Szukaj

Zakresy ruchu w stawach

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zakresy ruchu w stawach mierzone są z pozycji naturalnego zera, które zostaje uzyskane podczas, gdy pacjent znajduje się w pozycji anatomicznej. Ruchy dzielą się na bierne, czyli te wykonywane tylko i wyłącznie przez fizjoterapeutę (bez pomocy pacjenta) oraz czynne, czyli takie, które wykonuje pacjent.

Zakresy ruchu w stawach

Zarówno bierne jak i czynne ruchy pozwalają fizjoterapeucie na ocenienie stopnia ruchu w danym stawie oraz wskazanie różnicy miedzy biernym, a czynnym ruchem. To z kolei może wzmocnić prawdopodobieństwo założonej przez fizjoterapeutę diagnozy dotyczącej urazu. Ważne jest, aby zawsze porównywać uszkodzoną cześć ciała do zdrowej, np. zdrowy staw kolanowy w stosunku do uszkodzonego oraz zwracać uwagę na następujące czynniki:

  • zakresy ruchu w stawach
  • ból
  • opór podczas ruchu
  • skurcz mięśni

Ruchy bierne a uraz

Podczas wykonywania ruchów biernych ważne jest, aby pacjent całkowicie pozwolił fizjoterapeucie na samodzielne poruszanie danym stawem. Czynniki takie jak odpowiednia pozycja ciała w trakcie wykonywania ruchu, prawidłowy uchwyt kończyny pacjenta, stabilne podparcie, odpowiednia prędkość wykonywania ruchu oraz jego zakres w znacznym stopniu ułatwią to zadanie. Jednak podczas tych ruchów nie można w całości wykluczyć uszkodzenia mięśni i innych tkanek, gdyż  np. w końcowym zakresie ruchu mięsień może zostać rozciągnięty i to właśnie może prowadzić do pojawiania się bólu.

Ruchy czynne a uraz

W trakcie ruchów czynnych, oprócz stawów prace wykonują także mięśnie i nerwy. Ból w trakcie tego ruchu nakierowuje fizjoterapeutę w stronę lokalizacji urazu, ale nie wskaże jej dokładnego miejsca. Wszystko dlatego, że zarówno mięsień, nerw, więzadło i inne tkanki miękkie mogą wówczas wywoływać objawy z jakimi pacjent się zmaga. W takim przypadku zadaniem fizjoterapeuty będzie wykonanie dodatkowych testów funkcjonalnych.

Zdrowy a uszkodzony staw

Staw uznany jest za zdrowy jeśli pacjent bez żadnych objawów może wykonać pełny zakres ruchu oraz gdy podczas ruchów biernych fizjoterapeuta uzna, że końcowy zakres  (opór) jest normalny. Z kolei uszkodzony staw objawia się zbyt małym, bądź nadmiernym zakresem ruchu w porównaniu do zdrowego. Podczas testu u pacjenta mogą pojawić się odczucia bólowe lub skurcz mięśni angażujących się w trakcie ruchu badanego stawu. Jednak jednym z najważniejszych dowodów na to, że staw jest źródłem urazu jest to, że podczas wykonywania ruchów biernych, ruchów czynnych, mobilizacji stawu oraz jego palpacji wywoływane są objawy z jakimi pacjent się zmaga.

Zakresy ruchu w stawach

Poniżej przedstawione zostały ruchy jakie powinny być testowane w poszczególnych częściach ciała, a także normy zakresów ruchu w stawach (czytaj więcej o SFTR):

zgięcie (40′), wyprost (40′), skłon boczny (45′), rotacja (50′)

  • kręgosłup piersiowo-lędźwiowy:

zgięcie (85′), wyprost (30′), skłon boczny (30′), rotacja (50′)

  • obręcz kończyny górnej:

zgięcie (170′), wyprost (50′), odwodzenie (170′), przywodzenie (0′), zgięcie horyzontalne (135′), wyprost horyzontalny (30′) rotacja zewnętrzna przy F90 (90′), rotacja wewnętrzna przy F90 (80′)

zgięcie (150′), wyprost (0′), nawracanie / pronacja (80′), odwracanie / supinacja (90′)

tubapay
tubapay
  • staw promieniowo- nadgarstkowy:

zgięcie (60′), wyprost (50′), odwracanie promieniowe (20′), odwracanie łokciowe (30′)

  • staw nadgarstkowo-śródręczny I:

zgięcie (15′), wyprost (30′), odwodzenie (40′), przywodzenie (0′), odprowadzanie (20′), obwodzenie (90′)

  • staw śródreczno-palicowy I:

zgięcie (50′), wyprost (5′)

  • staw śródręczno-palcowy II-V:

zgięcie (90′), wyprost (30′), odwodzenie (zmienne), przywodzenie (zmienne)

  • staw międzypaliczkowy I:

zgięcie (85′), wyprost (15)

  • stawy międzypaliczkowe bliższe II-V:

zgięcie (100′), wyprost (0′)

  • stawy międzypaliczkowe dalsze II-V:

zgięcie (80′), wyprost (0′)

zgięcie (125′), wyprost (15′), odwodzenie (45′), przywodzenie (25′), rotacja zewnętrzna przy S90 (45′), rotacja wewnętrzna przy S90 (45′)

zgięcie (130′), wyprost (0′)

  • staw skokowo-goleniowy i stawy stępu:

zgięcie (45′- 50′), wyprost (20′), nawracanie (20′), odwracanie (40′)



Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.