdrowiska w Polsce.

Inne sposoby

Masaż jest uzupełnieniem lub metodą przygotowującą do dalszych zabiegów fizykalnych. Najczęściej wykonuje się masaż klasyczny z przewagą technik głaskania, rozcierania i ugniatania. Pole zabiegowe ogranicza się do miejsca występowania dolegliwości oraz do obszaru przebiegu nerwu. Czas trwania wynosi około 10 minut.

Innym, rzadziej stosowanym (ale niekiedy bardzo efektownym) sposobem leczenia neuralgii jest akupunktura.

Zobacz również: Suche igłowanie jako rodzaj akupunktury.

Bibliografia

 1. Kwolek A., Fizjoterapia w neurologii i neurochirurgii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
 2. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
 3. Stępień A. – Neuralgie i nerwobóle twarzy, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *