Szukaj
Szukaj

USG piersi

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

USG piersi jest badaniem wykonywanym w przypadku diagnostyki raka piersi. Pozwala na coraz dokładniejsze uwidacznianie zmian ogniskowych w piersiach i różnicowanie ich charakteru.

USG piersi

USG piersi – charakterystyka

Diagnostyka ultradźwiękowa jest stosunkowo niedroga, nie wymaga zastosowania promieniowania rentgenowskiego ani innych potencjalnie szkodliwych rodzajów promieniowania. Zalicza się za tym do bezpiecznych metod diagnostycznych, a przy tym charakteryzuje się wysoką skutecznością.

Zastosowanie

Tego rodzaju badanie pozwala na różnicowanie zmian litych i torbielowatych. Jako jedyna metoda pozwala ocenić diagnostykę przewodów mlecznych. Umożliwia także określenie charakteru i rozległości zmian, w tym również stref zlokalizowanych blisko ściany klatki piersiowej, które niekiedy trudno ocenić przy użyciu mammografii.

Z powyższych powodów USG piersi stało się istotnym uzupełnieniem mammografii. W praktyce klinicznej badanie często wykonuje się po mammografii przesiewowej, a przed ostatecznym badaniem metodą rezonansu magnetycznego.

Badanie ultrasonograficzne umożliwia w oparciu o kryteria diagnostyczne różnicowanie zmian litych i torbielowatych z wysoką dokładnością, sięgającą prawie 100%. Możliwe jest także różnicowanie zmian litych o charakterze łagodnym i złośliwym.

USG przy zabiegach

Przy pomocy USG można ponadto wykonać następujące procedury zabiegowe:

 • aspiracja torbieli;
 • drenaż ropnia;
 • biopsje;
 • oznaczenie węzła wartowniczego;
 • leczenie nowotworów;
 • dokładna lokalizacja pola operacyjnego małych zmian przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Wskazania

Badanie USG jest samodzielną metodą diagnostyczną kobiet młodych do około 40 roku życia. W grupie tej mammografia nie jest przeciwwskazana, jednak należy do metod nieskutecznych ze względu na gęstą gruczołową budowę piersi.

Na badanie USG powinny zdecydować się kobiety, które:

 • odczuwają dolegliwości bólowe w obrębie piersi lub dołów pachowych;
 • badaniem palpacyjnym stwierdziły zmiany w tkance;
 • wcześniej miały zdiagnozowane zmiany w obrębie piersi;
 • posiadają obciążającą historię rodzinną w kierunku raka piersi i innych chorób kobiecych;
 • stosują terapie hormonalne;
 • zauważyły wydzielinę wyciekającą z brodawek sutkowych;
 • ze względu na ciążę nie mogą poddać się innym badaniom diagnostycznym.

Dodatkowo na badanie USG powinny się kierować kobiety posiadające niewielkie piersi, ponieważ w ich przypadku mammografia będzie nieprzyjemna i nie do końca skuteczna.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Pielęgnacja piersi – jak dbać o biust?

Przeciwwskazania

Praktycznie nie ma przeciwwskazań do wykonania badania ultrasonograficznego, ponieważ zalicza się je do metod bezpiecznych i nieinwazyjnych. Do wykonania stosuje się bezpieczne fale ultradźwiękowe, a nie jak np. w przypadku mammografii promieniowania rentgenowskiego. Z tego względu na USG mogą się zdecydować nawet kobiety w ciąży czy karmiące piersią.

Metodyka badania

Każde badanie diagnostyczne gruczołu piersiowego powinno być poprzedzone badaniem lekarskim, które musi zawierać dwie części:

 • rzetelnie zebrany wywiad;
 • badanie przedmiotowe.

Badanie przedmiotowe należy wykonać w dwóch pozycjach – siedzącej i leżącej. W trakcie badania ocenia się symetrię gruczołów piersiowych, wygląd skóry i brodawki sutkowej, a także sprawdza się doły pachowe i okolicę nad- oraz podobojczykową.

W trakcie badania lekarz posługuje się podziałem piersi na kwadranty. Kobieta znajduje się w pozycji leżącej na plecach, a lekarz rozsmarowuje na badanej okolicy żel do USG. Następnie za pomocą specjalnej głowicy przesuwa się po skórze i obserwuje obraz na monitorze. W trakcie badania można ocenić dodatkowo szerokość przewodów mlekowych i strukturę gruczołu sutkowego.

W lokalizacji zmian ogniskowych należy korzystać ze schematu tarczy zegara i podać dodatkowo współrzędne w milimetrach:

 • odległość od brodawki lub otoczki brodawki;
 • głębokość od powierzchni skóry.

W przypadku stwierdzenia zmian patologicznych opis badania powinien zawierać dokumentację zdjęciową.

Badanie dopplerowskie

Przy okazji wykonywania USG można wykonać także badanie dopplerowskie, które umożliwi ocenę przepływu krwi, jego kierunek i prędkość w naczyniach piersiowych.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Jakubowski W., Dobruch-Sobczak K., Migda B., Błędy i pomyłki w diagnostyce ultrasonograficznej piersi, Journal of Ultrasonography, 12/2012.
 2. Kornafel J., Rak piersi, Wydawnictwo Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawa 2011.
 3. Jakubowski W., Dobruch-Sobczak K., Migda B., Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego – aktualizacja. Badanie sonomammograficzne, Journal of Ultrasonography, 12/2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *