Szukaj
Szukaj

Goniometr

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Goniometr to najprostsze narzędzie stosowane w medycynie do pomiaru zakresu ruchu w stawie. Posiada podziałkę od 0 do 360 stopni. Pisząc w skrócie można stwierdzić, że goniometr jest najprostszym urządzeniem służącym do pomiaru kątów.

goniometr

Goniometr – budowa

W budowie goniometru wyróżniamy dwa ramiona:

  • ruchome;
  • nieruchome.

Oba wychodzą z okręgu z podziałką. Ramię ruchome porusza się swobodnie, natomiast ramię nieruchome spoczywa w punkcie 0 stopni. Każdy goniometr posiada podziałkę od 0 do 360 stopni.

Zastosowanie

Goniometr używany jest do sprawdzenia zakresu ruchomości w stawach, czy nie ma niedomagań, przykurczów oraz po dłuższym unieruchomieniu do określenia postępów podczas rehabilitacji. Bardzo często pomiaru takiego dokonuje się po urazach i kontuzjach ortopedycznych celem określenia zaburzeń ruchomości. Czynność powtarza się w trakcie usprawniania, aby sprawdzać na bieżąco czy są postępy. Jeśli nie, stanowi to wskazówkę, aby zmienić plan terapeutyczny.

Sposób użycia

Użycie goniometru jest bardzo proste, należy tylko wiedzieć, jak posługiwać się ramionami i jak odczytywać wynik. Centrum goniometru ustawiamy w określonym miejscu dla każdego stawu np. w stawie biodrowym centrum stanowi krętarz większy kości udowej. Podczas wykonania pomiaru zgięcia pacjent leży tyłem (na plecach). Ramie nieruchome skierowane jest równolegle do tułowia, a ramię ruchome podąża za udem mierząc zakres ruchu.

Patronite
Patronite

Z kolei w przypadku stawu ramiennego oceniając wznos kończyny górnej poprzez zgięcie centrum goniometru ustawia się w okolicy guzka większego kości ramiennej. Skala urządzenia skierowana jest w przód, z kolei oba ramiona ułożone są wzdłuż osi długiej ramienia i celują na nadkłykieć boczny kości ramiennej. W efekcie ramię ruchome podąża za kończyną górną mierząc zakres ruchomości.

Zobacz również: Czynny zakres ruchu, bierny zakres ruchu.

Czym jest goniometria?

Goniometria jest metodą oceniającą zakres ruchomości w stawach, a jej podstawowym urządzeniem jest właśnie goniometr. Istnieją pewne wytyczne, do których należy się stosować podczas takiego badania. Jest to określenie:

  • pozycji członu, np. goleni, w wybranym układzie odniesienia;
  • pozycji członów sąsiednich, np. dla pomiaru goleni względem uda określa się pozycję uda względem miednicy i stopy względem goleni;
  • w jakiej płaszczyźnie ciała odbywa się ruch, co jest niezbędne zwłaszcza dla stawów dwu- i trzyosiowych;
  • innego układu odniesienia.

Należy wiedzieć, że wszystkie wyniki uzyskane za pomocą goniometru zapisuje się w systemie SFTR, który obejmuje wszystkie możliwe płaszczyzny pomiaru – czołową, strzałkową, horyzontalną i rotacyjną. Dzięki takiemu zapisowi wyniki będą przejrzyste.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Stiler S., Wyszyński S., Piotrkowicz J., Federowicz P., Porównanie pomiaru zakresu ruchu mierzonego za pomocą autorskiej aplikacji mobilnej oraz goniometru tradycyjnego, Inżynieria Biomedyczna, 2/2016.
  2. Milanowska K., Dega W., Rehabilitacja Medyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.