Szukaj

Kinesiotaping – plastrowanie dynamiczne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Lista korzyści plastrowania dynamicznego, potocznie nazywanego kinesiotaping, jest bardzo obszerna i zróżnicowana. Jest to jedna z najczęściej używanych metod terapeutycznych zarówno w sporcie jak i codziennej fizjoterapii z pacjentami.

Kinesiotaping - plastrowanie dynamiczne

Czym jest kinesiotaping?

Plastrowanie dynamiczne (kinesiotaping) polega na naklejaniu na ciało zgodnie z określonymi zasadami nierozciągliwych lub elastycznych taśm. Specjalne taśmy regulują napięcie mięśniowe w miejscu aplikacji. W ten sposób pozwalają:

  • zmniejszyć ból;
  • ograniczyć nadwrażliwość na dotyk;
  • zwiększyć zakres ruchu i siłę mięśni mimo dolegliwości;
  • zmniejszyć obrzęk.

Dlatego plastrowanie pozwala na uprawianie sportu w trakcie kuracji (taśmy możemy często zauważyć u sportowców, na przykład oglądając transmisję z meczów lub zawodów). Naciągnięcie skóry powoduje zwiększenie przestrzeni pomiędzy skórą właściwą a powięzią (błoną otaczającą mięśnie). W tym momencie dochodzi do usprawnienia pracy układu limfatycznego. Ilość i prędkość przepływającej w tym miejscu limfy zwiększa się. Wszelkie zastoiny i stany zapalne zostają wyeliminowane, znikają też krwiaki.

Ponadto, plastry oddziałują na tzw. zakończenia Ruffiniego, czyli receptory bólu i czucia głębokiego. Tak więc kinesiotaping aktywuje naturalne znieczulanie w organizmie. Aplikacja taśm jest absolutnie bezpieczna, nie wywołuje reakcji alergicznych ani odparzeń na skórze.

Zobacz również: Taping – jak to działa?

Zastosowanie aplikacji

Kinesiotaping znajduje zastosowanie przede wszystkim w rehabilitacji kontuzji, przeciążeń, w medycynie sportowej, ale także w leczeniu bólów o podłożu zapalnym lub zwyrodnieniowym.

Plastrowanie dynamiczne to uniwersalna metoda walki z bólem. Sprawdza się bardzo dobrze również u kobiet w ciąży, którym doskwierają bóle kręgosłupa. Metoda polecana jest w drenażu limfatycznym, leczeniu urazów stawów i mięśni, kuracjach pooperacyjnych. Plastry ułatwiają gojenie ran, zmniejszają obrzęki i poprawiają wchłanianie blizn.

Główne zalety stosowania kinesiotapingu:

  • jest skuteczny sam w sobie, ale może być również łączony z innymi terapiami w celu przyspieszenia leczenia;
  • noszone przez kilka dni bez przerwy plastry zapewniają korzyści terapeutyczne w każdym momencie;
  • jest to jedna z najmniej kosztownych oraz najskuteczniejszych sposobów terapeutycznych tak powszechnie dostępnych;
  • praktycznie każdy może nauczyć się aplikować plastry kinesiotaping.

Na poniższym filmie pokazujemy na przykładzie jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty w jaki sposób naklejać taśmy kinesiotaping. W tym przypadku jest to oklejanie stawu skokowego, z uwzględnieniem stabilizacji kostki:

Działanie na organizm

Kinesiotaping wykazuje wszechstronne zastosowanie, a główne jego działania zostały opisane poniżej.

Przeciwbólowe

Mimo że nie zawierają żadnych leków czy substancji aktywnych, taśmy do kinesiotapingu mogą skutecznie złagodzić ostre i chroniczne bóle. Ich elastyczność lekko podnosi skórę, co natychmiast zmniejsza nacisk na wrażliwe receptory bólowe znajdujące się właśnie pod skórą.

Ponadto stymulujący wpływ na drogę bólu zapewnia konkurencyjny bodziec, który blokuje sygnały bólowe kierowane do mózgu. Jest to szczególnie skuteczne przy „gorących” urazach takich jak np. skręcenia czy stłuczenia, gdzie intensywność bólu jest bardzo duża.

