Szukaj

Plecy płaskie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Plecy płaskie to wada postawy, która charakteryzuje się nadmiernym spłaszczeniem fizjologicznych krzywizn kręgosłupa lub ich całkowitym brakiem. Towarzyszy temu zmniejszone przodopochylenie miednicy z zachowaniem prawidłowej ruchomości kręgosłupa. Spłaszczenie pleców jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym, może prowadzić do ograniczenia i zubożenia form ruchu, a także powstanie dystonii lub hipotonii mięśniowej.

Plecy płaskie

Plecy płaskie – objawy

Do innych objawów pleców płaskich zalicza się spłaszczenie klatki piersiowej i opuszczenie oraz wysunięcie barków do przodu. Zmniejsza się również funkcja amortyzacyjna kręgosłupa, czego efektem jest nadmierne przeciążenie jego poszczególnych elementów, czyli kręgów. Sprzyja to z kolei powstawaniu zmian zwyrodnieniowych.

Plecy płaskie sprzyjają także powstawaniu bocznych skrzywień kręgosłupa i skolioz. W wieku przedszkolnym zjawisko to jest prawidłowe, jednakże w starszym wieku wymaga korekcji.

Plecy płaskie – kinezyterapia

Celem ćwiczeń w tym przypadku jest:

  • wzmocnienie osłabionego gorsetu mięśniowego;
  • rozluźnienie zbyt napiętych struktur;
  • zwiększenie pojemności oddechowej płuc;
  • zwiększenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa oraz jego ruchomości.

Mięśnie przykurczone

Plecy płaskie wiążą się z przykurczem:

Należy je zatem rozciągać w niepełnym skurczu i pełnym rozciągnięciu. Przykłady ćwiczeń rozciągających:

  • kończyny górne skrzyżowane na klatce piersiowej, przysiad, a następnie marsz w przysiadzie. Ćwiczenie rozciąga mięśnie pośladkowe i jednocześnie wzmacnia zginacze bioder;
  • siad płaski, a następnie wykonywanie skrętów tułowia sięgając jak najdalej dłońmi najpierw po prawej stronie, a następnie po lewej stronie ciała. Ćwiczenie rozciąga m.in. mięśnie skośne brzucha.

Mięśnie nadmiernie rozciągnięte i osłabione

Drugim etapem jest wzmacnianie mięśni nadmiernie rozciągniętych i osłabionych. Zaliczamy do nich:

Ćwiczenia wykonuje się w niepełnym rozciągnięciu i pełnym skurczu. Przykłady ćwiczeń wzmacniających:

tubapay
tubapay
  • leżenie tyłem, fizjoterapeuta przykłada dłonie na mięśnie piersiowe większe, a następnie oporuje mocny wdech. Ćwiczenie jednocześnie wpływa na wzmocnienie mięśni piersiowych oraz jakość i siłę wykonywanego wdechu;
  • leżenie przodem, kończyny dolne zgięte w stawach kolanowych do 90 stopni. Fizjoterapeuta przykłada opór na tył ud. Pacjent ma za zadanie podnieść lekko uda do góry wbrew oporowi.

Sporo uwagi należy poświęcić ćwiczeniom oddechowym, ponieważ przy plecach płaskich zmniejsza się pojemność płuc i ruchomość klatki piersiowej. Zaleca się ćwiczenia oddechowe torem piersiowym, jednakże nie należy całkowicie pomijać oddychania torem przeponowym.

Zobacz również: Przepona – budowa i funkcje.

Kolejną ważną grupą ćwiczeń są ćwiczenia korekcyjne. Muszą one zwiększać kifozę w odcinku piersiowym i pogłębiać lordozę w odcinku lędźwiowym. Przykłady korekcji:

  • klęk podparty na prostych kończynach górnych. Naprzemienne wykonywanie tzw. „kociego grzbietu” oraz siodełka;
  • stanie w rozkroku, kończyny górne wzdłuż tułowia. Wykonywanie skłonu do przodu (dłonie starają się dotknąć podłoża), a następnie wykonywanie wyprostu (głównie w odcinku lędźwiowym), dłonie na biodrach;
  • pozycja leżenia tyłem, wałeczek lub zwinięty ręcznik pod odcinkiem lędźwiowym oraz szyjnym. Pozycja sama w sobie jest korekcyjna.

Należy pamiętać, że przeciwwskazane są wszelkie ćwiczenia gibkościowe, w zwisach i przeprostach oraz przeciążanie organizmu. Nie stosuje się także elongacji kręgosłupa.

Zobacz również: Lordoza i kifoza – co to takiego i jak to leczyć?

Plecy płaskie – pozostałe metody leczenia

Dodatkową metodą rehabilitacji może być masaż leczniczy. Na początku powinien on pobudzać mięśnie rozciągnięte, a następnie rozluźniać te zbyt napięte. W przypadkach zablokowania czynnościowego w stawach, które uniemożliwia osiągnięcie pełnego zakresu ruchu biernego, stosuje się terapię manualną. Dotyczy ona przede wszystkim stawów międzykręgowych.

Metodą pomocniczą, która może mieć pewien wpływ na korygowanie wady, jest kinesiotaping. Odpowiednia aplikacja taśm wpływa na utrzymanie prawidłowej pozycji różnych elementów organizmu, a także może podtrzymywać efekty wypracowane podczas terapii z fizjoterapeutą. W przypadku znacznego osłabienia mięśni można zastosować fizykoterapię.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.