Szukaj
Szukaj

Kardiolog

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kardiolog jest specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Kardiologia jest współcześnie jedną z kluczowych dziedzin medycyny, jako że choroby serca i naczyń krwionośnych znajdują się w czołówce przyczyn zgonów na całym świecie. W celu umówienia się na wizytę do kardiologa w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia) należy uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego.

Kardiolog

Kardiolog – czym się zajmuje?

W obszarze zainteresowań kardiologów znajduje się profilaktyka chorób serca i naczyń krwionośnych, a więc propagowanie regularnej aktywności fizycznej czy odpowiednio zbilansowanej diety (dla zdrowia układu krwionośnego zaleca się dietę śródziemnomorską), a także zachęcanie do regularnych badań kontrolnych, nawet tych w warunkach domowych. Uważa się, że w każdym gospodarstwie domowym powinien być dostęp do ciśnieniomierza. Ponadto kardiolog diagnozuje i leczy choroby takie jak między innymi:

Kardiolog przeprowadza inwazyjne i nieinwazyjne badania. Może wykonać:

Dodatkowo, lekarz kwalifikuje pacjenta do koniecznych zabiegów kardiologicznych, sprawuje opiekę pooperacyjną oraz wspiera rehabilitację pacjentów. Bardzo często wystawia receptę na niezbędne leki oraz zaleca postępowanie do domu.

Zobacz również: Nadciśnienie tętnicze w ciąży.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kiedy udać się do kardiologa?

Wizyta u kardiologa jest konieczna w momencie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości w obrębie klatki piersiowej, zwłaszcza w okolicy serca. Do niepokojących objawów zaliczamy ból w klatce piersiowej, uczucie ściskania, kołatanie serca bez określonej przyczyny czy duszności pojawiające się szczególnie po aktywności fizycznej. Do kardiologa warto udać się także wtedy, gdy mierząc ciśnienie tętnicze w domu za pomocą ciśnieniomierza przez dłuższy czas będziemy otrzymywać niepoprawne wyniki (zbyt niskie lub zbyt wysokie). Współczesna kardiologia wyróżnia kilka specjalizacji. Są nimi:

  • kardiologia nieinwazyjna – ukierunkowana na diagnostykę i leczenie chorób sercowo-naczyniowych bez zbędnego ingerowania w struktury organizmu;
  • kardiologia inwazyjna – umożliwia inwazyjne leczenie chorób sercowo-naczyniowych, jednak bez konieczności otwierania klatki piersiowej;
  • kardiochirurgia – leczy choroby sercowo-naczyniowe poprzez dokonywanie przeszczepów mięśnia sercowego, wstawianie rozruszników itd.;
  • kardiologia dziecięca – zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób sercowo-naczyniowych u najmłodszych pacjentów oraz u młodzieży.

Wybierając się do kardiologa warto mieć na uwadze swój cel. Jeśli nie wiemy, co nam dolega, najlepiej udać się do kardiologa zajmującego się leczeniem ogólnym (nieinwazyjnym). Specjalista z pewnością dobrze zdiagnozuje problem i w razie konieczności skieruje na dalsze badania lub do kardiochirurga.

Metody leczenia w kardiologii

W kardiologii stosuje się wiele różnych metod leczenia. Podstawą jest farmakoterapia, a więc przepisywanie leków indywidualnie dobranych do potrzeb pacjenta. Dużą popularnością cieszy się także:

  • wszczepianie rozrusznika serca – co wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym pod kontrolą RTG;
  • wszczepianie kardiowertera-defibrylatora – przy arytmiach;
  • rotablacja – ścinanie blaszek miażdżycowych w zwężonych procesem chorobowym żyłach;
  • angioplastyka – poszerzanie zwężonych tętnic za pomocą specjalnych baloników;
  • ablacja RF – wkłucie w tętnicę lub żyłę udową i umieszczenie w miejscu arytmii elektrody przywracającej prawidłowy rytm serca;
  • kardiowersja – przywracanie rytmu serca za pomocą przykładanych do ciała elektrod.

Metod i zabiegów leczniczych jest w kardiologii znacznie więcej. Zawsze dobiera je specjalista do aktualnych potrzeb pacjenta. Bardzo często leczenie kardiologiczne ratuje choremu życie i umożliwia normalne funkcjonowanie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Straburzyńska-Migaj E., Lesiak M., Kardiologia w gabinecie lekarza POZ, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Opolski G., Kardiologia – kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *