Drenaż limfatyczny – czym jest i na co pomaga?

///Drenaż limfatyczny – czym jest i na co pomaga?
Fotodepilacja Wrocław

Drenaż limfatyczny jest bardzo specyficznym rodzajem masażu. Jako jedyny oddziałuje przede wszystkim nie na układ krwionośny, ale na naczynia limfatyczne, których charakterystyczna funkcja i budowa determinują sposób wykonywania tego zabiegu.

drenaz limfatyczny

Podstawy naukowe

Limfa jest płynem, tkanką łączną, która powstaje z przesączającego się osocza oraz niektórych produktów komórkowej przemiany materii. Naczynia limfatyczne są otwarte, zbierają płyn przez otwór i odprowadzają go pod niewielkim ciśnieniem do krwiobiegu. Limfa w naczyniach i gruczołach limfatycznych jest niemal nieruchoma, a drenaż ma przyspieszyć jej recyrkulację, a przez to zmniejszyć ryzyko opuchlizny limfatycznej, zakażeń bakteryjnych (właśnie w węzłach limfatycznych zabijane są niektóre patogeny) i ułatwić wiele innych procesów biochemicznych.

Jak wygląda drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny może być wykonywany na kilka sposobów. Rozpatrywany jako technika masażu rozpoczyna się od odblokowania głównych węzłów (szyjnych, pachowych i pachwinowych), a następnie drobnych węzłów i naczyń limfatycznych. Ruchy masażysty są monotonne, nie ma tu urozmaiconych chwytów, tym bardziej, że naczynia limfatyczne położone są płytko – masaż ten jest bardzo delikatny, wielu pacjentom udaje się nawet uciąć drzemkę. Ważny jest kierunek wykonywania czynności przez masażystę – chodzi o to, aby limfa nie cofała się w naczyniach tylko była mechanicznie przepychana w stronę ujścia przewodu limfatycznego.

Kiedy stosować drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem stosowanym w przypadku niezbyt dużej opuchlizny np. kończyn. Używa się go również wspomagająco w leczeniu żylaków nóg, ponieważ w czasie drenażu regulowane jest także pośrednio ciśnienie tętnicze, a żyły położone płytko pod skórą zostają udrożniane. Skóra w czasie drenażu nie może być rozgrzana, dlatego masaż ten nie działa relaksująco. Według wielu osób jest on po prostu nudny – chwyty są słabe, czas trwania dość długi. Jednak najważniejsze jest to, że w zdecydowanej większości przypadków drenaż naprawdę działa.
Jest stosowany zresztą nie tylko jako samodzielny zabieg, ale również przed lub po innych zabiegach, szczególnie tych, których celem jest rozbicie tkanki tłuszczowej np. za pomocą fal ultradźwiękowych. W takich przypadkach drenaż limfatyczny przyspiesza usunięcie rozbitych komórek tłuszczowych, jako że właśnie limfa, a nie krew, odpowiedzialna jest za transport kwasów tłuszczowych w organizmie.

Ceny i opinie

Cena drenażu zależy nie tylko od wielkości masowanego obszaru ciała, ale także od czasu, jaki poświęcany jest na opracowanie danej części – masażysta może bowiem w pewnym zakresie skracać lub wydłużać zabieg, aby dostosować go do potrzeb indywidualnych każdego pacjenta. Drenaże kończyn dolnych – a takie są najczęściej wykonywane – kosztują od 50 do 150 złotych za zabieg, przy czym w opinii masażystów i ich klientów, efekty stają się widoczne po 2-3 zabiegach. Po 1 poprawa najczęściej ma charakter chwilowy, choć nawet jeden drenaż w niektórych przypadkach pozwala już na spore podniesienie komfortu pacjenta.
Należy jednak pamiętać, że opinie dotyczące drenażu u innych klientów nie powinny być traktowane jako wyznacznik przydatności tego specyficznego zabiegu. Nie każdy przypadek można leczyć masażem, dlatego przed zapisaniem się na zabieg należy skonsultować się z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, aby właściwe dobrać typ zabiegu oraz upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia drenażu limfatycznego w danym przypadku.

Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!