Szukaj
Szukaj

Angioplastyka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Angioplastyka to zabieg kardiologii interwencyjnej polegający na udrożnieniu zwężonej bądź nawet całkiem zamkniętej zapalnie tętnicy wieńcowej. Zdobywa coraz większą popularność ze względu na brak konieczności otwierania klatki piersiowej pacjenta. Zalicza się więc do procedur mało inwazyjnych i niezwykle skutecznych.

Angioplastyka

Jak przebiega angioplastyka?

Zabieg angioplastyki odbywa się na sali chirurgicznej w znieczuleniu miejscowym. Pacjent po rozebraniu kładzie się na stole operacyjnym na wznak, po czym lekarz dezynfekuje miejsce nakłucia i znieczula pacjenta miejscowo. Najczęściej wykonuje się nakłucie tętnicy udowej, tętnicy promieniowej lub tętnicy ramiennej, po czym wprowadza do wybranej struktury naczyniowej zastawkę wykonaną z tworzywa sztucznego. Nazywa się ją koszulką naczyniową przez, którą wprowadza się cienki drucik wykonany z metalu aż do miejsca zwężenia lub zamknięcia tętnicy. Po tym druciku lekarz wprowadzi właściwy cewnik z balonikiem, który po wypełnieniu ciśnieniem kilku atmosfer mieszanką soli fizjologicznej i kontrastu rozszerzy docelowe naczynie krwionośne.

Angioplastyka będzie znacznie skuteczniejsza i trwalsza, jeśli jednocześnie w trakcie jej wykonywania lekarz wprowadzi protezę naczyniową zwaną stentem. Ma ona pełnić funkcję podporową, zmniejszając ryzyko ponownego zwężenia lub zamknięcia tętnicy.

Angioplastyka – wskazania

Angioplastyka jest najczęściej wykonywana w przypadku:

Metoda nie jest jednak optymalna dla każdego. Zwłaszcza pacjenci z cukrzycą, niewydolnością krążenia czy zwężeniami w początkowym odcinku naczyń wieńcowych wymagają konsultacji kardiochirurgicznej celem dobrania optymalnej metody leczenia.

Patronite
Patronite

Jak przygotować się do zabiegu angioplastyki?

6 godzin przez zabiegiem angioplastyki nie należy jeść i pić, wszelkie leki przyjmowane stale można popić małą ilością wody. W dniu przed zabiegiem należy dokładnie ogolić obie pachwiny oraz przedramiona. Pacjent musi zgłosić lekarzowi wszystkie przyjmowane leki, w szczególności wpływające na krzepliwość krwi.

Postępowanie po zabiegu

Jeśli angioplastyka była wykonywana przez nakłucie tętnicy ramiennej, pacjent od razu po zabiegu może wstać z łóżka. Jeśli przez tętnice znajdujące się w obrębie kończyn dolnych to wstanie możliwe jest dopiero po 6-8 godzinach. W miejscu nakłucia bezpośrednio po zabiegu zostanie umieszczony opatrunek uciskowy, który będzie spełniał swoją funkcję przez kolejnych kilka godzin. Poza modyfikacją stylu życia i regularnymi kontrolami kardiologicznymi, nie ma szczególnych zaleceń co do postępowania po zabiegu. Wszystkie wątpliwości i pytania należy konsultować z lekarzem.

Angioplastyka – powikłania

Powikłania po balonikowaniu zdarzają się bardzo rzadko, jednak należy mieć na uwadze ryzyko ich wystąpienia. Zazwyczaj dochodzi do powstania siniaków lub krwiaków w miejscu wkłucia, poważniejszymi powikłaniami są jednak:

Czynnikami ryzyka wystąpienia powyższych powikłań są:

  • ogólny zły stan zdrowia pacjenta;
  • cukrzyca i inne choroby przewlekłe;
  • zaawansowany wiek;
  • przebyty wcześniej zawał serca.

Angioplastyka – rokowania

Angioplastyka umożliwia znaczną poprawę przepływu krwi przez wcześniej zwężone czy zamknięte naczynie. Jest metodą cechującą się wysoką skutecznością. Efektem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych okolicy serca oraz odczuwalna poprawa wydolności fizycznej. Nie prowadzi jednak do całkowitego wyleczenia choroby podstawowej, dlatego rokowania zależą w dużej mierze od zachowań pacjenta. Musi on zrezygnować z palenia papierosów, zmienić dietę na zdrową (najlepiej dieta śródziemnomorską), dbać o regularną i umiarkowaną aktywność fizyczną oraz unikać stresu. Konieczne jest ograniczenie cholesterolu oraz dbanie o prawidłową masę ciała.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Karolczak M., Wykłady o sercu i kardiochirurgii wad wrodzonych, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2008.
  2. Kowalik R., Fojt A., Ozierański K., Główczyńska R., Intensywna terapia kardiologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
  3. Opolski G., Kardiologia – kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.