Sprawdzony Fizjoterapeuta

Objawy ciąży

Jak rozpoznać, czy w układzie rozrodczym kobiety doszło do zapłodnienia?

Od momentu zapłodnienia komórki jajowej w organizmie kobiety zachodzą istotne zmiany na skutek znacznego wzrostu hormonów, szczególnie progesteronu i estrogenu (żeńskie hormony płciowe). Już w ciągu pierwszych dni od zapłodnienia przyszła matka może zaobserwować i odczuć objawy wskazujące na zajście w ciążę.

1. Mrowienie, kłucie w sutkach

Hormony ciążowe zwiększają dopływ krwi do piersi, skutkiem czego może być odczucie mrowienia. Zazwyczaj jest to jednym z pierwszych objawów zajścia w ciążę, ustępuje gdy organizm przyzwyczai się do wzrostu hormonów. Kolejne zmiany w piersiach to obrzmienie i bolesność przy dotyku oraz pojawienie się żyłek pod skórą.

2. Brak miesiączki

Jeżeli miesiączka występowała zwykle regularnie – jej nie pojawienie się z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć za oznakę zapłodnienia.

 

USG - pierwszy trymestr ciąży

Zdjęcie przedstawia USG – pierwszy trymestr ciąży

3. Plamienie i skurcze

Na początku ciąży mogą pojawić się różowe lub brązowe plamy widoczne na białej bieliźnie, zazwyczaj w dniach kiedy wystąpiłaby miesiączka. Czasami występują również lekkie skurcze podobne do menstruacyjnych, lecz słabsze.

Medfile

4. Nudności

Pojawiają się między IV, a VI tygodniem ciąży. Mogą występować o każdej porze doby z różnym nasileniem, aż do wymiotów. Niektóre kobiety omija ten objaw.

5. Napady głodu i zmienny apetyt

Objaw ten może wystąpić u niektórych kobiet bardzo wcześnie, jeszcze przed pominięciem spodziewanej miesiączki. Mogą smakować rzeczy, które nie smakowały wcześniej i odwrotnie. Wyostrza się powonienie.

6. Uczucie zmęczenia

Hormony ciążowe sprawiają, że przyszła matka czuje się zmęczona, często także rozdrażniona już w pierwszym okresie ciąży. Zmęczenie może najbardziej doskwierać w pierwszym i trzecim trymestrze.

7. Ciemniejsze otoczki brodawki sutkowej

Około ósmego tygodnia ciąży można zauważyć pociemnienie otoczki brodawki sutkowej. Brodawki stają się bardziej wyraźne oraz wystające.

8. Częste oddawanie moczu

Na skutek działania hormonów zwiększa się ilość krwi w organizmie, nerki pracują intensywniej co skutkuje powstawaniem większej ilości moczu. Uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu może wskazywać na infekcję układu moczowego.

9. Podwyższona temperatura ciała

Temperatura ciała kobiety w pierwszych tygodniach ciąży wynosi 37°C.  Jeżeli zostanie ona przekroczona i będzie utrzymywać się w podwyższeniu przez kilka dni, należy zgłosić się do lekarza, gdyż może być to wynikiem infekcji, a nie wszystkie leki (nawet bez recepty) można przyjmować w ciąży.

10. Zawroty głowy

Spadek ciśnienia w pierwszym okresie ciąży zazwyczaj jest przyczyną występowania zawrotów głowy. Dzieje się tak ze względu na rozluźnienie naczyń krwionośnych spowodowane przez progesteron oraz większe ukrwienie macicy.

Aktualizacja:

Strefa Fizjoterapii