Szukaj
Szukaj

Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nadciśnienie tętnicze w ciąży jest powikłaniem należącym do częstych przyczyn umieralności matek, płodów i noworodków. Szacuje się, że występuje u około 5-10% ciężarnych kobiet. Jest to jeden z objawów powikłania ciąży określanego wcześniej mianem gestozy. Schorzenie to nazywane bywa także zatruciem ciążowym, jednakże nazwa nie ma uzasadnienia ze względu na brak toksyn w organizmie kobiety.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Czym jest gestoza?

Gestoza to zespół objawów występujących w drugiej połowie ciąży, najczęściej u kobiet będących w ciąży po raz pierwszy. Objawami tej dolegliwości są obrzęki, białkomocz oraz nadciśnienie tętnicze krwi. Przyczyny nie zostały do końca poznane. Uznaje się jednak, że do najczęstszych należą:

  • przewlekłe choroby nerek;
  • cukrzyca;
  • przewlekłe nadciśnienie tętnicze;
  • uszkodzenie śródbłonka naczyń krwionośnych;
  • obrzęk płodu;
  • ciąża wielopłodowa;
  • zaburzenia w odżywianiu.

Może mieć również podłoże genetyczne.

Zobacz również: Objawy ciąży.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Klasyfikacja Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów (przyjęta obecnie przez wiele ośrodków perinatologicznych) wyróżnia następujące rodzaje nadciśnienia tętniczego:

  • indukowane ciążą – może mieć postać umiarkowaną lub ciężką;
  • rzucawka – objawia się drgawkami, utratą świadomości, a niekiedy nawet śpiączką;
  • przewlekłe – rozpoznawane jest, gdy wystąpiło przed ciążą, przed dwudziestym tygodniem ciąży bądź utrzymuje się w okresie połogu;
  • przewlekłe z „nałożonym” stanem przedrzucawkowym – charakteryzuje się gwałtownym wzrostem ciśnienia tętniczego wraz z białkomoczem i obrzękami;
  • przemijające lub późne – występuje w ostatnim okresie ciąży lub w połogu i ustępuje po 10-14 dniach od porodu.

Leczenie

Metody leczenia nadciśnienia tętniczego u kobiet w ciąży zależą od rozpoznania i stopnia nasilenia objawów schorzenia. Postępowanie terapeutyczne polega na stosowaniu właściwej diety, wypoczynku oraz podawaniu środków farmakologicznych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Największe korzyści dla ciężarnych i dzieci z ciąż powikłanych nadciśnieniem tętniczym może przynieść dobra współpraca, wymiana informacji i doświadczeń pomiędzy lekarzami różnych specjalności (ginekolodzy-położnicy, perinatolodzy, hipertensjolodzy).

W ciężkiej postaci nadciśnienia indukowanego ciążą i rzucawce stosuje się postępowanie zachowawcze (hospitalizacja, złagodzenie występujących objawów, terapia przeciwdrgawkowa, oczekiwanie na poród) oraz postępowanie czynne (dążenie do wyprowadzenia pacjentki ze stanu śpiączki i do szybkiego rozwiązania ciąży przez cięcie cesarskie). Postępowanie rehabilitacyjne obejmuje leżenie 18 godzin na dobę oraz specjalistyczne ćwiczenia ruchowe właściwe dla tej patologii ciąży. W tym przypadku są to głównie ćwiczenia uspokajające i przeciwobrzękowe, ćwiczenia czynne dystalnych odcinków ciała, izometryczne tułowia i oddychania torem brzusznym. Relaks bierny z kolei obejmuje zastosowanie muzyki o charakterze uspokajającym.

Leczenie farmakologiczne najczęściej zostaje wdrożone wówczas, gdy wartości ciśnienia mieszczą się w granicach powyżej 140-149 mmHg dla ciśnienia skurczowego lub/i powyżej 90-95 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego.

Zobacz również: Nadciśnienie tętnicze – fizjoterapia.

Zalecenia przy nadciśnieniu tętniczym w ciąży

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby pomiar ciśnienia tętniczego był wykonywany na każdej wizycie u ginekologa. Jest to bardzo ważne, ponieważ jego wysokość przekłada się pośrednio na stan kliniczny zarówno ciężarnej jak i płodu. Kobieta powinna jak najbardziej ograniczyć aktywność fizyczną i sporą część czasu leżeć, najlepiej na lewym boku.

Ciekawostką jest, że w przeciwieństwie do nadciśnienia poza ciążą ograniczenie soli w diecie nie jest bezwzględnym wskazaniem, ponieważ jej brak może spowodować hipowolemię i wtórnie pogarszać ukrwienie macicy. Przeciwwskazane jest zmniejszanie masy ciała, ponieważ może się to przyczynić do zahamowania wzrostu płodu.

Bibliografia

  1. Szczepaniak-Chicheł L., Tykarski A., Leczenie nadciśnienia tętniczego w ciąży w świetle aktualnych wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego z 2011 roku, Ginekologia Polska, 83/2012.
  2. Rapacz A., Filipek B., Nadciśnienie tętnicze w ciąży, Farmacja Polska, 8/2009.
  3. Kozłowska J., Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo AWF, Kraków 2006.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Ja co prawda nie miałam problemów z nadciśnieniem, ale profilaktycznie mierzyłam co 2-3 dni zarówno ciśnienie jak i puls. Moja mama cierpi na nadciśnienie, więc wolałam mieć to pod kontrolą. Co do sprzętu, to ja mam ciśnieniomierz naramienny z funkcją IHB , moim zdaniem świetny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *