Szukaj

Wkładki ortopedyczne

Spis treści

Fizjo Med Sport Fizjoterapia Konferencja

Reklama

Wkładki ortopedyczne to wyroby medyczne mające na celu wsparcie zdrowia i biomechaniki stóp, zaprojektowane głównie celem amortyzacji tych części ciała i przywrócenie im właściwej pozycji. Niekiedy wkładki mają na celu nie tyle oddziaływać na same stopy, ile wyrównać długość kończyn dolnych, jeśli jest to skrócenie strukturalne. W każdym przypadku przed kupnem wkładek ortopedycznych zalecana jest jednak wizyta u fizjoterapeuty.

Wkładki ortopedyczne

Wkładki ortopedyczne

Wkładki ortopedyczne są wartościowym, skutecznym akcesorium fizjoterapeutycznym w przypadku każdego fizjoterapeuty pracującego ze stopami, wadami postawy i przypadkami ortopedycznymi dotyczącymi kończyn dolnych, choć nie tylko. To wsparcie wielu fizjoterapeutów dziecięcych, gdzie stopa małego pacjenta dopiero się rozwija i nierzadko potrzebuje uzupełnienia.

Najczęściej w budowie wkładek ortopedycznych wyróżnić można warstwę zewnętrzną, środkową oraz wewnętrzną. Warstwa zewnętrzna odpowiada za pokrycie całości. Składa się z tkaniny bawełnianej, syntetycznej lub mikrofibry, przy czym powinien być to materiał antybakteryjny oraz utrzymujący prawidłową cyrkulację powietrza. Warstwa środkowa i amortyzuje wstrząsy, dlatego zazwyczaj składa się z pianki, lateksu lub żelu silikonowego. Z kolei warstwa wewnętrzna, stabilizująca, to najczęściej korek lub włókno węglowe. W budowie wkładki wyróżnia się też elementy korekcyjne. Są to na przykład różnego rodzaju podparcia łuku podłużnego i poprzecznego stopy bądź kliny wpływające na korekcję ustawienia pięty.

Zobacz również: Ból w pięcie.

Wkładki ortopedyczne – działanie

Wkładki ortopedyczne mogą wywierać na organizm człowieka wiele efektów, w zależności od tego, jaka jest ich budowa i w jakim celu mają być użyte. W dzisiejszych czasach rynek wkładek jest na tyle mocno rozbudowany, że dobiera się je często indywidualnie do potrzeb pacjenta, po wcześniejszym wykonaniu specjalistycznych badań komputerowych stóp. Wyróżniamy wkładki lecznicze (korekcyjne) oraz wkładki profilaktyczne (podtrzymujące stan zdrowia, chroniące przed rozwojem powikłań i schorzeń). Bardzo często wkładki ortopedyczne:

Patronite
Patronite
  • wyrównują długość kończyn dolnych (wcześniej jednak na podstawie RTG pomiarowego kończyn dolnych należy upewnić się, że skrócenie rzeczywiście jest strukturalne, a nie funkcjonalne (przy którym wkładki są wręcz przeciwwskazane i nasilają dysbalans mięśniowy);
  • odciążają stawy skokowo-goleniowe, stawy kolanowe i stawy biodrowe, a tym samym korzystnie wpływają na stan kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowo-krzyżowym;
  • pozwalają korygować wady postawy, nie tylko w obrębie samych stóp (np. stopa końska, stopa szpotawa, płaskostopie), ale i w obrębie kolan (kolana koślawe, kolana szpotawe), bioder czy kręgosłupa;
  • poprawiają prawidłowe ustawienie stop, a więc bezpośrednio wpływają na biomechanikę chodu w momencie, w którym jest ona zaburzona;
  • są wsparciem przy wielu przypadkach reedukacji chodu.

Zobacz również: Reedukacja w fizjoterapii.

Wkładki ortopedyczne są z reguły wykonane z silikonu lub miękkiego żelu. W związku z tym bez problemu dopasowują się do anatomicznego kształtu stopy. W efekcie tego ból podczas chodzenia nie pojawia się lub jest mniejszy niż bez użycia wkładek. Niektóre modele wkładek mogą mieć wręcz na swojej powierzchni pierścienie masujące, których celem jest zapobieganie powstawaniu zgrubień na podeszwie stopy.

Wkładki ortopedyczne – wskazania

Wkładki ortopedyczne mają wiele wskazań. Nie trzeba zmagać się z chorobami, schorzeniami i problemami zdrowotnymi, aby z nich korzystać. Podstawowe wskazania medyczne obejmują jednak:

Wkładki ortopedyczne mogą mieć też zastosowanie po operacjach chirurgicznych w obrębie stóp, aby w pierwszych fazach powrotu do zdrowia i sprawności lekko je odciążać oraz amortyzować. Można je zakupić w każdym sklepie ortopedycznymi, a nawet mogą być przygotowane indywidualnie w gabinecie fizjoterapeuty.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bac A., Jankowicz-Szymańska A., Liszka H., Kaczor S., Fizjoterapia w dysfunkcjach stopy i stawu skokowo-goleniowego u dorosłych. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. https://carolina.pl/ygygnygn/2021/08/CMC_Wkladki-ortopedyczne_zdrowe-wsparcie-nie-tylko-dla-stop_pdf.pdf.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.