Osłabienie mięśni dna miednicy to duży, lecz wciąż bagatelizowany problem kobiet (a także i mężczyzn) w każdym wieku. Choć kojarzy się on nam z przebytym porodem lub podeszłym wiekiem, może wystąpić nawet u młodych dziewcząt czy kobiet w wieku rozrodczym, jednak nigdy niebędących w ciąży. Konsekwencje są poważne – na ogół dopiero ich wystąpienie zmusza do poszukiwania profesjonalnej pomocy.
Z czego wynika osłabienie mięśni dna miednicy?
Mięśnie dna miednicy pełnią 3 podstawowe funkcje:
- zwierania – dzięki czemu jesteśmy w stanie utrzymywać mocz;
- rozwierania – co umożliwia odbycie stosunku seksualnego czy oddawanie moczu i stolca;
- podtrzymywania – ważne narządy miednicy mniejszej stale znajdują się na swojej pozycji.
Zaburzenie którejkolwiek składowej skutkuje pogorszeniem komfortu życia codziennego. Do osłabienia mięśni dna miednicy najczęściej dochodzi wskutek przebytych ciąż i porodów, ponieważ rosnący płód rozciąga tkanki miękkie brzucha i miednicy mniejszej, umożliwiając przejście dziecka przez kanał rodny podczas porodu. 9 miesięcy noszenia go wiąże się ze stałym obciążeniem mięśni dna miednicy. W grupie ryzyka znajdują się wszystkie kobiety rodzące, jednak w szczególności osłabiająco na mięśnie działają:
- ciąża mnoga;
- bardzo szybka akcja porodowa;
- duża masa urodzeniowa dziecka;
- duży obwód główki dziecka
- brak aktywności fizycznej przed ciążą i w jej trakcie.
Nie tylko ciąża i poród mogą doprowadzić do osłabienia mięśni dna miednicy. Zjawisko zauważa się także w następujących przypadkach:
- przewlekłe zaparcia i choroby jelit;
- przewlekłe choroby przebiegające z kaszlem, np. astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP);
- częste ćwiczenia siłowe związane z dźwiganiem ciężarów;
- częste użytkowanie trampolin, uprawianie sportów skocznościowych.
Badania wykazały, że znaczna większość kobiet w każdym wieku zmaga się z osłabieniem tych mięśni. Częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem.
Osłabienie mięśni dna miednicy – objawy
Początkowo, na ogół w młodym wieku, osłabienie mięśni dna miednicy nie powoduje żadnych dolegliwości. Sporadycznie może pojawić się nietrzymanie moczu, czyli wyciek kilku kropelek moczu podczas śmiania się czy aktywności fizycznej. Jeśli na tym etapie nie podejmiemy żadnych działań, osłabione mięśnie mięśnie dna miednicy doprowadzą do:
- bolesnych miesiączek zastoinowych;
- braku satysfakcji ze stosunków seksualnych;
- obniżenia narządów miednicy mniejszej;
- hemoroidów;
- uczucia zalegania ciała obcego w pochwie;
- nietrzymania moczu, gazów i stolca;
- dolegliwości bólowych miednicy mniejszej;
- trudności z zajściem w ciążę.
To tylko kilka skutków ubocznych takiej sytuacji. Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne zaleca ocenę kondycji mięśni dna miednicy kobiet w każdym wieku. W tym celu najlepiej udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Osłabienie mięśni dna miednicy – postępowanie
W przypadku osłabienia mięśni dna miednicy konieczne będzie ich wzmacnianie. Musi jednak objąć całe ciało, nie tylko samą miednicę. Na początku ważne jest, aby pacjentka wiedziała gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy, jaką pełnią funkcję i jak dbać o nie podczas czynności dnia codziennego. Ważna jest również nauka ich aktywacji i rozluźniania, nauka oddychania, praca z przeponą, poprawa postawy ciała i wzmocnienie mięśni CORE. Trening mięśni dna miednicy jest kolejną składową i najważniejszą. Wbrew pozorom to nie tylko zaciskanie pochwy czy odbytu, lecz bardziej skomplikowane czynności, często z użyciem różnych akcesoriów treningowych. Jedną z najpopularniejszych metod jest trening dna miednicy według szwajcarskiej koncepcji jaką jest metodq BeBo.
Często pomocna bywa praca manualna z jamą brzuszną, grzbietem i miednicą mniejszą, a także zastosowanie metod dodatkowych takich jak m.in. kinesiotaping, elektrostymulacja, mobilizacje stawowe.
Zobacz również: Fizjoterapia uroginekologiczna.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
W celu potwierdzenia osłabienia mięśni dna miednicy specjalista na samym początku przeprowadza szczegółowy wywiad. Warto zgłosić podczas niego wszystkie dolegliwości układu moczowo-płciowego. Typowe będą pytania o aktywność fizyczną, rodzaj wykonywanej pracy, choroby ogólnoustrojowe, życie seksualne czy ciąże. Następnie wykonuje się badanie per vaginam – to najbardziej czułe badanie, umożliwia najdokładniejsza ocenę siły i wytrzymałość wszystkich trzech warstw mięśniówki dna miednicy. Fizjoterapeuta za pomocą swoich rąk oraz poleceń słownych sprawdza, czy mięśnie odpowiednio reagują na zadania oraz czy mają odpowiednią konsystencję.
Kolejną składową wizyty u fizjoterapeuty jest ocena funkcjonalna całego ciała, w tym mięśni brzucha, przepony czy postawy ciała. Można wykonać badanie USG. Na podstawie uzyskanych informacji dostosowuje się plan leczenia indywidualny dla każdej pacjentki. Jeśli zostanie odrobina czasu, jeszcze na pierwszej wizycie zostaje przeprowadzona wstępna terapia, a pacjentka otrzymuje zadanie domowe.
Zainteresował Cię ten temat?
Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem fizjoterapii jakim jest uroginekologia. Jeżeli chcesz rozwijać się w tym temacie i wiedzieć jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.
Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kocur D., Wiedza kobiet na temat mięśni dna miednicy, Seksuologia Polska, 1/2016.
- Fiodorenko-Dumas Ż., Paprocka-Borowicz M., Postępowanie fizjoterapeutyczne w nietrzymaniu moczu, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1/2014.
- Hrycyna M., Strupińska-Thor E., Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy mniejszej u kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, Zeszyty Naukowe WSKFiT, 11/2016.
- Borowicz A., Wieczorowska-Tobiś K., Metody fizjoterapeutyczne w leczeniu nietrzymania moczu, Gerontologia Polska, 3/2010