Opatrunek Desaulta to specjalna orteza wykonywana zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Jej celem jest unieruchomienie ramienia i obręczy barkowej po kontuzjach czy urazach ortopedycznych, które podczas rehabilitacji i leczenia wymagają zachowania przywiedzenia kończyny górnej i zgięcia jej w stawie łokciowym.
Opatrunek Desaulta – zastosowanie
Kamizelka ortopedyczna Desaulta wspomaga nie tylko leczenie urazów samego stawu ramiennego, ale i urazów całej obręczy barkowej czy stawu łokciowego. Jej pomoc jest nieoceniona, aby utrzymać bierne przywiedzenie kończyny górnej i zgięcie w łokciu, co stwarza optymalne warunki do gojenia się tkanek. Opatrunek Desaulta jest więc pomocny w leczeniu:
- stanów zapalnych;
- zmian zwyrodnieniowych wymagających odciążenia kończyny górnej;
- zwichnięć stawu barkowo-obojczykowego lub stawu mostkowo-obojczykowego;
- zwichnięć stawu ramiennego lub stawu łokciowego;
- złamań podgłowowych kości ramiennej, jeśli nie wymagają zaopatrzenia operacyjnego;
- złamań obojczyka lub łopatki;
- uszkodzenia stożków rotatorów, torebki, więzadeł i ścięgien okolicy stawu ramiennego lub stawu łokciowego.
Najczęściej jednak opatrunek Desaulta stosuje się po wybiciu barku. Po jego ponownym nastawieniu rekomenduje się unieruchomienie w tej sposób kończyny na około 4 tygodnie.
Jak działa opatrunek Desaulta?
Opatrunek Desaulta umożliwia ustalenie ramienia w przywiedzeniu i rotacji wewnętrznej, pozwalając jednocześnie na regulację zgięcia w stawie łokciowym w zakresie od 90 do 120 stopni. Posiada również element zabezpieczający dłoń – można ją w niego swobodnie włożyć i odciążyć, przez co dłoń nie zwisa bezwładnie poza opatrunkiem. Opatrunek Desaulta obejmuje zakresem swojego działania również część pleców. Stabilizuje tym samym obojczyk i łopatkę.
Na samym początku stosowano miękki opatrunek Desaulta, czyli wykonany z bandaży. Wraz z upływem czas wprowadzono jednak jego modyfikację, aby w jeszcze większym stopniu zapewnić choremu stabilność. Zaczęto stosować gipsowy opatrunek Desaulta. Ma on jednak swoje wady, ponieważ jest ciężki i nie można go zdjąć. Do tego znacznie utrudnia ruchy klatki piersiowej, a więc i oddychanie. Jeśli kontuzja nie wymaga stałego, dłuższego unieruchomienia, nie zaleca się jego stosowania. Tym bardziej, że coraz chętniej wykorzystuje się alternatywy dla unieruchomień gipsowych.
Kto zakłada opatrunek Desaulta?
Jeśli konieczne jest założenie gipsowego opatrunku Desaulta, zajmują się tym specjaliści i medycy na oddziale ratunkowym. Z kolei przy wykorzystaniu miękkiego opatrunku Desaulta rozwiązań jest kilka. Może go założyć personel medyczny na zalecenie lekarza u pacjenta po operacji, można jednak zakupić go samodzielnie i udać się do fizjoterapeuty, bądź do doświadczonego sprzedawcy w sklepie ortopedycznym.
Istnieje możliwość refundacji tego opatrunku. Należy postarać się o wniosek, który wystawia się jeszcze na SOR, w oddziale szpitalnym lub w specjalistycznej poradni. Jeśli zakupimy opatrunek Desaulta do 150 zł, osobom dorosłym przysługuje zwrot 90% poniesionych kosztów, zaś dzieciom 100%.
Jak założyć miękki opatrunek Desaulta?
Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest założenie opatrunku przez doświadczoną i przeszkoloną osobę. Jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, należy poradzić sobie samemu. Najlepiej zakładać go w pozycji stojącej, ewentualnie siedzącej. Skóra powinna być czysta i sucha, aby uniknąć ewentualnych odparzeń i podrażnień. Profilaktycznie można umieścić pod pacha wałek z ligniny, aby zbierał pot. Następnie przywodzimy ramię i przystawiamy przedramię do klatki piersiowej w linii poziomej. Staw łokciowy powinien być więc zgięty do kąta około 90 stopni. Teraz wystarczy przejść do bandażowania – musimy poszukać kogoś do pomocy. Przy użyciu elastycznego bandaża owijamy kończynę górną przez bark i plecy, aby ją maksymalnie ustabilizować. Wykorzystujemy technikę opatrunku kłosowego.
Wygodniejszą i bezpieczniejszą opcją będzie jednak kupno gotowego miękkiego opatrunku Desaulta, który wystarczy w prosty sposób założyć zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Ciesielczyk B., Nowik M., Wyniki leczenia zachowawczego złamania bliższej nasady kości ramiennej u chorych w wieku podeszłym, Nowiny Lekarskie, 6/2007.
- Fedak M., Jaciubek M., Bandażowanie, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.