Zmniejszające obrzęk i stan zapalny

Zmniejszone ciśnienie na kanały limfatyczne zwiększa usuwanie płynów i innych substancji, które zbierają się w uszkodzonym obszarze. Dotyczy to nie tylko urazów sportowych, ale również stanów pooperacyjnych i innych stanów zapalnych, w tym obrzęku limfatycznego (ciężki obrzęk kończyn).

tubapay
tubapay

Przyspieszające regenerację po stłuczeniach i urazach

Jednym z największych efektów kinezjologicznych osiąganych przy pomocy plastrów do kinesiotapingu jest przyspieszanie odpływu krwi z zasinionych obszarów. Dzięki temu szybciej usuwane są zbędne produkty przemiany materii. W ciągu kilku dni wyraźnie można zauważyć, że w miejscu gdzie przylegała taśma zasinienie jest znacznie mniejsze.

Zapobieganie i/lub łagodzenie skurczów mięśni

Lepsze krążenie wpływa na poprawę wymiany składników odżywczych oraz dostarczenie natlenowanej krwi do przemęczonych mięśni. Zapobiega to lub łagodzi skurcze.

Regenerujące

Zmęczone, nadmiernie eksploatowane mięśnie zawierają po ćwiczeniach uboczne produkty fizjologiczne takie jak np. kwas mlekowy. Przyczyniają się one do powstawania bólu i sztywności oraz ograniczają możliwość kontynuowania wysiłku. Gdy plastry kinesiotaping używane są na danych obszarach ciała, przyspieszają usuwanie tych ubocznych produktów.

Pozwala to na szybszą regenerację. W połączeniu z odpowiednimi dostawami tlenu przez zwiększony przepływ krwi, może to przełożyć się na poprawę wyników w przypadku sportów wytrzymałościowych lub doprowadzić do szybszego wyleczenia podczas kontuzji.

Zwiększające stabilizację

Unikalne właściwości elastyczności plastrów kinesiotaping i techniki aplikacji pozwalają na zapewnienie wsparcia uszkodzonym mięśniom lub stawom bez ograniczania zakresu ruchu. Dodatkowo mogą wpływać na lepszą stabilizację stawów.

Kinestiotaping pozwala, aby sportowcy byli aktywni nawet podczas kontuzji. Jest to jedna z najważniejszych korzyści tapingu u sportowców. W zależności od tego, jak jest on stosowany, taśmy kinesiotaping mogą zapobiec nadmiernemu rozciągnięciu lub ograniczyć zbyt intensywny skurcz uszkodzonych mięśni. W połączeniu z jego uśmierzającymi ból i przeciwzapalnymi właściwościami, może to pozwolić sportowcom na kontynuowanie ćwiczeń nawet podczas leczenia urazów.

Zwiększające siłę i napięcie w słabych mięśniach

Niektóre zaburzenia neurologiczne lub mięśniowe mogą powodować trudności w wykonywaniu ruchów czy ćwiczeń, co negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Plastry do kinesiotapingu nie tylko zapewniają wsparcie dla mięśni, ale również mogą zwiększyć aktywność mięśniową. Pozwoli to na przeprowadzenie prawidłowych i efektywnych ćwiczeń terapeutycznych.

Co warto podkreślić, taśmy do kinesiotapingu stosuje się także u niemowląt i małych dzieci z hipotonią – słabym napięciem mięśniowym. Wpływają one na poprawę postawy ciała oraz prawidłowe poruszanie się podczas wykonywania ruchów.

Podsumowanie

Wyżej podaliśmy najważniejsze informacje czym jest kinesiotaping i jak można go wykorzystywać. Istnieje jeszcze wiele różnych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod rabatowy: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Markowski A., Kinesiotaping, Wydawnictwo SBM Renata Gmitrzak.
  2. Mikołajewska E., Kinesiotaping w pediatrii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Super sprawa z tymi plastrami. Ból przy nich przechodzi jak ręką odjął. Sama mam problemy ze zbyt napiętymi mięśniami i kinesiotyping jest najlepszym na co mogłam trafić, a do tego nie ma skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.