Szukaj

Ginekolog

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ginekolog to specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Dba o zdrowie kobiet niezależnie od ich wieku. Ginekolog znajduje się na liście lekarzy specjalistów, do których nie wymaga się skierowania.

Ginekolog

Czym zajmuje się ginekolog?

Każda kobieta, która przekroczyła 16. rok życia lub rozpoczęła współżycie, powinna znajdować się pod stałą opieką lekarza ginekologa. W ramach konsultacji ginekologicznej wykonuje się m.in.:

  • zbieranie wywiadu lekarskiego;
  • badanie ginekologiczne, w tym cytologia;
  • USG transwaginalne (przezpochwowe);
  • badanie i USG piersi;
  • zlecenie badań dodatkowych.

Ginekolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich problemów układu płciowego kobiety, a często i układu moczowego (wiele problemów łączy ze sobą obydwa układy). Ponadto przepisuje recepty na środki antykoncepcyjne oraz leki. W przypadku kobiet w ciąży i starających się o dziecko, ginekolog prowadzi ciążę, wykonuje niezbędne badania dla poszczególnych trymestrów lub proponuje metody ułatwiające poczęcie dziecka.

Zobacz również: Osłabienie mięśni dna miednicy.

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Przebieg wizyty u tego specjalisty zależy głównie od powodu, dla którego pacjentka się zgłosiła. Zawsze na początku przeprowadza się szczegółowy wywiad. Pacjentka zostaje poproszona o podanie informacji dotyczących przebytych ciąż, ostatniej miesiączki czy ewentualnych objawów ze strony układu moczowo-płciowego. To ważna część konsultacji także z innego powodu – umożliwia stworzenie pozytywnej relacji między lekarzem a pacjentką, co w efekcie zmniejsza poziom stresu.

tubapay
tubapay

Wizyta u ginekologa obejmuje także USG ginekologiczne transwaginalne, czyli USG przezpochwowe. To podstawowe (i jednocześnie jedno z najważniejszych) badanie ginekologiczne, wykonywane podczas każdej wizyty, nawet tej profilaktycznej. Umożliwia dokładną ocenę grubości błon śluzowych macicy, jajników i zatoki Douglasa. Tego typu badania nie wykonujemy u dziewcząt i kobiet, które nigdy wcześniej nie współżyły. Kolejnym etapem wizyty jest cytologia (profilaktycznie poleca się ją raz na 3 lata) lub ewentualne zlecenie dodatkowych badań. Ponadto, w zależności od stanu zdrowia lub oczekiwań pacjentki lekarz przepisuje środki farmaceutyczne. Zwykle są to doustne tabletki antykoncepcyjne, chociaż przy infekcjach intymnych mogą to być globulki, maści czy płyny przeciwgrzybicze lub przeciwbakteryjne.

Kiedy konieczne są wizyty u ginekologa?

Konsultacja ginekologiczna jest wskazana przy pojawieniu się jakichkolwiek problemów układu rozrodczego, takich jak:

Wizyta u ginekologa wskazana jest także profilaktycznie przynajmniej raz w roku. Wczesne wykrycie ewentualnych problemów wiąże się z lepszym rokowaniem ich leczenia.

Zobacz również: Fizjoterapia uroginekologiczna.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. Pietryga M., Ultrasonografia w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo Exemplum, 2020.
  3. Skrzypulec-Plinta V., Drosdzol-Cop A., Ginekologia dziecięca i dziewczęca, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.