Szukaj
Szukaj

Nordic Walking

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nordic Walking to specyficzny rodzaj marszu podczas którego wykorzystywane są specjalne kijki. Właściwe ich użycie pozwala połączyć pracę nóg i rąk. To jedna z bezpieczniejszych aktywności fizycznych, dlatego mogą ją uprawiać osoby w każdym wieku.

Nordic walking

Nordic Walking – cena

Nordic Walking nie jest zbyt kosztowną dyscypliną, ale wiążę się z pewnymi wydatkami. Niezbędnym zakupem są specjalne kijki. Rozbieżność w ich cenach jest bardzo duża. Najtańsze potrafią kosztować od około 30 zł (za dwa). Najdroższe to cena nawet powyżej 550 zł.

W przypadku kijków do Nordic Walking warto zainwestować w trochę droższe, szczególnie jeśli treningi mają być częste i intensywne. Jednak nawet dla początkujących te najtańsze nie są polecane, ponieważ mogą nie przynieść zamierzonych efektów lub spowodować nieodpowiednie nawyki.

Co więcej, kijki mogą ulec zniekształceniu lub ich groty mogą szybko się zetrzeć. To może spowodować, że nie będą mogły być używane zbyt długo i w dość krótkim czasie pojawi się konieczność zakupu nowych.

Zobacz również: Nordic Walking a odchudzanie.

Kije do Nordic Walking

Przy wyborze kijków warto zwrócić uwagę na ich masę – najbardziej polecane są te, które ważą poniżej 500 gram (masa zależy w dużej mierze od materiału, z którego są wykonane).

Na rynku do wyboru są kijki regulowane, czyli teleskopowe i te o stałej długości, które są częściej polecane przez miłośników i instruktorów Nordic Walkingu. Kijki teleskopowe pozwalają na regulację długości, jednak po pewnym czasie wyrabiają się one i dodatkowo przenoszą niekorzystne wibracje na kończyny górne. Kijki o stałej długości, jak sama nazwa wskazuje, nie mają możliwości regulacji. Ich długość dobiera się starannie do wzrostu.

Często sklepy podają tabele, w której znajduje się dopasowana długość kijków do wzrostu. Kupując kijki, trzeba również zwrócić uwagę czy kupujemy kijki do Nordic Walkingu. Niekiedy myli się je z kijkami do trekkingu (przeznaczonymi do wypraw górskich).

Patronite
Patronite

Nordic Walking przez wiele osób uważany jest za bardzo prosty. Po nabraniu pewnej wprawy tak jest. Na początku nie jest to jednak takie łatwe. Rozpoczynając przygodę z kijkami warto skorzystać z pomocy trenera, instruktora lub osoby z doświadczeniem, która nauczy jak poruszać się i trzymać kijki. Pomoc instruktora przyda się także na bardziej zaawansowanym etapie. Może on mieć ciekawe pomysły na nowe możliwości, pomóc w motywacji.

Odpowiednie ubranie

Oprócz kijków wskazany jest też odpowiedni ubiór i obuwie. Strój musi być przewiewny, dobrany stosowanie do pogody. Obuwie do Nordic Walking powinno mieć wysokiej jakości podeszwę. Polecane jest również takie, które ma ściętą podeszwę pod piętą i jest elastyczne. Nieodpowiednie dobranie stroju i kijków może zakończyć się kontuzją lub nieuzyskaniem odpowiednich efektów podczas marszu dlatego warto zwrócić na nie uwagę.

Należy także pamiętać o akcesoriach. Jedne z nich są wskazane, inne funkcjonują jako gadżety. Przydatną rzeczą są gumowe nakładki (dołączone do niektórych zestawów kijków) – sprawdzą się jako nakładki na kijki do marszu po twardszych nawierzchniach, np. asfalcie. Ich cena jest niska, kosztują od około 5 zł.

Co jakiś czas wskazane może być także zmienienie pasków, czy rękawiczek, np. na ocieplane (w zimę). Specjalistyczne rękawiczki kosztują około 30-50 zł. Choć dostępne są również tańsze i dużo droższe modele. Przydatną, jednak nieobowiązkową rzeczą jest krokomierz, pozwoli on zmierzyć przebytą trasę.

Podsumowanie

Prawidłowo wykonywany Nordic Walking może przynieść wiele pozytywnych efektów. Przede wszystkim:

  • poprawia kondycję fizyczną;
  • wpływa na poprawę samopoczucia;
  • powoduje zwiększającą się w trakcie wysiłku produkcję endorfin;
  • przy odpowiedniej intensywności i regularności pomaga w zrzuceniu nadmiaru kilogramów oraz utrzymaniu prawidłowej masy ciała;
  • angażuje do pracy bardzo dużo mięśni całego ciała.

Zaletą Nordic Walkingu jest także to, że łatwo jest się nauczyć tej techniki marszu. Z jej nauką poradzą sobie zarówno osoby starsze, jak i dzieci. Tę technikę marszu mogą uprawiać prawie wszyscy – chyba, że istnieją przeciwwskazania ze strony lekarza. Jest to aktywność zarówno dla młodszych, jak i dla starszych. Jest on polecany dla osób szczupłych, jak i tych, którzy są otyli.

Chodzenie z kijami jest zarówno dla osób z wysokim, jak i niskim poziomem kondycji. Nordic Walking mogą stosować również osoby z bólami kręgosłupa lub bólami stawów (oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem).Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kontaneva M., Prawdziwe oblicze Nordic Walking, 2014.
  2. Schwanbeck K., Nordic Walking, Wydawnoctwo HELION, Gliwice 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *