Szukaj
Szukaj

Kule ortopedyczne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kule ortopedyczne to akcesoria stosowane do wspomagania chodu osób niepełnosprawnych i tych, które z różnych względów nie są w stanie prawidłowo chodzić. Zwiększają płaszczyznę podparcia i jednocześnie stanowią wsparcie dla kończyn górnych. Dzięki temu poprawia się także równowaga podczas przemieszczania się.

Kule ortopedyczne

Kule ortopedyczne – zastosowanie

Kule ortopedyczne najczęściej stosujemy przy:

  • porażeniu kończyn dolnych;
  • amputacjach w obrębie kończyn dolnych;
  • chorobach reumatologicznych;
  • postępujących chorobach autoimmunologicznych;
  • złamaniach i kontuzjach kończyn dolnych.

Wskazania mogą być jednak różne. Podczas wyboru odpowiednich kul warto kierować się przede wszystkim swoimi możliwościami funkcjonalnymi i chorobą podstawową. Do wyboru mamy bowiem 2 podstawowe rodzaje kul ortopedycznych:

  • kule pachowe;
  • kule łokciowe.

Kule łokciowe a kule pachowe

Kule ortopedyczne łokciowe stanowią podparcie dla ręki i 1/3 bliższej części przedramienia. Mankiet będący podporą dla przedramienia może mieć różny kształt – kulisty, otwarty lub zaciskający się sprężyście. To najczęściej wybierany rodzaj kul ze względu na ich poręczność, lekkość i funkcjonalność.

Z kolei kule ortopedyczne pachowe przeznaczone są głównie dla pacjentów z dysfunkcjami rąk lub wymagających oparcia ciężaru ciała na barkach (np. gdy wskutek amputacji kończyny górnej niemożliwe jest korzystanie z wersji łokciowej). Są mniej popularne z tego względu, że ciężar ciała musi skupiać się na barku.

Wybór odpowiednich kul jest bardzo ważny, ponieważ niepoprawny spowoduje dolegliwości bólowe i dyskomfort. Przemieszczanie się nie będzie tak ergonomiczne, a pacjent zniechęci się do wszelkich aktywności.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak wybrać kule ortopedyczne?

Aby dobrać idealne kule ortopedyczne podczas zakupów należy zwracać uwagę na kilka szczegółów:

  • wytrzymałość – zwykle wyrażana w kilogramach możliwego obciążenia. Mając na uwadze fakt, że na kulach opieramy ciężar całego ciała i że będziemy je użytkować przez dłuższy czas, kule muszą być solidne i wytrzymałe;
  • rodzaj rękojeści – odpowiada głównie za komfort użytkowania. Do wyboru mamy np. miękką rączkę lub zamkniętą obejmę;
  • zakres regulacji wysokości – kule łokciowe ustawiamy na takiej wysokości, aby ręka trzymająca rękojeść znajdowała się na wysokości biodra. Łokieć powinien być przy tym lekko zgięty;
  • waga kul ortopedycznych – jako że kule podnosimy przy każdym kroku, powinny być nie tylko wytrzymałe, ale i lekkie i zwinne. Standardowo kule wykonuje się z aluminium, co zapewnia obie te cechy. Zwykle waga jednej nie przekracza 0,8 kg;
  • akcesoria dodatkowe – kule ortopedyczne powinny być dodatkowo zaopatrzone w antypoślizgowe nakładki czy elementy odblaskowe. Ich celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa.

Długość kul ortopedycznych dobiera się w pozycji stojącej z kończyną górną zgiętą w stawie łokciowym pod kątem około 30 stopni. Chory trzyma uchwyt kuli opierając się o podłoże kilka centymetrów przed noskiem buta po stronie zewnętrznej. Alternatywną metodą dopasowania jest pomiar odległości od wierzchołka krętarza wielkiego kości udowej do podłoża Warto wybierać kule ortopedyczne w konsultacji z doświadczonym fizjoterapeutą lub sprzedawcą w sklepie ortopedycznym.

Zobacz również: Chodzik rehabilitacyjny.

Zasady korzystania z kul ortopedycznych

Wbrew pozorom chodzenie o kulach nie jest proste i wymaga nauki. Zdarza się, że mimo tygodni korzystania z nich zauważamy błędy. O czym warto więc wiedzieć? Jeśli to możliwe, najlepiej korzystać z dwóch kul jednocześnie, aby równomiernie rozkładać obciążenie. Dodatkowo chód jest wtedy najbardziej zbliżony do tego fizjologicznego. Jeśli jednak korzystamy tylko z jednej kuli, należy trzymać ją po stronie nogi zdrowej. Kule zawsze poruszają się wspólnie z rehabilitowaną kończyną, przy czym ich rozstaw powinien być tylko nieco szerszy od szerokości bioder.

Zobacz również: Chodzenie o kulach.

Należy znać również zasady chodzenia po schodach. Wchodząc na nie najpierw stawiamy na stopniu zdrową kończynę dolną, następnie dostawiamy chorą nogę wraz z kulami. Natomiast podczas schodzenia ze schodów najpierw stawiamy chorą kończynę dolną wraz z kulami, a dopiero później dostawiamy nogę zdrową.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lizak D., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Kochman M., Zaopatrzenie w środki pomocnicze i wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi – ocena regulacji prawnych.
  2. Nowakowski A., Rohde L., Rohde A., Król J., Zaopatrzenie ortopedyczne i protezowanie, Wydawnictwo Exemplum, Poznań 2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *