Szukaj
Szukaj

Testy wysiłkowe

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Testy wysiłkowe to metoda diagnostyczna pozwalająca na ocenę wydolności organizmu, zwłaszcza serca i naczyń wieńcowych. Polega na monitorowaniu pracy serca przy wysiłku lub po podaniu leków, które zwiększają obciążenie dla serca.

Testy wysiłkowe

Testy wysiłkowe – kiedy wykonywać?

Testy wysiłkowe wykonuje się celem zdiagnozowania niewydolności serca. Można podjąć się takiego badania przy występowaniu dolegliwości bólowych w klatce piersiowej, celem określenia ich przyczyny, a także po zawale serca, celem oceny stanu pacjenta i rokowań na przyszłość. Próba wysiłkowa jest jednym z podstawowych badań przy podejrzeniu choroby wieńcowej.

Na czym polegają testy wysiłkowe?

Testy wysiłkowe polegają na elektrokardiograficznej ocenie wydolności fizycznej organizmu, najczęściej podczas wykonywania przez pacjenta aktywności fizycznej. Pacjent ćwiczy na rowerku stacjonarnym lub na bieżni mając przyklejone do klatki piersiowej specjalne elektrody (podobnie jak podczas badania EKG).

Podczas wykonywania takiego testu wysiłkowego obciążenia treningowe są stopniowo zwiększane lub obniżane, a praca serca cały czas monitorowana jest przez specjalistę. Wyniki pracy serca widnieją na ekranie komputera. Powstający wykres wyraźnie obrazuje pracę serca podczas poszczególnych faz wysiłku.

Skuteczność testów wysiłkowych

Czy testy wysiłkowe zawsze wykażą patologie w pracy serca? Intensywniejsza aktywność fizyczna wiąże się ze zwiększeniem zapotrzebowania organizmu na tlen. W efekcie krew krąży szybciej, dzięki czemu mięsień sercowy może zostać odpowiednio dotleniony i odżywiony. Jeśli ma miejsce niewydolność krążenia przy sporym obciążeniu wysiłkowym serce nie nadąża z pompowaniem krwi. W rezultacie pojawia się niedotlenienie mięśnia sercowego. Wszystkie te zmiany widać na monitorze.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przygotowanie pacjenta do testów wysiłkowych

Przed wykonaniem testu wysiłkowego pacjent musi zostać odpowiednio przeszkolony i poinformowany o przebiegu badania. Najważniejsze zasady, które pacjent powinien przestrzegać:

  • nie palić, nie spożywać posiłków 3 godziny przed testem;
  • ubrać się odpowiednio do wykonywania aktywności fizycznej – najlepiej luźno, z obuwiem na płaskiej podeszwie;
  • 12 godzin przed testem nie wykonywać większych wysiłków fizycznych;
  • odstawienie niektórych leków, zwłaszcza beta-blokerów.

Pacjent w dowolnym momencie przed wykonaniem testu wysiłkowego może pić wodę. Przed wykonaniem badania należy zebrać szczegółowy wywiad wykluczający ewentualne przeciwwskazania do testu.

Przeciwwskazania do testu wysiłkowego

Do bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania testu wysiłkowego należą:

  • czynne zapalenie wsierdzia;
  • do 3 dni po zawale serca;
  • niestabilna dławica piersiowa dużego ryzyka;
  • ciężkie zwężenia ujścia aortalnego;
  • ostry zator tętnicy płucnej;
  • ostra choroba niezwiązana z sercem, której przebieg może się zaostrzyć przy aktywności fizycznej.

Przeciwwskazaniami względnymi są np. zaburzenia elektrolitowe, tachyarytmie lub bradyarytmie oraz kardiomiopatia przerostowa. W przypadku przeciwwskazań względnych decyzję o wykonaniu próby wysiłkowej podejmuje lekarz.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lewenstein K., Modele sztucznych sieci neuronowych do oceny testów wysiłkowych stosowanych w diagnostyce choroby wieńcowej, Prace Naukowe Politechniki Warszawskiej, 140/2002.
  2. Parol G., Zastosowanie testu wysiłkowego w ocenie prognostycznej u pacjentów z kardiomiopatią przerostową, Folia Cardiologica, 1/2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. To zależy od tego jak regenerujemt swoje ciało i kto nad nami czuwa widząc i analizując na bieżąco wyniki. Polecam skorzystać z usług Sporslab, znakomite centrum diagnostyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *