Test wysiłkowy (próba wysiłkowa) jest badaniem często praktykowanym w rehabilitacji kardiologicznej. Wykonuje się go na bieżni lub cykloergometrze, przy czym na ciele pacjenta umieszcza się specjalne elektrody. Dzięki nim możliwa jest obserwacja czynności serca na monitorze.
W jakim celu wykonuje się test wysiłkowy?
Elektrokardiograficzne próby wysiłkowe wykonuje się w celu obserwacji reakcji chorego na wysiłek fizyczny. Ocenia się jego wydolność przy podejrzeniu choroby wieńcowej, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
Ponadto u chorych z ustalonym rozpoznaniem choroby wieńcowej, a także u tych, którzy przebyli zawał serca warto wykonać test wysiłkowy celem oceny ich wydolności.
Test ten może być pomocny u kobiet zarówno z typową, jak i nietypową dławicą piersiową. Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa pomaga w określaniu rokowania chorych i ustalaniu wskazań do badań inwazyjnych, przede wszystkim koronarografii.
Na końcu należy wspomnieć, że próba wysiłkowa służy również do oceny skuteczności stosowanej farmakoterapii wieńcowej oraz leczenia antyarytmicznego.
Wskazania
Na podstawie powyższych informacji wyodrębniono wskazania pierwszo- i drugoplanowe do wykonania testu wysiłkowego.
Wskazania pierwszoplanowe:
- Ocena chorych z nawracającymi zaburzeniami rytmu mającymi związek z wysiłkiem;
- Podejrzenie choroby wieńcowej u mężczyzn z nietypowymi objawami;
- Ocena wydolności wysiłkowej, wskazań do koronarografii i określenie prognozy chorych wcześnie po zawale serca bez powikłań;
- Ocena chorych po wszczepieniu pomostów aortalno-wieńcowych oraz po angioplastyce wieńcowej.
Wskazania drugoplanowe:
- Ocena skuteczności leków wieńcowych oraz w grupie z wysiłkowymi zaburzeniami rytmu – leków antyarytmicznych;
- Diagnostyka choroby wieńcowej u kobiet z typowymi i nietypowymi bólami wieńcowymi;
- Ocena bezobjawowych mężczyzn wykonujących określone funkcje (np. kierowcy autobusów, piloci);
- Ocena bezobjawowych mężczyzn w wieku ponad 40 lat z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej.
Przeciwwskazania
Bezwzględne przeciwwskazania do przeprowadzenia prób wysiłkowych obejmują:
- Świeży zawał serca – w ciągu 7 dni;
- Spoczynkowe bóle dławicowe w dniu badania;
- Istotne obniżenie lub uniesienie ST w spoczynkowym EKG jako wyraz ostrego niedokrwienia, których nie stwierdzało się w poprzednich zapisach;
- Niekontrolowane zaburzenia rytmu serca dające objawy lub upośledzające hemodynamikę;
- Ciężka stenoza aortalna z objawami klinicznymi;
- Duży tętniak aorty brzusznej;
- Niekontrolowana niewydolność serca w objawami.
Metodyka
Ze względu na obciążenie chorego wysiłkiem podczas badania, próby wysiłkowe są związane z określonym ryzykiem. Dlatego wymaga się, aby każdy pacjent przed rozpoczęciem testu został zbadany przez lekarza odpowiadającego za badanie.
Pacjent powinien spożyć ostatni, lekki posiłek 2-3 godziny przed rozpoczęciem próby. Powinien również wstrzymać się od picia kawy, mocnej herbaty i palenia tytoniu w dniu badania. Przeciwwskazany jest większy wysiłek co najmniej 12 godzin przed badaniem.
Należy również dowiedzieć się, czy w dniu badania nie wystąpiły spoczynkowe bóle dławicowe, ponieważ chory z niestabilną dławicą piersiową może mieć wykonaną próbę wysiłkową dopiero po 48 godzinach po ostatnim bólu spoczynkowym. Dodatkowo, przed badaniem należy:
- pouczyć pacjenta o konieczności natychmiastowego zgłoszenia wszelkich dolegliwości;
- przewietrzyć pomieszczenie, w którym będzie przeprowadzane badanie;
- odpowiednio przygotować miejsce umieszczenia elektrod – np. usunąć owłosienie.
Test wysiłkowy należy wykonać na bieżni ruchomej lub cykloergometrze rowerowym. Protokoły prób wysiłkowych dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta. Najczęściej stosuje się protokół Bruce’a, ale nieraz warto go zmodyfikować, by chory mógł podjąć wysiłek trwający 6-12 minut.
W przypadku próby przeprowadzanej na cykloergometrze badanie rozpoczyna się najczęściej od obciążenia 25 W i zwiększa się je co 2 minuty o kolejne 25 W. U osób sprawnych posiadających dobrą wydolność fizyczną test można rozpocząć od 50 W i zwiększać je o kolejne 50 W co 3 minuty.
Bibliografia
- Smolis-Bąk E., Kazimierska B., Fizjoterapia w kardiologii, Wydawnictwo Lapis Art., Warszawa 2013.
- Straburzyńska-Migaj E., Bednarz B., Piotrowicz R., Testy wysiłkowe, stanowisko ekspertów, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2016.
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... | |
Spirulina 100% naturalna
Spirulina platensis - alga o niebiesko-zielonej barwie. Dostarcza kompleks niezwykle ważnych składników odżywczych takich jak m.in. białko, witaminy, minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomaga regulację metabolizmu … Zobacz więcej... |