Szukaj
Szukaj

Ciśnieniomierz

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ciśnieniomierz to niewielkie urządzenie służące do pomiaru ciśnienia tętniczego i pulsu. Powinien znajdować się w apteczce każdego gospodarstwa domowego, jest również podstawowym wyposażeniem szpitali i placówek medycznych. Regularne pomiary profilaktyczne ciśnienia warto wykonywać bez względu na wiek czy stan zdrowia.

Co to jest ciśnieniomierz?

Ciśnieniomierz początkowo dostępny był wyłącznie w placówkach medycznych, mógł go obsługiwać jedynie personel medyczny. W dzisiejszych czasach można go kupić w każdej aptece czy w sklepie medycznym za niewielkie pieniądze. Służy do pomiaru ciśnienia skurczowego oraz ciśnienia rozkurczowego, a nierzadko także tętna. Lepsze urządzenia posiadają ekran, na którym wyświetlają się wyniki, można je również zapisywać w pamięci ciśnieniomierza.

Rodzaje ciśnieniomierzy

Wyróżnia się kilka rodzajów ciśnieniomierzy. Są to:

  • ciśnieniomierz zegarowy;
  • ciśnieniomierz półautomatyczny;
  • ciśnieniomierz automatyczny (w tym ciśnieniomierz nadgarstkowy i ciśnieniomierz naramienny).

Różnią się one między sobą sposobem dokonywania pomiaru.

Ciśnieniomierz zegarowy

To najstarsze, tradycyjne modele ciśnieniomierzy. Nie można obsłużyć ich w pojedynkę, konieczna jest pomoc osoby trzeciej. Składa się z pompki, rękawa zakładanego na ramię oraz zegara. Rękaw łączy się z ręczną pompką gumową rurką, przez którą przepływa powietrze. Po napompowaniu go należy użyć dołączonego do zestawu stetoskopu, aby z jego użyciem dokonać pomiaru. Uważa się, że ciśnieniomierze zegarowe dają najbardziej rzetelny i dokładny wynik.

Ciśnieniomierz zegarowy
Ciśnieniomierz zegarowy

Ciśnieniomierz półautomatyczny

Stanowi pewnego rodzaju kompromis między urządzeniami zegarowymi, a w pełni automatycznymi. Również posiada pompowany mankiet, który musi być napełniony powietrzem własnoręcznie. Oznacza to, że osoba dokonująca pomiaru ciśnienia sama musi w pewnym momencie zatrzymać pompowanie. Wyniki z kolei pokazywane są na manometrze.

Patronite
Patronite
Ciśnieniomierz półautomatyczny
Ciśnieniomierz półautomatyczny

Ciśnieniomierz automatyczny

To najwygodniejsze i najszybsze w użyciu rozwiązanie. Wyróżniamy urządzenia naramienne i nadgarstkowe. Taki ciśnieniomierz składa się z opaski na rękę pokrytej miękkim materiałem (aby nie obcierać skóry) oraz ekranu, na którym wyświetlają się wyniki. Po założeniu mankietu na kończynę górną włącza się przycisk startu, po czym mankiet jest automatycznie pompowany. Po krótkiej chwili na ekranie pojawia się pomiar ciśnienia rozkurczowego, skurczowego oraz tętna. Lepsze urządzenia posiadają funkcję stwierdzania arytmii serca. Działanie ciśnieniomierzy automatycznych opiera się na kontakcie z naczyniami krwionośnymi ramienia lub nadgarstka.

Ciśnieniomierz automatyczny
Ciśnieniomierz automatyczny

Pomiar ciśnienia krwi – normy

Prawidłowe ciśnienie krwi powinno zawierać się w zakresie referencyjnym: 100-139/60-89 mmHg, jednak za optymalne uznaje się ciśnienie 120/80 mmHg. Pomiaru należy dokonywać w spoczynku.

Ciśnienie krwi jest bardzo wysokie, jeżeli ciśnienie rozkurczowe wynosi powyżej 90 mmHg i/lub ciśnienie skurczowe wynosi powyżej 160 mmHg u osoby niebędącej w ruchu. W takiej sytuacji należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Z kolei gdy wartości ciśnienia krwi rozkurczowego znajdują się w zakresie 90 a 99 mmHg i/lub skurczowego pomiędzy 140 – 159 mmHg, należy skonsultować się z lekarzem i regularnie kontrolować poziom ciśnienia. W zależności od wyników można sklasyfikować nadciśnienie tętnicze:

  • 140-159/90-99 – nadciśnienie tętnicze I stopnia;
  • 160-179/100-109 – nadciśnienie tętnicze II stopnia;
  • powyżej 180/110 – nadciśnienie tętnicze III stopnia.

Zobacz również: Nadciśnienie tętnicze w ciąży.

Osoby leczące się na nadciśnienie tętnicze lub niedociśnienie tętnicze powinny posiadać ciśnieniomierz w domu i codziennie dokonywać pomiarów. Wartości zmierzonego ciśnienia należy zapisywać z datą i godziną. Gdy ciśnienie jest prawidłowe podczas odpoczynku, jednak rośnie gwałtownie w przypadku wysiłku fizycznego lub stresu, może to oznaczać tzw. nadciśnienie labilne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Latkowski B., Lukas W., Godycki-Ćwirko M., Medycyna Rodzinna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.