Fotodepilacja Wrocław

Taping – jak to działa?

W dzisiejszych czasach bardzo popularny jest taping stosowany na różne obszary ciała. Wykorzystują go sportowcy chcący osiągnąć jak najlepsze wyniki w swojej dyscyplinie. Korzystają z niego również lekarze czy fizjoterapeuci w codziennej pracy. Warto jest więc wiedzieć jak działa i na co wpływa po przyklejeniu.

Taping jak to działa

 

Plastry Kinesio, które zostały przyklejone do ciała powodują odciąganie górnych warstw skóry. To sprawia, że tworzy się większa przestrzeń między skórą i mięśniami. Większa przestrzeń wpływa na zmniejszenie ucisku na naczynia chłonne znajdujące się w tym obszarze, co pozwala na swobodniejszy przepływ chłonki, a co za tym idzie, ułatwiony zostaje drenaż limfatyczny w tym miejscu. W tym także miejscu znajdują się różne receptory nerwowe, które wysyłają określone informacje do mózgu. Gdy przestrzeń między skórą a mięśniami jest uciśnięta np. podczas urazu, to również receptory są uciskane. Wtedy właśnie wysyłają one do mózgu informacje odnośnie bólu, ciepła, zimna, ciśnienia, a nawet delikatnego dotyku. Informacje te powodują, że mózg wysyła pewne sygnały do całego ciała aby mogło ono w odpowiedni sposób zareagować. Taping zmienia informacje przekazywane z receptorów do mózgu i sprawia, że reakcje organizmu są na niższym poziomie. Dzięki temu ciało może pracować w bardziej tradycyjny sposób (zbliżony do fizjologicznych ruchów). Usuwane są również różnego rodzaju blokady, które wpływają na spowolnienie procesu gojenia.

Kinesiotaping wpływa też na głębsze warstwy tkanek w organizmie. Zwiększenie przestrzeni pozwala mięśniom na większą kurczliwość. To powoduje dostarczenie większej ilości składników odżywczych, a to z kolei zwiększa wydajność mięśni. Uważa się również, że tapy wpływają na zmniejszenie zmęczenia mięśni, zwiększenie zakresu ruchu oraz lepszą jakość skurczu mięśnia.

Taśmy Kinesio powodują również poprawę w działaniu stawów poprzez wpływ na mięśnie i powieź. Mogą zwiększyć funkcję osłabionych stawów wpływając na przeciwstawną grupę mięśniową, jak również poprawić ich ruchomość.

Sklep Spirulina

Powięź i limfa mają ze sobą wiele wspólnego. Powięź oddziela mięśnie i narządy wewnętrzne oraz przyczynia się do zapewnienia wsparcia przeciwdziałając sile grawitacji, w niektórych obszarach ciała. Limfa usuwa płyny i substancje chemiczne znajdujące się w mięśniach. Układ limfatyczny przechodzi przez powięź, pomiędzy kością a mięśniami. Naczynia chłonne są różnej wielkości, od cieńszych niż włos do 2-centymetrowych węzłów chłonnych. Główne naczynia limfatyczne znajdują się w pachwinie, szyi i pod pachą. Gdy przepływ chłonki jest ograniczony dochodzi do zwiększonej akumulacji płynu za zwężeniem co prowadzi do pęcznienia tych obszarów. To powoduje zmniejszenie przestrzeni między mięśniami i skórą, przez co ciało reaguje bólem.

Kinesiotaping – techniki

Techniki wykorzystywane w tapingu wpływają na różnego rodzaju funkcje w organizmie. Istnieje 6 podstawowych technik w koncepcji kinesiotapingu. Są to:

1. Mechaniczna.
2. Powięziowa.
3. Przestrzenna.
4. Więzadła/ścięgna.
5. Funkcjonalna.
6. Krążeniowa/limfatyczna.

Techniki mechaniczne stosowane są w celu poprawy stabilności i biomechaniki układu ruchu. Techniki powięziowe wpływają na ruchy powięzi. Z kolei techniki przestrzenne wykorzystywane są do zmniejszenia ucisku w danym obszarze tkanki. Technika dotycząca więzadeł/ścięgien ma za zadanie zmniejszyć nacisk na więzadła lub ścięgna. Technika funkcjonalna zapewnia stymulację sensoryczną lub też pomaga w ograniczonym ruchu. Natomiast technika krążeniowa/limfatyczna pomaga w przepływie płynu limfatycznego z obszarów o dużym nagromadzeniu tego płynu do miejsc gdzie jest go mniej.

Co warto podkreślić, wykazano, że taping wpływa również na blizny. U niektórych pacjentów zauważono redukcję zrostów czy wżer. Po zastosowaniu plastów do tapingu doszło też do zwiększenia elastyczności blizn, ich spłycenia, a także zmniejszenia przykurczów mięśniowych.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław