Szukaj
Szukaj

Badanie echokardiograficzne (echokardiografia)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Badanie echokardiograficzne (echokardiografia, ECHO) ocenia strukturę oraz czynność mechaniczną serca za pomocą ultradźwięków. Podczas badania wykorzystuje się zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych. ECHO umożliwia diagnostykę wielu wad wrodzonych oraz schorzeń nabytych serca.

Badanie echokardiograficzne (echokardiografia)

Co to jest badanie echokardiograficzne?

Echokardiografia jest nieinwazyjną metodą badania serca i naczyń krwionośnych. Wykorzystuje zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych od ośrodków różniących się impedancją akustyczną. Przetwornikiem elektryczno-ultradźwiękowym jest głowica aparatu zawierająca kryształ piezoelektryczny. Wyróżnia się kilka rodzajów badania ECHO, głównie:

  • przezklatkowe;
  • przezprzełykowe.

Rodzaj badania dobiera się indywidualnie, w zależności od podejrzeń lekarza co do jednostki chorobowej.

Jak wygląda badanie echokardiograficzne?

Podczas przezklatkowego badania pacjent powinien zdjąć ubranie od pasa w górę i położyć się na leżance. Następnie lekarz naniesie na skórę żel ułatwiający poślizg głowicy i za pomocą tej głowicy będzie przesuwał się po skórze pacjenta. Ostatecznie obraz rzutuje na monitor.

Natomiast badanie przezprzełykowe wymaga podania kontrastu. Wstrzykuje się go do żyły pacjenta celem uzyskania lepszego obrazu. Tego typu badanie wykonuje się na czczo, po miejscowym znieczuleniu pacjenta.

Badanie echokardiograficzne – wskazania

Badanie echokardiograficzne dostarcza informacji zarówno na temat budowy anatomicznej serca, jak i jego czynności. Każda choroba serca i dużych naczyń po decyzji klinicznej stanowi wskazanie do badania echokardiograficznego. W efekcie za pomocą omawianego badania można stwierdzić między innymi:

  • obecność skrzeplin;
  • ostrą niedomykalność mitralną (Doppler);
  • pęknięcie przegrody międzykomorowej (Doppler) lub wolnej ściany komory;
  • tętniak rzekomy, aorty lub pozawałowy;
  • tamponadę;
  • rozwarstwienie aorty;
  • obecność blaszek miażdżycowych;
  • poszerzenie strefy zawału;
  • płyn w worku osierdziowym;
  • niedomykalność mitralną;
  • dysfunkcję mięśnia brodawkowatego;
  • uszkodzenie nici ścięgnistych;
  • poszerzenie pierścienia zastawki mitralnej.

Zobacz również: Kołatanie serca.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wykonanie ECHO w zawale serca dostarcza wielu informacji pomocnych w ocenie klinicznej chorego i podejmowaniu decyzji terapeutycznych. Podczas badania uzyskuje się rozpoznanie zawału, jego lokalizację i rozległość, jak również ocenia wystąpienie ewentualnych powikłań. W efekcie badanie echokardiograficzne wykonane w spoczynku umożliwia wykrycie uszkodzenia i oszacowanie ciężkości długotrwałych zmian w budowie i czynności mięśnia sercowego występujących w chorobie niedokrwiennej serca.

Ocena lewej komory za pomocą echokardiografii stanowi kluczowy element diagnostyki i leczenia chorych z niewydolnością serca. W około 70% przypadków przyczyną niewydolności serca jest pogorszenie funkcji skurczowej lewej komory. Zaburzoną relaksację lewej komory rozpoznaje się w echokardiografii dopplerowskiej na podstawie odwrócenia prawidłowego napełniania rozkurczowego lewej komory przez zastawkę mitralną.

Echokardiografia jest najlepszą metodą oceny zmian w sercu spowodowanych przez nadciśnienie tętnicze. Jest to najczęstsza przyczyna przerostu lewej komory i niewydolności serca u dorosłych. Ponadto podczas badania echokardiograficznego ustalamy rozpoznanie i oceniamy stopień zaawansowania hemodynamicznego wady serca. Jest najlepszą metodą śledzenia przebiegu hemodynamicznie istotnej wady zastawkowej, umożliwiającą podjęcie decyzji o leczeniu zabiegowym w odpowiednim czasie.

Zobacz również: RTG klatki piersiowej.

Echokardiografia obciążeniowa

Echokardiografia obciążeniowa jest jedną z metod stosowanych w diagnostyce i ocenie rokowania w chorobie wieńcowej. Łączy elektrokardiograficzny (standardowy) test wysiłkowy z równocześnie wykonanym badaniem echokardiograficznym. Miało to na celu zwiększenie wartości diagnostycznej standardowego testu wysiłkowego, który cechuje stosunkowo niska czułość (około 66%) i swoistość (około 84%). W rezultacie wzbogacenie testu wysiłkowego o badanie echokardiograficzne zwiększyło znamiennie zarówno jego czułość, jak i swoistość w rozpoznawaniu choroby niedokrwiennej serca.

Zobacz również: Arytmia – przyczyny, objawy oraz leczenie.

Bibliografia

  1. Dłużniewski M., Mamcarz A., Krzyżak P., Diagnostyka kardiologiczna, tom I, Wydawnictwo Akademia Medyczna, Warszawa 2002.
  2. Klimczak C., Echokardiografia. Techniki tradycyjne i nowoczesne, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *