Szukaj
Szukaj

Migotanie przedsionków

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Migotanie przedsionków (AF) jest zarówno najczęstszym utrwalonym zaburzeniem rytmu serca jak i najczęstszą przyczyną hospitalizacji z powodu arytmii (około 30%). To rytm pozazatokowy, który polega na szybkich, nieregularnych pobudzeniach poszczególnych włókien lub pęczków mięśniówki przedsionków. Impuls nieregularnie trafia w węzeł przedsionkowo-komorowy. W elektrokardiogramie widoczny jest brak załamów P, występują nieregularne wychylenia linii izoelektrycznej – tzw. fala F. Czynność komór jest niemiarowa.

Migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków – charakterystyka

Częstość dolegliwości wzrasta wraz z wiekiem, ponieważ w populacji ogólnej osób poniżej 55 roku życia odsetek chorych wynosi 0,1%, natomiast w populacji osób powyżej 80 roku życia – aż 9%. Szacuje się, że częściej chorują mężczyźni.

Klasyfikacja typów choroby

Na podstawie wytycznych ESC (European Society of Cardiology – Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne) można wyróżnić następujące typy migotania przedsionków:

  • migotanie przedsionków rozpoznane po raz pierwszy, niezależnie od czasu trwania arytmii czy obecności i nasilenia związanych z nią objawów;
  • napadowe migotanie przedsionków o samoograniczającym charakterze. Trwa zwykle 48 godzin, chociaż może przedłużyć się do 7 dni. Czas 48 godzin ma istotne znaczenie kliniczne, ponieważ po tym okresie prawdopodobieństwo samoistnego powrotu rytmu zatokowego jest niewielkie i warto rozważyć leczenie przeciwzakrzepowe;
  • przetrwałe migotanie przedsionków – gdy epizod arytmii trwa dłużej niż 7 dni lub wymaga zakończenia za pomocą kardiowersji;
  • przetrwałe długo trwające migotanie przedsionków – gdy jest obecne co najmniej 1 rok do momentu podjęcia decyzji o strategii kontroli rytmu serca;
  • utrwalone migotanie przedsionków – gdy obecność arytmii jest akceptowana przez pacjenta i lekarza. Właśnie z tego względu u pacjenta nie wykonuje się interwencji mającej na celu przywrócenie rytmu zatokowego.

Migotanie przedsionków – przyczyny

Wyróżniono kilka czynników zwiększających ryzyko wystąpienia migotania przedsionków. Są to czynniki zewnętrzne, takie jak np. cukrzyca, strukturalne choroby serca czy nadciśnienie tętnicze. Do najważniejszych zalicza się niewydolność serca, predyspozycje genetyczne, starzenie się organizmu, otyłość, chorobę wieńcową i płeć.

Migotanie przedsionków – objawy

Jakość życia osób z migotaniem przedsionków jest zdecydowanie niższa w porównaniu do osób zdrowych, ponieważ występuje u nich duszność, osłabienie, kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, problemy ze snem oraz dystres psychospołeczny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Klasyfikacja objawów związanych z migotaniem przedsionków na podstawie skali Europejskiej Asocjacji Rytmu Serca (EHRA) prezentuje się następująco:

  • I – brak objawów;
  • II – objawy łagodne, codzienna aktywność jest niezaburzona;
  • III – objawy ciężkie, codzienna aktywność jest zaburzona;
  • IV – objawy uniemożliwiają funkcjonowanie w takim stopniu, że codzienna aktywność jest niemożliwa.

Migotanie przedsionków – leczenie

Ogóle zasady postępowania z chorym na migotanie przedsionków obejmują od dawna te same cele opieki długoterminowej. Są to:

  • zapobieganie incydentom zakrzepowo-zatorowym;
  • optymalne leczenie chorób sercowo-naczyniowych współistniejących;
  • łagodzenie objawów;
  • kontrola częstości akcji komór;
  • wyrównanie zaburzeń rytmu serca.

Z czasem zrezygnowano z dążenia do przywrócenia oraz z kontroli częstości rytmu komór, ponieważ uznano, że dążenie do przywrócenia rytmu zatokowego powinno się odbywać przy jednoczesnej kontroli rytmu komór. Zapewnia to prawidłową kontrolę tego rytmu w przypadku nawrotu migotania przedsionków.

Poprawę jakości życia chorych zauważa się zarówno po farmakoterapii jak i leczenia interwencyjnego. Niezwykle korzystna jest również odpowiednio prowadzona fizjoterapia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Budzyński J., Pulkowski G., Migotanie przedsionków i inne arytmie a przewód pokarmowy, Kardiologia Polska, 67/2009.
  2. Kirchhof P., Benussi S., Kotecha D. (i inni), Wytyczne ESC dotyczące leczenia migotania przedsionków w 2016 roku, opracowane we współpracy z EACTS, Kardiologia Polska, 12/2016.
  3. Gorol J., Tajstra M., Adamowicz-Czoch E., Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące postępowania w migotaniu przedsionków na podstawie przypadku klinicznego, Folia Cardiologica Excerpta, 4/2011.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *