Szukaj

Mięśnie core

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięśnie core (z ang. podstawa, rdzeń, centrum) to grupa mięśni pełniących niezwykle ważne, między innymi stabilizacyjne funkcje dla całego organizmu. Tworzą w pewnym sensie gorset, który utrzymuje stabilność kręgosłupa i miednicy, zwane są więc mięśniami posturalnymi.

Mięśnie core

Mięśnie core, czyli jakie?

W skład tak zwanych mięśni core wchodzą przede wszystkim:

Są one aktywowane przy każdym ruchu naszego ciała. Wyróżniamy także mięśnie outer core, czyli:

Mówiąc ogólnie o mięśniach core mamy jednak na myśli pierwszą wymienioną grupę.

Mięśnie core – funkcje

Czynność mięśni core można przedstawić ogólnie jako utrzymywanie stabilizacji i rusztowania dla kręgosłupa, utrzymywanie wyprostowanej postawy ciała, wzmocnienie całej sylwetki. Ponadto odpowiednio silne mięśnie core ułatwiają trening i wykonywanie czynności kończynami górnymi i dolnymi. Są bazą wyjściową do bezpiecznego uprawiania aktywności fizycznej i zapewniają stabilny środek ciężkości ciała. Dzięki core czujemy się sprawniejsi, mocniejsi i zdrowsi.

Mięsień poprzeczny brzucha

Jest najgłębiej zlokalizowanym mięśniem brzucha. Łączy się m.in. z kręgami lędźwiowymi i przebiega przez linię pośrodkową brzucha. Jego prawidłowa praca powoduje wzrost ciśnienia śródbrzusznego i tym samym utrzymanie stabilnego odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Odpowiednio wzmocniony mięsień poprzeczny brzucha warunkuje płaski brzuch.

Mięśnie dna miednicy

To szereg niewielkich mięśni ułożonych w 3 warstwy – powierzchowną, środkową i głęboką. Mięśnie dna miednicy przyczepiają się głównie do punktów kostnych miednicy – stąd ich nazwa. Odpowiednio wzmocnione utrzymują stabilność nie tylko miednicy, ale i brzucha. Zapobiegają nietrzymaniu moczu, obniżeniu narządu rodnego, poprawiają jakość współżycia i ułatwiają poród.

tubapay
tubapay

Przepona

Jest podstawowym mięśniem oddechowym człowieka. Poprzez swoje połączenie z kręgami lędźwiowymi stabilizuje cały tułów, wpływa również na czynność wielu narządów wewnętrznych i mięśni dna miednicy. Często okazuje się, że dolegliwości (zaburzenia trawienia, migreny, nietrzymanie moczu, zespoły stresowe) wynikają właśnie z dysfunkcji przepony.

Mięsień wielodzielny

Mięsień ten przebiega wzdłuż całego kręgosłupa, jednak najlepiej jest rozwinięty w okolicy odcinka lędźwiowego. Przyczepia się co drugi lub nawet co czwarty krąg. Jest jednym z ważniejszych mięśni posturalnych, ponieważ dzięki jego pracy możliwe jest utrzymanie prostego kręgosłupa.

Mięśnie skośne wewnętrzne brzucha

Mięśnie skośne wewnętrzne brzucha stabilizują kręgosłup w kierunki dobocznym, utrzymują prawidłowy i silny gorset mięśniowy oraz wspomagają oddychanie. Dzięki temu ich czynność łączy się bezpośrednio z przeponą i innymi mięśniami core. Przyczepiają się do powięzi piersiowo-lędźwiowej, kresy pośredniej i żeber.

Jak wzmacniać mięśnie core?

Na samym początku, aby efektywnie trenować mięśnie core, należy nauczyć się prawidłowo oddychać. Oddech powinien być kontrolowany i kierowany w stronę dolnych żeber. Prawidłowy oddech łączymy z ćwiczeniami izometrycznymi ułatwiającymi odnalezienie i naukę aktywacji poszczególnych mięśni core. Na przykładzie mięśnia poprzecznego brzucha – leżymy tyłem z kolanami ugiętymi i stopami opartymi o podłoże. Kładziemy ręce na podbrzuszu, do wewnątrz od kolców biodrowych przednich górnych, a następnie wciągamy delikatnie podbrzusze w stronę kręgosłupa. Pod palcami powinniśmy czuć napięcie mięśnia poprzecznego brzucha.

Gdy prawidłowy oddech i aktywacja mięśni są opanowane, można przejść do właściwego treningu. To kombinacja ćwiczeń w różnych pozycjach i na różnym podłożu – także niestabilnym (materace, bosu, dyski sensomotoryczne). Podczas treningu nie warto skupiać się wyłącznie na jednym mięśniu, lecz ćwiczyć kilka z nich. Najlepiej więc łączyć pracę mięśni pośladkowych, mięśni brzucha, grzbietu i kończyn w jedną całość. Aby nauczyć się prawidłowego wykonywania treningu mięśni core warto udać się na medyczny trening funkcjonalny.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną m.in. z mięśniami dna miednicy, które są jednym z podstawowych zagadnień i pełnią bardzo ważną część działu jakim jest uroginekologia. Jeżeli chcesz rozwijać się w tym temacie i wiedzieć jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wnuk A., Szczupacki S., Stabilizacja centralna w treningu osób po amputacji w obrębie kończyn dolnych, Rehabilitacja w Praktyce, 4/2019.
  2. Bednarczyk E., Core Stability, Praktyczna Fizjoterapia.
  3. Boyle M., Nowoczesny trening funkcjonalny, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2019.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.