Szukaj
Szukaj

Aqua aerobik

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Aqua aerobik to aktywność fizyczna polecana każdemu, bez względu na wiek czy płeć. Coraz częściej tego typu ćwiczenia wprowadza się do terapii osób przewlekle chorych. Zajęcia przypominają zwykły aerobik, są jednak mniej męczące, ponieważ woda zmniejsza wysiłek mięśni konieczny do wykonania ruchu nawet do 1/10. Odciąża stawy, które przestają boleć, a wywierając napór na ciało wpływa pozytywnie na krążenie oraz przyspiesza metabolizm, pomagając spalić tkankę tłuszczową.

Aqua aerobik

Na czym polega aqua aerobik?

Aqua aerobik to zwykły aerobik (ćwiczenia oparte na dostarczaniu dużej ilości tlenu do komórek, a więc głównie ćwiczenia tlenowe) wykonywany jednak w środowisku wodnym. Dzięki temu stawy są odciążone, a wykonywanie jakichkolwiek ruchów łatwiejsze. Wszystko przez to, że woda wypiera ciało. Jednocześnie utrudnione staje się szybkie wykonywanie ruchów, ponieważ trzeba pokonać opór wody. Tak specyficzne warunki sprawiają, że system ćwiczeń nadaje się dla każdego, u kogo nie pojawiają się przeciwwskazania do ćwiczeń w wodzie. Aqua aerobik może mieć różne formy:

 • zumba – ćwiczenia poprzez choreografię taneczną;
 • ABT – ćwiczenia skupiające się na dolnych partiach ciała, zwłaszcza brzuchu, pośladkach i udach;
 • TBC – ćwiczenia ogólnorozwojowe, łączące elementy cardio i wzmacniające.

Zajęcia trwają zazwyczaj 30-50 minut. W tym czasie osoba prowadząca tego typu aerobik znajduje się zazwyczaj na brzegu basenu i wykonuje ćwiczenia, które powinny być naśladowane przez osoby znajdujące się w wodzie. Dzięki temu każdy bardzo dokładnie widzi, co powinien robić. Aby umilić zajęcia, aqua aerobik odbywa się przy muzyce.

Aqua aerobik – wskazania

Aqua aerobik może być elementem rehabilitacji w przypadku następujących problemów zdrowotnych:

 

Ćwiczenia w wodzie bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku kobiet ciężarnych, jak również dzieci (w tym przewlekle chorych, np. z mózgowym porażeniem dziecięcym czy z autyzmem) oraz seniorów. Osoby starsze z pewnością docenią fakt, że w warunkach wodnych znacznie zmniejsza się ryzyko ewentualnych kontuzji wskutek przewrócenia się. Uczestnicy o słabo wykształconym gorsecie mięśniowym, mogą w wodzie poruszać się swobodnie, co wpływa również pozytywnie na aspekt psychiczny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Aqua aerobik sprawdzi się również w przypadku osób zdrowych, ponieważ pomaga modelować ciało, wzmacniać mięśnie i stymulować wytrzymałość w przyjemnych warunkach. To coś innego niż tradycyjne ćwiczenia, dlatego dużo osób z wielką chęcią próbuje takiej formy aktywności.

Aqua aerobik w ciąży

Aqua aerobik świetnie sprawdzi się w przypadku kobiet w ciąży. Stanowi formę odpoczynku fizycznego i psychicznego, uelastycznia skórę narażoną na powstawanie rozstępów oraz pozwala odpocząć tak obciążonym w ostatnich miesiącach stawom. Aqua aerobik nie jest jednak zalecany w przypadku ciąży zagrożonej. Chodzi głównie o ciężkie hipotrofie płodu, wielowodzie i małowodzie, przodujące łożysko, krwawienia w przebiegu ciąży oraz nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą. Przed ćwiczeniami warto uzyskać zielone światło od ginekologa.

Aqua aerobik – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do aqua aerobiku są:

 • niestabilna choroba wieńcowa;
 • niewyrównana cukrzyca;
 • infekcja przebiegająca z gorączką;
 • silne zaburzenia rytmu serca;
 • otwarte rany skóry, świeże rany pooperacyjne, świeże oparzenia, odmrożenia i odleżyny;
 • alergia na chlor;
 • niekontrolowana padaczka;
 • choroby zakaźne;
 • wady zastawek mięśnia sercowego;
 • skrajna otyłość powyżej 40 BMI.

 

Pozostałe problemy zdrowotne warto skonsultować ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń. Uważa się jednak, że ćwiczenia w wodzie są bezpieczne, nierzadko nawet bezpieczniejsze niż te wykonywane na zwykłej sali gimnastycznej.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Piotrowska E., Aqua fitness. Wprowadzenie metodyczne, Wydawnictwo AWF, Warszawa 2013.
 2. Dargatz T., Rowekamp A., Aqua Fitness. Gelenkschonende Wassergymnastik für mehr Ausdauer, Beweglichkeit und Kraft: Über 85 Aqua-Fitness-Übungen mit Bildern & detaillierter Anleitung. 12 fertige Trainingspläne für jedes Level, 2021.
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *