Szukaj
Szukaj

Miażdżyca

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Miażdżyca to częsta, jednak zbyt rzadko rozpoznawana choroba. Prowadzi do wielu powikłań, a w efekcie do zgonów. Polega na zmianach w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic oraz tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Ich obecność zwęża średnicę tętnic prowadząc do niedokrwienia tkanek, czego następstwem często jest udar mózgu lub zawał serca.

Miażdżyca

Rozwój miażdżycy

Każdy narząd opleciony jest siecią naczyń krwionośnych, których zadaniem jest odżywianie tych organów. Zdrowe tętnice mają kształt gładkich i elastycznych rurek, które kurczą się i rozszerzają. Z wielu powodów naczynia mogą twardnieć, a na ścianach tętnic odkładają się między innymi cząsteczki tłuszczu.

Śródbłonek naczyniowy jest podatny na działanie czynników chemicznych i mechanicznych. Mogą one powodować uszkodzenia i naruszenie ciągłości tej warstwy naczynia. W miejscach uszkodzenia gromadzą się komórki układu odpornościowego i zaczynają przemieszczać się do głębiej położonych warstw naczynia. Następnie pochłaniają lipoproteiny LDL, co powoduje tak zwane naciecze tłuszczowe. Te z kolei przekształcają się w blaszki miażdżycowe.

Miażdżyca – leczenie

Leczenie miażdżycy odbywa się dwutorowo. W celu spowolnienia narastania blaszek miażdżycowych stosuje się metody niefarmakologiczne, takiej jak zmianę stylu życia. Leczenie niefarmakologiczne zawiera także fizjoterapię, a w szczególności kinezyterapię. Metody farmakologiczne obejmują zażywanie leków obniżających ciśnienie krwi, regulujących stężenie cholesterolu oraz cukru w tej krwi. Ostateczność stanowi leczenie inwazyjne, które obecnie dzieli się na wewnątrznaczyniowe oraz operacyjne.

Zmiana stylu życia

Zmiana stylu życia obejmuje:

  • modyfikację dotychczasowej diety;
  • zwiększenie aktywności fizycznej;
  • zerwanie z nałogami;
  • uregulowanie masy ciała.

Modyfikacja diety polega na spożywaniu między innymi steroli roślinnych, które znajdują się w olejach roślinnych oraz nasionach. Żywność powinna być bogata w kwasy grupy omega 3, flawonoidy, błonnik oraz witaminy. Należy unikać tłustych potraw, tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, nadmiernej ilości soli czy cukru oraz kawy. Wiąże się to ściśle z kontrolą masy ciała. Osoby otyłe mają bowiem większą skłonność do miażdżycy.

Zobacz również: Leczenie otyłości.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W kwestii nałogów bardzo ważna jest rezygnacja z palenia papierosów oraz spożywania znacznej ilości alkoholu. Zwiększenie aktywności fizycznej wpłynie korzystnie na utrzymanie prawidłowej masy ciała, zwiększenie siły mięśniowej i wydolności, poprawę zakresu ruchomości w stawach oraz dotlenienie organizmu. Wszystko to wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia miażdżycy oraz zminimalizowanie jej objawów.

Chory na miażdżycę powinien regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Zaleca się dobranie jej zgodnie z pasją bądź zainteresowaniami, a także możliwościami danej osoby.

Farmakoterapia

Miażdżycę leczy się objawowo w celu:

  • rozszerzania światła naczyń krwionośnych;
  • usprawnienia przemiany tłuszczów w organizmie;
  • zapobiegania powstawania zakrzepów;
  • zmniejszania dolegliwości bólowych.

Kinezyterapia

Bardzo często podczas leczenia osób z miażdżycą stosuje się ćwiczenia Buergera. Wpływają one na zmniejszenie niedokrwienia kończyn poprzez naprzemienne wywoływanie niedokrwienia i przekrwienia, co kończy się fazą relaksacji.

Zobacz również: Trening Buergera

Najważniejszym elementem w terapii jest włączenie aktywności fizycznej, w tym regularnych treningów marszowych. Uznaje się, że jest to terapia alternatywna do klasycznych zabiegów chirurgicznych. Trening marszowy powinno wykonywać się przynajmniej 3 razy w tygodniu po minimum 30 minut. Po 2 latach regularnej aktywności efekty będą takie same jak po zabiegu chirurgicznym.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Badowska-Kozakiewicz A., Patofizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  2. Ziembowska A., Żółtańska J.,Problemy pielęgnacyjne pacjenta z miażdżycą tętnic kończyn dolnych – studium przypadku, Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, 26(1)/2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *