Szukaj
Szukaj

Polichromazja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Polichromazja (inaczej: polichromatofilia) to zjawisko opisujące niejednorodne zabarwienie krwinek o różnych odcieniach fioletu. Przyjmuje się, że istnieją obszary o różnej intensywności zabarwienia, co wiąże się z nieukończonym jeszcze procesem dojrzewania krwinki i jej przedwczesnym uwolnieniem do krwiobiegu. Badając to, można wiele powiedzieć o stanie zdrowia pacjenta. Odbywa się to na podstawie analizy erytrogramu.

Polichormazja

Erytrogram – co to jest?

Erytrogram to szczegółowy opis erytrocytów (krwinek czerwonych) wykonany na podstawie rozmazu krwi po wcześniejszym wybarwieniu go metodą May-Grunwalda-Giemsy (barwienie MGG). W warunkach fizjologicznych u zdrowego człowieka erytrocyt przybiera kształt dwuwklęsłego dysku (krążka), a w jego centrum widoczne jest przejaśnienie. Erytrogram pozwala na ocenę takich parametrów jak:

  • wielkość erytrocytów;
  • kształt erytrocytów;
  • nieprawidłowe zabarwienie erytrocytów;
  • pozostałe nieprawidłowości, takie jak ciałka Howella-Jolly’ego będące pozostałościami jąder komórkowych i występujące u pacjentów po splenektomii, czy ciałka Heinza pojawiające się w obrębie krwinek czerwonych w przebiegu talasemii, czy niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.

W odniesieniu do nieprawidłowego zabarwienia erytrocytów wyróżnia się następujące patologie:

Patronite
Patronite
  • hipochromia (inaczej: niedobarwliwość) – opisuje obniżenie zabarwienia ze zwiększeniem przejaśnienia środkowego, co może prowadzić do utworzenia się tzw. leptocytów (ciałka o zwiększonym przejaśnieniu w centrum);
  • hiperchromia (inaczej: nadbarwliwość) – opisuje silne wybarwienie erytrocytu z zanikiem przejaśnienia środkowego;
  • anizochromia – jednoczesne pojawienie się krwinek czerwonych prawidłowych i w różnym stopniu nieprawidłowych;
  • polichromazja – (inaczej: polichromatofilia) – odnosi się do niejednorodnego barwienia się pojedynczych krwinek, przy czym obserwuje się obszary o różnej intensywności zabarwienia w związku z nieukończonym procesem dojrzewania krwinki czerwonej.

Erytrogram jest niedrogim badaniem. Prywatnie kosztuje zaledwie 40 zł.

Polichromazja – przyczyny

Polichromazja świadczy o występowaniu we krwi retikulocytów, czyli niedojrzałych jeszcze form erytrocytów. W szpiku kostnym młode erytroblasty ortochromatyczne pozbywają się jądra komórkowego i stając się retikulocytami, przechodzą do krwiobiegu. Z reguły dojrzałe retikulocyty pozostają w szpiku kostnym przez 3 dni, a we krwi obwodowej są obecne przez 1 dzień. Nazwa „retikulocyt” wywodzi się od struktury podobnej do siateczki. W większości przypadków polichromazja nie jest więc zjawiskiem niepokojącym czy patologicznym, ponieważ we krwi obwodowej każdego człowieka znajduje się pewna ilość retikulocytów, zanim jeszcze przekształcą się one w dorosłą, dojrzałą formę erytrocytów.

Wartość referencyjna bezwzględnej liczby retikulocytów we krwi u osób zdrowych mieści się w przedziale 20 000-100 000/µl. Przy użyciu metod mikroskopowych zliczany jest dodatkowo ich odsetek, który wynosi z reguły 0,5-1,5%.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Retikulocyty i ich znaczenie, Sysmex Educational Enhancement and Development, Styczeń 2016.
  2. Chełstowska M., Warzocha K., Objawy kliniczne i zmiany laboratoryjne w diagnostyce różnicowej niedokrwistości, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 3/2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.