Kardiolog jest specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Kardiologia jest współcześnie jedną z kluczowych dziedzin medycyny, jako że choroby serca i naczyń krwionośnych znajdują się w czołówce przyczyn zgonów na całym świecie. W celu umówienia się na wizytę do kardiologa w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia) należy uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego.
Kardiolog – czym się zajmuje?
W obszarze zainteresowań kardiologów znajduje się profilaktyka chorób serca i naczyń krwionośnych, a więc propagowanie regularnej aktywności fizycznej czy odpowiednio zbilansowanej diety (dla zdrowia układu krwionośnego zaleca się dietę śródziemnomorską), a także zachęcanie do regularnych badań kontrolnych, nawet tych w warunkach domowych. Uważa się, że w każdym gospodarstwie domowym powinien być dostęp do ciśnieniomierza. Ponadto kardiolog diagnozuje i leczy choroby takie jak między innymi:
- miażdżyca, w tym miażdżyca tętnic wieńcowych;
- choroba wieńcowa, nazywana także chorobą niedokrwienną serca;
- nadciśnienie tętnicze i zbyt niskie ciśnienie tętnicze;
- zaburzenia rytmu serca, tachykardia, bradykardia;
- wady zastawek serca;
- niewydolność serca;
- zapalenie mięśnia sercowego;
- nabyte i wrodzone wady serca.
Kardiolog przeprowadza inwazyjne i nieinwazyjne badania. Może wykonać:
- EKG – badanie zapisujące zmiany napięć elektrycznych powstających w mięśniu sercowym;
- echo serca – ocena dokładnej pracy serca;
- echokardiograficzną próbę obciążeniową;
- RTG klatki piersiowej;
- tomografię komputerową klatki piersiowej;
- badanie EKG Holter.
Dodatkowo, lekarz kwalifikuje pacjenta do koniecznych zabiegów kardiologicznych, sprawuje opiekę pooperacyjną oraz wspiera rehabilitację pacjentów. Bardzo często wystawia receptę na niezbędne leki oraz zaleca postępowanie do domu.
Zobacz również: Nadciśnienie tętnicze w ciąży.
Kiedy udać się do kardiologa?
Wizyta u kardiologa jest konieczna w momencie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości w obrębie klatki piersiowej, zwłaszcza w okolicy serca. Do niepokojących objawów zaliczamy ból w klatce piersiowej, uczucie ściskania, kołatanie serca bez określonej przyczyny czy duszności pojawiające się szczególnie po aktywności fizycznej. Do kardiologa warto udać się także wtedy, gdy mierząc ciśnienie tętnicze w domu za pomocą ciśnieniomierza przez dłuższy czas będziemy otrzymywać niepoprawne wyniki (zbyt niskie lub zbyt wysokie). Współczesna kardiologia wyróżnia kilka specjalizacji. Są nimi:
- kardiologia nieinwazyjna – ukierunkowana na diagnostykę i leczenie chorób sercowo-naczyniowych bez zbędnego ingerowania w struktury organizmu;
- kardiologia inwazyjna – umożliwia inwazyjne leczenie chorób sercowo-naczyniowych, jednak bez konieczności otwierania klatki piersiowej;
- kardiochirurgia – leczy choroby sercowo-naczyniowe poprzez dokonywanie przeszczepów mięśnia sercowego, wstawianie rozruszników itd.;
- kardiologia dziecięca – zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób sercowo-naczyniowych u najmłodszych pacjentów oraz u młodzieży.
Wybierając się do kardiologa warto mieć na uwadze swój cel. Jeśli nie wiemy, co nam dolega, najlepiej udać się do kardiologa zajmującego się leczeniem ogólnym (nieinwazyjnym). Specjalista z pewnością dobrze zdiagnozuje problem i w razie konieczności skieruje na dalsze badania lub do kardiochirurga.
Metody leczenia w kardiologii
W kardiologii stosuje się wiele różnych metod leczenia. Podstawą jest farmakoterapia, a więc przepisywanie leków indywidualnie dobranych do potrzeb pacjenta. Dużą popularnością cieszy się także:
- wszczepianie rozrusznika serca – co wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym pod kontrolą RTG;
- wszczepianie kardiowertera-defibrylatora – przy arytmiach;
- rotablacja – ścinanie blaszek miażdżycowych w zwężonych procesem chorobowym żyłach;
- angioplastyka – poszerzanie zwężonych tętnic za pomocą specjalnych baloników;
- ablacja RF – wkłucie w tętnicę lub żyłę udową i umieszczenie w miejscu arytmii elektrody przywracającej prawidłowy rytm serca;
- kardiowersja – przywracanie rytmu serca za pomocą przykładanych do ciała elektrod.
Metod i zabiegów leczniczych jest w kardiologii znacznie więcej. Zawsze dobiera je specjalista do aktualnych potrzeb pacjenta. Bardzo często leczenie kardiologiczne ratuje choremu życie i umożliwia normalne funkcjonowanie.
Polecane produkty:
Spirulina + Żelazo - wsparcie dla hemoglobiny
Spirulina + Żelazo od bioalgi jest 100% naturalnym, roślinnym źródłem żelaza. Jest bardzo dobrze przyswajalne przez organizm człowieka, dzięki czemu uzupełnia niedobory żelaza, ale również innych, ważnych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Straburzyńska-Migaj E., Lesiak M., Kardiologia w gabinecie lekarza POZ, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
- Opolski G., Kardiologia – kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.