Szukaj
Szukaj

Taping – jak to działa?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

W dzisiejszych czasach bardzo popularny jest taping stosowany na różne obszary ciała. Wykorzystują go sportowcy chcący osiągnąć jak najlepsze wyniki w swojej dyscyplinie. Korzystają z niego również lekarze czy fizjoterapeuci w codziennej pracy. Warto jest więc wiedzieć jak działa i na co wpływa po przyklejeniu.

Taping jak to działa

 

Taping – jak to działa?

Plastry Kinesio, które zostały przyklejone do ciała powodują odciąganie górnych warstw skóry. To sprawia, że tworzy się większa przestrzeń między skórą i mięśniami. Większa przestrzeń wpływa na zmniejszenie ucisku na naczynia chłonne znajdujące się w tym obszarze, co pozwala na swobodniejszy przepływ chłonki, a co za tym idzie, ułatwiony zostaje drenaż limfatyczny w tym miejscu.

W tym także miejscu znajdują się różne receptory nerwowe, które wysyłają określone informacje do mózgu. Gdy przestrzeń między skórą a mięśniami jest uciśnięta np. podczas urazu, to również receptory są uciskane. Wtedy właśnie wysyłają one do mózgu informacje odnośnie bólu, ciepła, zimna, ciśnienia, a nawet delikatnego dotyku. Informacje te powodują, że mózg wysyła pewne sygnały do całego ciała aby mogło ono w odpowiedni sposób zareagować.

Taping zmienia informacje przekazywane z receptorów do mózgu i sprawia, że reakcje organizmu są na niższym poziomie. Dzięki temu ciało może pracować w bardziej tradycyjny sposób (zbliżony do fizjologicznych ruchów). Usuwane są również różnego rodzaju blokady, które wpływają na spowolnienie procesu gojenia.

Zobacz również: Kinesiotaping w ciąży.

Kinesiotaping wpływa też na głębsze warstwy tkanek w organizmie. Zwiększenie przestrzeni pozwala mięśniom na większą kurczliwość. To powoduje dostarczenie większej ilości składników odżywczych, a to z kolei zwiększa wydajność mięśni. Uważa się również, że tapy wpływają na zmniejszenie zmęczenia mięśni, zwiększenie zakresu ruchu oraz lepszą jakość skurczu mięśnia.

Podsumowując, taśmy Kinesio:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • powodują poprawę w działaniu stawów poprzez wpływ na mięśnie i powieź;
  • zmniejszają stany zapalne, obrzęki i dolegliwości bólowe;
  • mogą zwiększyć funkcję osłabionych stawów wpływając na przeciwstawną grupę mięśniową;
  • mogą poprawić ruchomość stawów.

Zobacz również: Kinesiotaping – metoda na urazy.

Kinesiotaping a powięź

Powięź i limfa mają ze sobą wiele wspólnego. Powięź oddziela mięśnie i narządy wewnętrzne oraz przyczynia się do zapewnienia wsparcia przeciwdziałając sile grawitacji, w niektórych obszarach ciała. Limfa usuwa płyny i substancje chemiczne znajdujące się w mięśniach. Układ limfatyczny przechodzi przez powięź, pomiędzy kością a mięśniami. Naczynia chłonne są różnej wielkości, od cieńszych niż włos do 2-centymetrowych węzłów chłonnych. Główne naczynia limfatyczne znajdują się w pachwinie, szyi i pod pachą. Gdy przepływ chłonki jest ograniczony dochodzi do zwiększonej akumulacji płynu za zwężeniem co prowadzi do pęcznienia tych obszarów. To powoduje zmniejszenie przestrzeni między mięśniami i skórą, przez co ciało reaguje bólem.

Techniki

Techniki wykorzystywane w tapingu wpływają na różnego rodzaju funkcje w organizmie. Istnieje 6 podstawowych technik w koncepcji kinesiotapingu. Są to:

  1. Mechaniczna – stosowana w celu poprawy stabilności i biomechaniki układu ruchu;
  2. Powięziowa – wpływa na ruchy powięzi;
  3. Przestrzenna – wykorzystywana do zmniejszenia ucisku w danym obszarze tkanki;
  4. Więzadła/ścięgna – ma za zadanie zmniejszyć nacisk na te struktury;
  5. Funkcjonalna – zapewnia stymulację sensoryczną lub też pomaga w ograniczonym ruchu;
  6. Krążeniowa/limfatyczna – pomaga w przepływie płynu limfatycznego z obszarów o dużym nagromadzeniu tego płynu do miejsc gdzie jest go mniej.

Co warto podkreślić, wykazano, że taping wpływa również na blizny. U niektórych pacjentów zauważono redukcję zrostów czy wżer. Po zastosowaniu plastów do tapingu doszło też do zwiększenia elastyczności blizn, ich spłycenia, a także zmniejszenia przykurczów mięśniowych.

Zobacz również: Leczenie blizn w sposób kompleksowy.

Podsumowanie

Wyżej przybliżono czym jest kinesiotaping i jak można go wykorzystywać. Istnieje wiele różnych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Markowski A., Kinesiotaping, Wydawnictwo SBM Renata Gmitrzak.
  2. Mikołajewska E., Kinesiotaping w pediatrii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *