USG piersi jest badaniem wykonywanym w przypadku diagnostyki raka piersi. Pozwala na coraz dokładniejsze uwidacznianie zmian ogniskowych w piersiach i różnicowanie ich charakteru.
USG piersi – charakterystyka
Diagnostyka ultradźwiękowa jest stosunkowo niedroga, nie wymaga zastosowania promieniowania rentgenowskiego ani innych potencjalnie szkodliwych rodzajów promieniowania. Zalicza się za tym do bezpiecznych metod diagnostycznych, a przy tym charakteryzuje się wysoką skutecznością.
Zastosowanie
Tego rodzaju badanie pozwala na różnicowanie zmian litych i torbielowatych. Jako jedyna metoda pozwala ocenić diagnostykę przewodów mlecznych. Umożliwia także określenie charakteru i rozległości zmian, w tym również stref zlokalizowanych blisko ściany klatki piersiowej, które niekiedy trudno ocenić przy użyciu mammografii.
Z powyższych powodów USG piersi stało się istotnym uzupełnieniem mammografii. W praktyce klinicznej badanie często wykonuje się po mammografii przesiewowej, a przed ostatecznym badaniem metodą rezonansu magnetycznego.
Badanie ultrasonograficzne umożliwia w oparciu o kryteria diagnostyczne różnicowanie zmian litych i torbielowatych z wysoką dokładnością, sięgającą prawie 100%. Możliwe jest także różnicowanie zmian litych o charakterze łagodnym i złośliwym.
USG przy zabiegach
Przy pomocy USG można ponadto wykonać następujące procedury zabiegowe:
- aspiracja torbieli;
- drenaż ropnia;
- biopsje;
- oznaczenie węzła wartowniczego;
- leczenie nowotworów;
- dokładna lokalizacja pola operacyjnego małych zmian przed planowanym zabiegiem operacyjnym.
Wskazania
Badanie USG jest samodzielną metodą diagnostyczną kobiet młodych do około 40 roku życia. W grupie tej mammografia nie jest przeciwwskazana, jednak należy do metod nieskutecznych ze względu na gęstą gruczołową budowę piersi.
Na badanie USG powinny zdecydować się kobiety, które:
- odczuwają dolegliwości bólowe w obrębie piersi lub dołów pachowych;
- badaniem palpacyjnym stwierdziły zmiany w tkance;
- wcześniej miały zdiagnozowane zmiany w obrębie piersi;
- posiadają obciążającą historię rodzinną w kierunku raka piersi i innych chorób kobiecych;
- stosują terapie hormonalne;
- zauważyły wydzielinę wyciekającą z brodawek sutkowych;
- ze względu na ciążę nie mogą poddać się innym badaniom diagnostycznym.
Dodatkowo na badanie USG powinny się kierować kobiety posiadające niewielkie piersi, ponieważ w ich przypadku mammografia będzie nieprzyjemna i nie do końca skuteczna.
Zobacz również: Pielęgnacja piersi – jak dbać o biust?
Przeciwwskazania
Praktycznie nie ma przeciwwskazań do wykonania badania ultrasonograficznego, ponieważ zalicza się je do metod bezpiecznych i nieinwazyjnych. Do wykonania stosuje się bezpieczne fale ultradźwiękowe, a nie jak np. w przypadku mammografii promieniowania rentgenowskiego. Z tego względu na USG mogą się zdecydować nawet kobiety w ciąży czy karmiące piersią.
Metodyka badania
Każde badanie diagnostyczne gruczołu piersiowego powinno być poprzedzone badaniem lekarskim, które musi zawierać dwie części:
- rzetelnie zebrany wywiad;
- badanie przedmiotowe.
Badanie przedmiotowe należy wykonać w dwóch pozycjach – siedzącej i leżącej. W trakcie badania ocenia się symetrię gruczołów piersiowych, wygląd skóry i brodawki sutkowej, a także sprawdza się doły pachowe i okolicę nad- oraz podobojczykową.
W trakcie badania lekarz posługuje się podziałem piersi na kwadranty. Kobieta znajduje się w pozycji leżącej na plecach, a lekarz rozsmarowuje na badanej okolicy żel do USG. Następnie za pomocą specjalnej głowicy przesuwa się po skórze i obserwuje obraz na monitorze. W trakcie badania można ocenić dodatkowo szerokość przewodów mlekowych i strukturę gruczołu sutkowego.
W lokalizacji zmian ogniskowych należy korzystać ze schematu tarczy zegara i podać dodatkowo współrzędne w milimetrach:
- odległość od brodawki lub otoczki brodawki;
- głębokość od powierzchni skóry.
W przypadku stwierdzenia zmian patologicznych opis badania powinien zawierać dokumentację zdjęciową.
Badanie dopplerowskie
Przy okazji wykonywania USG można wykonać także badanie dopplerowskie, które umożliwi ocenę przepływu krwi, jego kierunek i prędkość w naczyniach piersiowych.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki siewnej w płynie
Naturalny, nierafinowany, tłoczony na zimno olej otrzymywany z nasion czarnuszki siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Wykorzystuje się go przy różnego rodzaju problemach skórnych ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka (Nigella Sativa) w kapsułkach
Czarnuszka siewna to roślina, z której pozyskuje się olej o właściwościach potwierdzonych badaniami. W składzie zawiera m.in. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wytwarzać i musimy dostarczać Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jakubowski W., Dobruch-Sobczak K., Migda B., Błędy i pomyłki w diagnostyce ultrasonograficznej piersi, Journal of Ultrasonography, 12/2012.
- Kornafel J., Rak piersi, Wydawnictwo Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawa 2011.
- Jakubowski W., Dobruch-Sobczak K., Migda B., Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego – aktualizacja. Badanie sonomammograficzne, Journal of Ultrasonography, 12/2012.